Ազգային ժողովի ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման շրջանակում երկրի օրենսդիր մարմինն արդյունավետ համագործակցում է միջազգային գործընկեր կազմակերպությունների հետ: Խորհրդարանի հետ համագործակցության ծրագրերը, ակնկալվող արդյունքային ցուցանիշները, ինչպես նաեւ առաջիկայում իրականացվելիք միջոցառումները քննարկվել են նոյեմբերի 5-ին տեղի ունեցած Խորհրդարանական աջակցության գործընկերների պարբերական համակարգող ժողովի ընթացքում:
Ողջունելով հյուրերին՝ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը կարեւորել է Հայաստանի Ազգային ժողովի հետ համագործակցության ծրագրերի արդյունավետ իրականացումը, որն անհրաժեշտ է աշխատակազմի հմտությունների զարգացման, փորձի փոխանակման համար: Ըստ Վահան Նարիբեկյանի՝ նման համատեղ ծրագրերն օժանդակում են ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի օրենսդրական ու վերլուծական կարողությունների կատարելագործմանը: Նա պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու, որպեսզի արդյունավետ համագործակցությունը շարունակական լինի:
ՄԱԶԾ-ի «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի տեխնիկական գծով գլխավոր խորհրդատու Բիլիանա Լեդենիկանը դրական է գնահատել արդեն իսկ ձեւավորված արդյունավետ փոխգործակցությունը եւ կարեւորել դրանց շարունակականության ապահովումը:
Միջազգային կազմակերպությունների հայաստանյան գրասենյակների ներկայացուցիչները մանրամասն անդրադարձել են նախկինում իրականացված եւ առաջիկայում նախատեսված ծրագրերի բովանդակությանը: ՀՀ խորհրդարանի հետ իրականացվում են բազմաթիվ  ծրագրեր՝ դասընթացներ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների եւ աշխատակազմի համար, փոխանակման ծրագրեր, սեմինարներ, օրենսդիր մարմնի եւ պատգամավորների գործունեության արդյունավետությանն ուղղված միջոցառումներ եւ այլն:
Քննարկվել են մի շարք ուղղություններով համագործակցության նոր հնարավորությունները: Անդրադարձ է եղել ԱԺ աշխատակազմի կարիքներին ու առաջնահերթություններին:
Հյուրերը խորհրդարանի կարողությունների հզորացմանը եւ խորհրդարանական շրջանակներում իրականացվող բարեփոխումներին տարբեր ձեւաչափերով աջակցության պատրաստակամություն են հայտնել:
Նշենք, որ համակարգող ժողովին մասնակցել են Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI), Ընտրական համակարգերի միջազգային հաստատության (IFES), Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի (NDI), ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող Թվինինգ ծրագրի, Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ), Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության (OSCE), Կանադայի խորհրդարանական կենտրոնի, Միավորված ազգերի կազմակերպության զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ), ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) ներկայացուցիչները:
Նոյեմբերի 5-ին ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության, Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արթուր Հովհաննիսյանը հանդիպել է ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի ուսանողների հետ: Նրանք մեկ ամիս ժամկետով իրենց գիտահետազոտական պրակտիկան են անցկացնում երկրի ...

The legislative body of the country effectively cooperates with the international partner organizations within the framework of the development of the institutional capacities of the National Assembly. On November 5, the cooperation programmes with parliament, expecting result indices, as well as the events to be carried out in the near future were discussed during the regular Parliamentary Assistance Partners’ Coordination Meeting.
Welcoming the guests, the NA Chief of Staff, Secretary General Vahan Naribekyan has highlighted the effective implementation of the cooperation programmes, which is necessary for the development of the Staff skills and the exchange of experience. According to Vahan Naribekyan, such joint programmes assist the improvement of legislative and analytical capacities of the RA NA Staff. He expressed readiness to support the effective cooperation to be continuous.
Biljana Ledenican, Chief Technical Adviser of the UNDP Modern Parliament for a Modern Armenia, positively assessed the already formed effective cooperation and emphasized their continuity provision.
The representatives from the offices of the international organizations functioning in Armenia touched upon in detail the content of the implemented programmes and ones designed in the near future: courses for the NA Standing Committees and the Staff, exchange programmes, seminars, events directed to the activity efficiency of the legislative body and the deputies.
The new opportunities of cooperation in a number of directions were discussed. The needs and the priorities of the NA Staff were referred to.
The guests expressed readiness to support for strengthening capacities of parliament and the implementation of the reforms in different formats.
Let us note the representatives from the International Republican Institute (IRI), the Electoral Foundation for Electoral Systems (IFES), the National Democracy Institute (NDI), the Twinning Project financed by the EU, the Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) (German Federal Enterprise for International Cooperation), the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE), the Parliamentary Centre (Canada), the United Nations Development Programme (UNDP) and the U.S. Agency for International Development (USAID) took part in the Coordination Meeting.
On November 5, the member of the RA NA Civil Contract Faction and the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Artur Hovhannisyan met with the students of the RA Public Administration Academy. For a period of one month, they conduct their research practice in the legislati...