ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի 2022թ. բյուջետային նախագիծը կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանը ներկայացրել է ԱԺ պետական-իրավական ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեն նոր է ստեղծվել, այդ պատճառով գալիք տարվա բյուջեն դեռեւս մշակման փուլում է: Սասուն Խաչատրյանը ներկայացրել է նախագծի նախնական տարբերակը:
Կառույցն իրականացնելու է «Կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտում եւ քննության ապահովում բյուջետային» ծրագիրը: Իրականացման համար կուղղվի 2 մլրդ 378 մլն 900 հազար դրամ: Ծրագիրը բաղկացած է երեք միջոցառումից:
«Քրեական վարույթի իրականացում» միջոցառման անցկացման համար կտրամադրվի 2 մլրդ 336 մլն դրամ:
«Վերապատրաստման եւ հատուկ ուսուցման կազմակերպում»  միջոցառման իրականացումը նախատեսված է «Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին» օրենքով: Կվերապատրաստվի կոմիտեի 96 ծառայող, ծախսը կկազմի 12,6 մլն դրամ: Միջազգային գործընկեր կազմակերպությունների միջոցների հաշվին եւս կլինեն վերապատրաստումներ:
Երրորդ միջոցառումը Հակակոռուպցիոն կոմիտեի պահուստային ֆոնդն է. այն կկազմի 30,3 մլն դրամ:
Ըստ կանխատեսումների՝ 2022 թ. նախատեսվում է քննել մոտ 2000 կոռուպցիոն բնույթի հանցագործություններ: Նախատեսվում է գործարկել նաեւ տարածքային ստորաբաժանումները:

На совместном заседании постоянных комиссий НС по государственно-правовым и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам председатель Антикоррупционного комитета (АК) С.Хачатрян представил бюджетный проект на 2022 г.
С.Хачатрян, представляя парламентариям предварительный вариант проекта, заметил, что АК – новосозданная структура,   и бюджет на следующий год все еще в стадии разработки.
АК намечает реализовать бюджетную программу “Раскрытие и обеспечение расследования коррупционных преступлений”, на осуществление которой будет направлено 2 млрд 378 млн 900 тыс. драмов. Программа состоит из трех мероприятий.
На мероприятие “Проведение уголовного производства” ассигновано 2 млрд 336 млн драмов.
Реализация мероприятия “Организация переподготовки   и специального обучения” предусмотрена законом “Об Антикоррупционном комитете”. Будет переподготовлено   96 сотрудников структуры , расходы составят 12,6 млн драмов. Также будут проводиться тренинги, финансируемые международными партнерскими организациями.
Третье мероприятие – резервный фонд АК,   который составит 30,3 млн драмов.
В 2022 г. прогнозируется расследовать около 2000 преступлений коррупционного характера.   Н амечается также открытие территориальных подразделений .