Սեպտեմբերի 14-ի ԱԺ նիստում Վճռաբեկ դատարանի դատավորի թեկնածուի ընտրության հարցի քննարկման ընթացքում տեսակետներ ներկայացրին ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչները:
ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության անունից ելույթում Հայկ Մամիջանյանը նշեց, որ խոսքը չի վերաբերելու առաջադրված դատավորների թեկնածուների մասնագիտական ունակություններին, եւ հետագայում նրանցից ակնկալում է, որ նրանք կգործեն բացառապես ՀՀ օրենքների շրջանակում: Նա անդրադարձավ Գեւորգ Նավոյանի քրեական գործին եւ այդ գործը  դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանին մակագրելու պատմությանը:
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անունից ելույթում Արծվիկ Մինասյանը նշեց, որ պետք է կամք եւ վճռականություն ունենալ զերծ պահելու դատական իշխանությունը քաղաքական ճնշումներից: Ըստ խմբակցության քարտուղարի՝ խմբակցության անդամները հանդիպել են առաջադրված երեք թեկնածուների հետ, եւ թեկնածուների ընտրության հարցում ազատ մասնակցելու որոշում է կայացվել:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անունից ելույթում Վլադիմիր Վարդանյանը նշեց, որ առաջադրված թեկնածուները համապատասխանում են այն չափանիշներին, որոնք սովորաբար ներկայացնում է Եվրոպայի խորհուրդը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավորների ցուցակի ընտրության ժամանակ: Վլադիմիր Վարդանյանը կարեւորեց դատավորի զսպվածության խնդիրը՝ ընդգծելով, որ դատավորը չպետք է խառնվի քաղաքական գործընթացներին: Նրա խոսքով՝ ունենք  դատավորներ, որոնք կարող են եւ պարտավոր են կերտել անկախ Հայաստանի անկախ դատական համակարգը:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը տեղեկացրեց, որ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 143-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն` Վճռաբեկ դատարանի դատավորի թեկնածու ընտրվում է գաղտնի քվեարկությամբ պատգամավորների թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդով:
Ութերորդ գումարման Ազգային ժողովի հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը ներկայացրեց քվեարկության կարգը եւ վայրը:
«ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 124-րդ հոդվածի համաձայն` վերջին հիմնական նիստում պատգամավորները հանդես եկան մինչեւ երեքական րոպե հայտարարությամբ:

At September 14 NA sitting, during the debate of the issue on the election of the candidate for the judge of the Court of Cassation, the representatives of the NA factions presented their viewpoints.
In his speech, on behalf of the RA NA With Honor Faction, Hayk Mamijanyan has noted that it will not relate to professional skills of the nominated judge candidates, and later he expects from them, that they will exclusively act in the framework of the RA laws. He referred to Gevorg Navoyan’s criminal case and the story of assigning that case by the Judge Mnatsakan Martirosyan.
In his speech, on behalf of the RA NA Armenia Faction, Artsvik Minasyan stressed that we should have will and determination to keep the judicial power away from political pressures. According to the Secretary of the faction, the members of the faction met with the three nominated candidates, and a decision was made to freely participate in the election of the candidates.
In his speech, on behalf of the RA NA Civil Contract Faction, Vladimir Vardanyan has stated that the nominated candidates correspond to the criteria, which are usually presented by the Council of Europe during the election of the judges’ list of the European Court of Human Rights. Vladimir Vardanyan has highlighted the problem of a judge’s restraint, underlining that a judge should not be engaged in political processes. According to him, we have judges who can and we are obliged to build an independent judicial system of independent Armenia.
The NA Deputy Speaker Hakob Arshakyan informed that pursuant to Article 143.5 of the Constitutional Law – the Rules of Procedure of the National Assembly, the candidate for the judge of the Court of Cassation is elected by secret ballot and by at least three-fifths of the number of the deputies’ votes.
The Chairman of the Counting Commission of the National Assembly of the eighth convocation Narek Babayan presented the order and the venue of voting.
Pursuant to Article 124 of the Constitutional Law - the NA Rules of Procedure, at the last main sitting, the deputies made a statement of up to three minutes.