Ներկայումս հանրապետության արդյունաբերական ճյուղերի զգալի քանակով ընկերություններ արտադրական գործունեություն ծավալելու նպատակով ներմուծում են հումք ու նյութեր, որոնք Հայաստանում չկան, սակայն անհրաժեշտ են արտադրությունում վերջնական արտադրանք ստանալու համար: Այս մասին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արմեն Արզումանյանը հունվարի 11-ին ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ:
Փոխնախարարը նշել է, որ Հայաստանի մաքսային տարածքը հատելիս այդ ապրանքները գանձվում են ավելացված արժեքի հարկով, ինչը լրացուցիչ ֆինանսական ծախսեր է պահանջում արդյունաբերական ընկերություններից:
«Կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի կողմից ներմուծվող` ակցիզային հարկով հարկման ոչ ենթակա այն ապրանքների ցանկը հաստատելու մասին, որոնց ներմուծումն ազատված է ավելացված արժեքի հարկից» օրենքում Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից արդեն իսկ կատարվել են առաջին փուլի փոփոխությունները, որոնք ընդունվել են ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից 2021 թ.: Նախորդ փոփոխությունների իրականացման ժամանակ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունն առաջարկել էր այն կատարել փուլային եղանակով, որպեսզի կարճաժամկետ կտրվածքում չառաջացնի որոշակի հարկային բեռ պետական բյուջեի վրա: Փոխնախարարի խոսքով հենց այդ նպատակով ներկայիս նախագծով առաջարկվում է իրականացնել երկրորդ փուլի փոփոխությունները:
Նախագծում ներառված ապրանքները չեն արտադրվում Հայաստանում, սակայն անհրաժեշտ են արդյունաբերական ձեռնարկություններին վերջնական արդյունք ստեղծելու համար: Հիմք ընդունելով տեղական արտադողներին աջակցելու Կառավարության որդեգրած տնտեսական քաղաքականությունը՝ նախատեսվում է տնտեսավարող սուբյեկտների կանխիկ հոսքերի կառավարման արդյունավետությունը բարձրացնելու տեսանկյունից վարչարարական գործիքակազմի զարգացմանը զուգընթաց՝ հումքի եւ սարքավորումների ներմուծման հարկումը սահմանից աստիճանաբար տեղափոխել դեպի ներքին տնտեսություն: Այդ նպատակով առաջարկվում է մաքսային սահմանի վրա ավելացված արժեքի հարկի գանձումը փուլ առ փուլ վերացնելու քայլերի իրականացում: Արմեն Արզումանյանն ընդգծել է, որ առաջարկվող ապրանքները սահմանին ԱԱՀ-ից ազատելու պարագայում կավելանան նշված ապրանքների ներմուծման ծավալները:
Պատգամավորների կարծիքով օրենքի նախագծում ներկայացված ապրանքների ցանկը հստակեցնելու կարիք կա, ուստի պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում այն հստակեցնել:
ԱԺ պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանի հեղինակած ««Լիցենզավորման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթի քննարկումը հեղինակի առաջարկով հետաձգվել է մինչեւ 2 ամիս ժամկետով:

“В настоящее время значительное количество предприятий промышленных отраслей республики импортируют сырье и материалы, которых нет в Армении, но которые необходимы для получения конечного продукта в производстве, для осуществления производственной деятельности”, - заявил 11 января заместитель министра экономики РА А.Арзуманян в ходе заседания Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам.
Замминистра отметил, что при пересечении таможенной территории Армении данные товары облагаются налогом на добавленную стоимость (НДС), что требует дополнительных финансовых затрат промышленных компаний.
В закон “Об утверждении перечня ввозимой организациями и индивидуальными предпринимателями продукции, не облагаемой акцизами, ввоз которой освобождается от налога на добавленную стоимость” Минэкономики уже внесло изменения первого этапа, которые были приняты НС РА в 2021 г. В ходе реализации предыдущих изменений Министерство экономики предложило осуществлять их поэтапно, чтобы в краткосрочной перспективе не создавать определенной налоговой нагрузки на государственный бюджет. По словам замминистра, именно для этого нынешним проектом предлагается второй этап изменений.
Продукция, включенная в проект, не производится в Армении, но необходима промышленным предприятиям для создания конечного продукта. На основе принятой правительством экономической политики по поддержке местных производителей планируется поэтапный перенос налогообложения импорта сырья и оборудования с границы на внутреннюю экономику, наряду с развитием административных инструментов, с целью повышения эффективности управления денежными потоками хозяйствующих субъектов. Для этого предлагается реализовать меры по постепенному   отказу от взимания НДС на таможенной границе. По Арзуманяну, если предлагаемая продукция будет освобождена от НДС на границе, объем импорта указанной продукции увеличится.
По мнению депутатов, налицо необходимость уточнить перечень товаров, представленных в законопроекте, поэтому достигнута договоренность об его уточнении в период между первым и вторым чтениями.
Обсуждение законодательного пакета о внесении изменений и дополнений в закон “О лицензировании” по предложению автора депутата С.Габриеляна отложено на срок до 2 месяцев.