Կառավարությունն առաջարկում է սահմանել սոցիալական պաշտպանության հաստատության եւս մեկ տեսակ` համայնքային փոքր տներ: ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Աննա Ժամակոչյանի տեղեկացմամբ՝ կառույցը հոգեկան առողջության, մտավոր խնդիրներ ունեցող անձանց, ինչպես նաեւ տարեցներին կտրամադրի մասնագիտացված խնամք եւ սոցիալական ծառայություններ:
Այդ եւ այլ փոփոխությունները կատարվում են «Սոցիալական աջակցության մասին» օրենքում:
Սոցիալական աջակցության ոլորտում մի շարք հրատապ խնդիրների կարգավորման եւ սոցիալական ծառայությունների բարեփոխումների համար Կառավարությունն առաջարկում է ստեղծել անհրաժեշտ իրավական հիմքեր: Սահմանվում են պետական վկայագիրը եւ աջակցության քարտը: Դրանք կտրամադրվեն կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց՝ նպատակ ունենալով հոգալ նրանց առաջնային կարիքները, ապահովել սննդով, հագուստով եւ առաջին անհրաժեշտության գույքով:
Սահմանվում են նաեւ սոցիալական աջակցության արդյունավետ քաղաքականության մշակման համար անհրաժեշտ այլ լիազորող նորմեր:
Պատգամավորները հետաքրքրվել են, թե նախարարությունն ինչպիսի ծրագրեր է նախատեսում իրականացնել հաջորդ տարի: Զեկուցողը նշել է, նախարարությունը նոր ծառայություններ կիրականացնի 2023 թ. սկսած: Նախատեսվում է փորձարկել պիլոտային ծրագրեր, որոշակի սոցիալական խմբերի համար բանկային քարտի միջոցով պարենի գնման հնարավորություն ստեղծել:
Հարակից զեկույցում Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Մարիամ Պողոսյանը նշել է, որ հանձնաժողովը, կարեւորելով բարեփոխումների անհրաժեշտությունը, նախաձեռնությանը տվել է դրական եզրակացություն:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Աննա Ժամակոչյանի ներկայացմամբ պատգամավորները քննարկել են նաեւ «Հայաստանի Հանրապետության հողային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նշվել է, որ պետության եւ համայնքի սեփականություն հանդիսացող հողամասերը նվիրաբերության պայմանագրով ու անհատույց սեփականության իրավունքով կարող են տրամադրվել սոցիալական, բարեգործական կամ ներդրումային ծրագրեր իրականացնելու նպատակով, սակայն ներկայում բացակայում են ծրագրերը սոցիալական ճանաչելու չափանիշները: Դրանք մշակելու ընթացքում ակնհայտ է դարձել, որ առանց համապատասխան ընթացակարգերի՝ սոցիալական ճանաչելու չափանիշները կիրառելի չեն: Ուստի, Կառավարությունը լրացում է առաջարկում Հայաստանի Հանրապետության հողային օրենսգրքում, այն է՝ Հայաստանի Հանրապետության 2001 թ. մայիսի 2-ի հողային օրենսգրքի 65-րդ հոդվածի 7-րդ մասը «չափանիշները» բառից հետո լրացնել «եւ ընթացակարգը» բառերով:
Հարակից զեկույցում Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Սերգեյ Բագրատյանը նշել է, որ փոփոխությունը կարեւոր է, այն միտված է լուծելու ներդրումային եւ սոցիալական ծրագրերի իրականացման ընթացքում առաջացող խնդիրները: Պատգամավորի խոսքով՝ հանձնաժողովը քննարկել է նախագիծը եւ տվել է դրական եզրակացություն:

The Government proposes to set one more type of social security institution – tiny community houses. As the Deputy Minister of Labor and Social Affairs Anna Zhamakochyan has informed, the structure will provide specialized care and social services to the persons with mental health, intellectual problems, as well as the elderly people.
Those and other amendments are made to the law on Social Support.
The Government proposes to create necessary legal bases for the regulation of a number of urgent problems and reforms of social services. The state certificate and the support card are set. They will be provided to the persons who appeared in the difficult situation of life, aiming to take care of their prior needs, provide food, clothes and property of first necessity.
Other authorizing norms necessary for the elaboration of the social support effective policy are also established.
The deputies were interested in the programmes designed to be implemented by the Ministry next year. The rapporteur noted that the ministry will render new service beginning from 2023. It is designed to test pilot programmes, to create an opportunity for food purchase with bank card for certain social groups.
In her co-report the member of the Standing Committee on Labor and Social Affairs Mariam Poghosyan noted that the Committee highlighted the necessity of reforms and endorsed the initiative.
By presentation of the Deputy Minister of Labor and Social Affairs Anna Zhamakochyan, the deputies also debated the draft law on Making Addendum to the RA Land Code.
It was noted that the plots of land being property of state and community can be provided by the donation contract and by the right of free property for implementing social, beneficiary or investment programmes, but at present the standards of recognizing the programmes social lack. During their elaboration it has become evident that without appropriate procedures, the standards of recognizing social are not applicable. Hence the Government proposes addendum to the RA Land Code.
In his co-report the member of the Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Sergey Bagratyan has noted that the amendment is important: it will be aimed at solving the problems emerging during the implementation of the investment and social programmes. According to the deputy, the Committee debated the draft law and endorsed it.