ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության հեղինակած «Հայրենիքի պաշտպանության համար զոհված զինծառայողի ընտանիքի անդամների երաշխիքների մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվում է լրացուցիչ երաշխիքներ սահմանել հայրենիքի պաշտպանության համար զոհված զինծառայողի ընտանիքի անդամների համար: Այս մասին ասել է նախագծի հիմնական զեկուցող Գեղամ Նազարյանը ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունվարի 11-ի հերթական նիստի ժամանակ: Պատգամավորն ընդգծել է, որ առաջարկվում է երաշխիքներում ներառել հիպոտեկային վարկը մարելու նպատակով ընտանիքի անդամի աջակցությունը, որոշակի ծախսերի փոխհատուցումը եւ այլ արտոնություններ:
Գեղամ Նազարյանը նշել է, որ նախագիծը մեկ հիմնական  նպատակ ունի. փորձել օգնել, որ մեր հանրությունը լինի առողջ: «Սա առաջին հերթին մեր հանրության առողջացմանն ուղղված քայլ է, ապա նոր նահատակված տղաների ընտանիքների անդամներին աջակցելու գործողություն»,- ասել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորը:
Հարակից զեկուցող Վիլեն Գաբրիելյանը մանրամասն նշել է օրենքի նախագծի մեջ եղած թերությունները: Նրա կարծիքով նախագծի գաղափարը լավն է, սակայն` թերի. լրացուցիչ աշխատանքի կարիք ունի: «Ես կարծում եմ, որ նմանատիպ նախագիծ  Հայաստանի Հանրապետությունը որպես օրենք պետք է ունենա, բայց նյութի տակ չկան փաստարկներ, հիմնավորումներ»,- ասել է պագամավորը: Հարակից զեկուցողը կոչ է արել գործընկերներին դեմ քվեարկել նախագծին:
ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչ, Պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանն էլ իր խոսքում նշել է, որ գաղափարը լավն է, սակայն զուրկ է հաշվարկներից եւ հիմնավորումներից:
Հանձնաժողովի անդամներն իրենց ելույթներում անդրադառնալով նախագծին եւս ողջունել են գաղափարը, սակայն այն համարել ոչ լիարժեք: Նշվել է, որ նախագծի հիմնավորումներում բացակայում են հաշվարկները, վիճակագրական տվյալները:
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի խոսքով այն ընթացակարգերը, որոնք նախատեսված են օրենքի նախագծի քննարկման համար, չեն պահպանվել: Հանձնաժողովի նախագահն առաջարկել է նախագծի քվեարկությունը հետաձգել` միասնական ընթացակարգային քննարկումներն անցնելու համար:
Եզրափակիչ ելույթում հարակից զեկուցող Վիլեն Գաբրիելյանն առաջարկել է նախագիծն ավելի խորքային ուսումնասիրել, շտկել թերությունները եւ վերստին բերել քննարկման դաշտ:
Հիմնական զեկուցող Գեղամ Նազարյանն ընդգծել է, որ օրինագծի ընդունումն անհրաժեշտություն է: Ուստի, ընդունելով հանձնաժողովի նախագահի առաջարկն ու պատգամավորների դիտողությունները, համաձայնել է օրենքի նախագծի քվեարկությունը հետաձգել մինչեւ 2 ամիս ժամկետով:

The draft law on Guarantees for Family Members of Servicemen Killed for Defense of Motherland authored by the RA NA Armenia Faction proposes to define additional guarantees for family members of servicemen killed for defense of motherland. The key rapporteur of the draft Gegham Nazaryan said this during the regular sitting of the RA NA Standing Committee on Defense and Security on January 11. The deputy underscored that it is proposed to include in the guarantees the support of a family member in order to repay the mortgage loan, the compensation of certain expenses and other privileges.
Gegham Nazaryan mentioned that the draft has one main objective: to try help our community be healthy. “First of all, this is a step aimed at the rejuvenation of our society, and then an action to support the family members of the recently martyred boys,” the deputy of the Armenia Faction said.
The co-rapporteur Vilen Gabrielyan detailed the shortcomings in the draft law. In his opinion, the idea of the draft is good, but incomplete: it needs additional work. “I think that the Republic of Armenia should have a similar draft as a law, but there are no arguments or justifications under the material,” the deputy noted. The co-rapporteur urged his colleagues to vote against the draft.
The representative of the RA Government, the Deputy Minister of Defense Arman Sargsyan also stated in his speech that the idea is good, but lacks calculations and justifications.
Reflecting on the draft in their speeches, the Committee members also welcomed the idea, but considered it incomplete. It was mentioned that calculations and statistical data are missing in the justifications of the draft.
According to the Chair of the NA Standing Committee on Defense and Security Andranik Kocharyan, the procedures designed for the debate of the draft law were not observed. The Committee Chair proposed to postpone the voting of the draft in order to pass the joint procedural debates.
In his final speech, the co-rapporteur Vilen Gabrielyan proposed the attendees to study the draft more deeply, correct the shortcomings and bring it back to debate.
The key rapporteur Gegham Nazaryan emphasized that the adoption of the bill is a necessity. Hence, accepting the proposal of the Committee Chair and the remarks of the deputies, he agreed to postpone the voting on the draft law for a period of up to 2 months.
The Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection debated and endorsed the Government's initiatives in the second reading at the January 11 sitting chaired by Vahe Ghalumyan.Arman Khojoyan, the RA Deputy Minister of Economy presented ...
Currently, a significant number of companies in the industrial branches of the republic import raw material and substances that are not available in Armenia, but are necessary to get the final product, in order to carry out production activity. The RA Deputy Minister of Economy Armen Arzumanyan said...