Սեպտեմբերի 14-ի ԱԺ նիստում Վճռաբեկ դատարանի դատավորի թեկնածուի ընտրության հարցի քննարկման ընթացքում տեսակետներ ներկայացրին ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչները:
ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության անունից ելույթում Հայկ Մամիջանյանը նշեց, որ խոսքը չի վերաբերելու առաջադրված դատավորների թեկնածուների մասնագիտական ունակություններին, եւ հետագայում նրանցից ակնկալում է, որ նրանք կգործեն բացառապես ՀՀ օրենքների շրջանակում: Նա անդրադարձավ Գեւորգ Նավոյանի քրեական գործին եւ այդ գործը  դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանին մակագրելու պատմությանը:
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անունից ելույթում Արծվիկ Մինասյանը նշեց, որ պետք է կամք եւ վճռականություն ունենալ զերծ պահելու դատական իշխանությունը քաղաքական ճնշումներից: Ըստ խմբակցության քարտուղարի՝ խմբակցության անդամները հանդիպել են առաջադրված երեք թեկնածուների հետ, եւ թեկնածուների ընտրության հարցում ազատ մասնակցելու որոշում է կայացվել:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անունից ելույթում Վլադիմիր Վարդանյանը նշեց, որ առաջադրված թեկնածուները համապատասխանում են այն չափանիշներին, որոնք սովորաբար ներկայացնում է Եվրոպայի խորհուրդը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավորների ցուցակի ընտրության ժամանակ: Վլադիմիր Վարդանյանը կարեւորեց դատավորի զսպվածության խնդիրը՝ ընդգծելով, որ դատավորը չպետք է խառնվի քաղաքական գործընթացներին: Նրա խոսքով՝ ունենք  դատավորներ, որոնք կարող են եւ պարտավոր են կերտել անկախ Հայաստանի անկախ դատական համակարգը:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը տեղեկացրեց, որ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 143-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն` Վճռաբեկ դատարանի դատավորի թեկնածու ընտրվում է գաղտնի քվեարկությամբ պատգամավորների թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդով:
Ութերորդ գումարման Ազգային ժողովի հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը ներկայացրեց քվեարկության կարգը եւ վայրը:
«ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 124-րդ հոդվածի համաձայն` վերջին հիմնական նիստում պատգամավորները հանդես եկան մինչեւ երեքական րոպե հայտարարությամբ:

14 сентября на заседании НС при обсуждении вопроса избрания кандидата в судьи Кассационного суда (КС) представители парламентских фракций высказали свои точки зрения.
А.Мамиджанян, выступая от имени фракции «Честь имею», отметил, что речь не идет о профессиональных качествах выдвинутых судей, и в будущем ожидает, что они будут действовать исключительно в рамках законов РА. Он сослался на уголовное дело Г.Навояна и историю подписания этого дела судьей М.Мартиросяном.
Выступивший от имени фракции «Армения» А.Минасян подчеркнул, что необходимы воля и решимость, чтобы уберечь судебную власть от политического давления. По его словам, члены фракции встретились с тремя выдвинутыми кандидатами, и было принято решение свободно участвовать в отборе кандидатов.
В.Варданян в своем выступлении от фракции «Гражданский договор» отметил, что выдвинутые кандидатуры соответствуют критериям, обычно предъявляемым Советом Европы при избрании списка судей Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ). В.Варданян особо остановился на проблеме сдержанности судьи, подчеркнув, что судья не должен вмешиваться в политические процессы. По его словам, у нас есть судьи, которые могут и должны созидать независимую судебную систему независимой Армении.
Вице-спикер НС А.Аршакян сообщил, что, согласно ч.5 ст.143 Конституционного закона «Регламент Национального Собрания», кандидат в судьи КС избирается тайным голосованием не менее 3/5 числа депутатов.
Председатель Счетной комиссии НС восьмого созыва Н.Бабаян представил порядок и место голосования.
Согласно ст.124 «Регламента НС», на последнем основном заседании депутаты выступили с трехминутными заявлениями.