Շուկայի վերահսկողության ու Առողջապահական եւ աշխատանքի տեսչական մարմինների կողմից իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը քննելու ու վարչական տույժեր նշանակելու լիազորությունները կվերապահվեն ոչ միայն տեխնիկական կանոնակարգման, այլ նաեւ տվյալ բնագավառում գործող մյուս անվտանգության պահանջների խախտումների համար:
Գործադիրը փոփոխություն եւ լրացումներ է առաջարկում Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում: ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հունվարի 11-ի նիստում կարգավորումներն առաջին ընթերցմամբ ներկայացրել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավարի պարտականությունները կատարող Արմեն Դանիելյանը: Նախագծով նախատեսվում է նաեւ մտավոր սեփականության ոլորտում Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնին ու ՏԻՄ-ին միաժամանակ տրված գործառույթը վերապահել միայն ՏԻՄ-ին, քանի որ գործնականում այն վերահսկվում էր ՏԻՄ-երի կողմից:
Հարակից զեկույցում հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը նշել է, որ փոփոխությունները բխում են ԵԱՏՄ կանոնակարգումներից եւ հստակեցման նպատակ ունեն:

Инспекционные органы надзора за рынком и за здоровьем и трудом наделяются полномочиями расследования случаев нарушений и наложения административных взысканий не только за нарушения технических регламентов, но и за нарушения других требований безопасности в данной сфере.
Исполнительная власть предлагает изменение и дополнения в Кодекс об административных правонарушениях. 11 января на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам положения в первом чтении представил и.о. руководителя офиса по координации работы инспекционных органов Аппарата Премьер-министра РА А.Даниелян. Проектом также предусматривается возложение единой функции инспекционного органа надзора за рынком и органа местного самоуправления (ОМС) в сфере интеллектуальной собственности только на местное самоуправление, поскольку на практике она контролировалась лишь ОМС.
В содокладе председатель комиссии В.Варданян отметил, что изменения исходят из положений ЕАЭС и направлены на уточнение.