Քննարկվել են Մրցակցության պաշտպանության եւ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովների 2021 թ. բյուջեով նախատեսված կատարողականները
2021թ. «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության» ծրագրի իրականացման համար տրամադրվել է 529.7 մլն դրամ, որը կազմել է ծրագրված ցուցանիշի 98.5 տոկոսը: Նախորդ տարվա համեմատ ծախսերն աճել են 22.9 տոկոսով. նշել Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գեւորգյանը:
2021 թ. տնտեսական մրցակցության իրավիճակը գնահատելու համար կատարվել է 104 ուսումնասիրություն՝ նախատեսված 100-ի փոխարեն: Միջոցառման ծախսերը կազմել են 529.5 մլն դրամ, որոնք կատարվել են 98.5 տոկոսով:
Ըստ Գեղամ Գեւորգյանի՝ 2021 թ. հանձնաժողովը հարուցել է հակամրցակցային համաձայնություններ՝ երկու վարույթ, գերիշխող դիրքի չարաշահում՝ 15 վարույթ, անբարեխիղճ մրցակցություն՝ 90 վարույթ, իսկ վարչական բողոքների քանակը 6 է: Հաշվետու տարում տուգանքները կազմել են 64 մլն:
ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Սերգեյ Աղինյանը նշել է, որ հանրային ծառայությունների ոլորտի կարգավորման ծրագրի շրջանակում հաշվետու տարում հատկացվել է 832.7 մլն դրամ, որը կազմել է ծրագրված ցուցանիշի 97.7 տոկոսը:
Ոլորտի կարգավորման միջոցառման շրջանակում 2021 թ. ընթացքում տրամադրվել է 27 լիցենզիա՝ կանխատեսված 35-ի փոխարեն: Իրականացվել է 237 սակագների սահմանում՝ կանխատեսված 277-ի փոխարեն:
Հանձնաժողովը 2021 թ. ապահովել է 9 մլրդ 340 մլն դրամ պետական տուրքերի եւ հարկային եկամուտների մուտքեր պետական բյուջե:
Տրամադրվել է ՀՀ հեռահաղորդակցության բնագավառում ռադիոհաճախականությունների օգտագործման 11 թույլտվություն՝ կանխատեսված 6-ի փոխարեն:
Միջոցառման ծախսերը կազմել են 814.7 մլն դրամ կամ ծրագրվածի 97.6 տոկոսը:
Երկու հանձնաժողովների 2021 թ. կատարողականները քննարկվել են Տնտեսական եւ Ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների հունիսի 1-ի համատեղ նիստում:
Հունիսի 1-ին ՀՀ ԱԺ տնտեսական ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվել են «ՀՀ 2021 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» Էկոնոմիկայի, Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունների, Հանրային ծառայու...
2021թ. բոլոր հարկատեսակների գծով գրանցվել է եկամուտների աճ. Ռուստամ Բադասյան
2021 թ. հնարավոր է եղել ապահովել պետական բյուջեի եկամուտները` չնայած կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի եւ ռազմական գործողությունների հետեւանքներին: Այս մասին բարձրաձայնել է Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը հունիսի 1-ի ԱԺ տնտեսական հարցեր...
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը 2021 թ. կատարել է պետական բյուջեի 5 ծրագիր: Ծախսերը կազմել են 6.6 մլրդ դրամ կամ նախատեսված միջոցների 92.3 տոկոսը: Նախորդ տարվա համեմատ ՀՀ ԲՏԱ նախարարության պատասխանատվությամբ իրականացվող ծրագրերի գծով ծախսերը նվազել են 21.4 տոկոսով կամ 1.8 մլր...
ԱԳ նախարարությունում աջակցող կառուցվածքային ստորաբաժանումներում կներդրվի քաղաքացիական ծառայության համակարգը
«Դիվանագիտական ծառայության մասին» օրենքն ընդունվել է դեռեւս 2001 թ.: Ոլորտն արդիականացնելու եւ ծառայությունը թարմացնելու անհրաժեշտություն է առաջացել` ներկայացնելով օրենքում առաջարկվող փոփոխություններն ու լրացումներն ասել է ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյա...
Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարությունը հաշվետու տարում իրականացրել է 22 ծրագիր՝ 130 միջոցառումներով: Ի սկզբանե նախատեսված է եղել իրականացնել 131 միջոցառում: Դրանց իրականացման համար փաստացի ծախսվել է 201 մլրդ  372 մլն դրամ, կատարողականը կազմել է 93,8 տոկոս: Այս մասին ասել է ...
Տնտեսական  ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2021 թ. պետական բյուջեի կատարողականի քննարկումների ուղիղ հեռարձակումը: ...

Performances Envisaged by Budget for 2021 of Public Services Regulatory Commission and State Committee for Protection of Economic Competition Are Discussed
In 2021, 529.7mln AMD was allocated for the implementation of the programme Protection of Economic Competition, which was 98.5 percent of the planned indicator. The Chairman of the Competition Protection Commission Gegham Gevorgyan noted: the expenditures compared with the previous year have grown 22.9%.
In 2021, 104 studies were made for evaluating the situation of the economic competition instead of the envisaged 100. The expenditures of the event were 529.5 million AMD, which were implemented.
According to Gegham Gevorgyan, in 2021 the Commission initiated anti-competition agreements: two proceedings, 15 proceedings – abuse of dominant position, 90 proceedings – unfair competition, and the number of the administrative complaints – 6. In the reporting year the fines were 64 million.
The representative of the RA Public Services Regulatory Commission Sergey Aghinyan noted that the within the framework of the regulation of the public services sphere 832.7 million AMD was allocated in the reporting year, which was 97.7% of the planned indicator.
During the year 2021, within the framework of the sphere regulation measure 27 licenses were provided instead of the predicted 277.
In 2021, the Commission provided 9 billion 340 million AMD for the state duty and tax revenue entries to the state budget.
In the sphere of the RA communication 11 permissions of the use of radio frequencies were provided instead of the predicted 6.
The expenditures of the measure were 814.7 million AMD or 97.6 percent of the planned ones.
The performances for 2021 of the two committees were discussed at the joint sitting of the Standing Committees on Economic Affairs and on Financial-Credit and Budgetary Affairs on June 1.
On June 1, at the joint sitting of the Standing Committees on Economic Affairs and on Financial-Credit and Budgetary Affairs the annual performances on the RA State Budget for 2021 by the Ministries of Economy, Territorial Administration and Infrastructure, Hi-Tech Industry, the Public Services Regu...
Rustam Badasyan: Revenue Growth Recorded for All Types of Taxes in 2021
Despite the consequences of the global economic crisis due to the coronavirus pandemic and the military actions, it was possible to ensure state budget revenues in 2021. The Chairman of the State Revenue Committee said about this during the preliminary discussions of the annual report on State Budge...
In 2021 the RA Ministry of Hi-Tech Industry implemented state budget 5 programmes. The expenditures were 6.6bln AMD or 92.3% of the envisaged means. Compared with the previous year the expenditures on the implementing programmes with the responsibility of the RA Hi_tech Industry decreased by 21.4% o...
Civil Service System to Be Introduced in Supporting Structural Sub-Units in the Ministry of Foreign Affairs
The law on Diplomatic Service was adopted in 2001. A need emerged to upgrade the sphere and update the service, presenting the amendments and addenda being proposed in the law the Chair of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan said. The draft law on Making Amendm...
In the reporting year, the Ministry of the Territorial Administration and Infrastructure carried out 22 programmes with 130 events. From the beginning 131 events were designed to carry out. 201bln 372mln AMD was spent in fact for their implementation, the performance was 93.8%. The Minister of Finan...