ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության հեղինակած «Հայրենիքի պաշտպանության համար զոհված զինծառայողի ընտանիքի անդամների երաշխիքների մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվում է լրացուցիչ երաշխիքներ սահմանել հայրենիքի պաշտպանության համար զոհված զինծառայողի ընտանիքի անդամների համար: Այս մասին ասել է նախագծի հիմնական զեկուցող Գեղամ Նազարյանը ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունվարի 11-ի հերթական նիստի ժամանակ: Պատգամավորն ընդգծել է, որ առաջարկվում է երաշխիքներում ներառել հիպոտեկային վարկը մարելու նպատակով ընտանիքի անդամի աջակցությունը, որոշակի ծախսերի փոխհատուցումը եւ այլ արտոնություններ:
Գեղամ Նազարյանը նշել է, որ նախագիծը մեկ հիմնական  նպատակ ունի. փորձել օգնել, որ մեր հանրությունը լինի առողջ: «Սա առաջին հերթին մեր հանրության առողջացմանն ուղղված քայլ է, ապա նոր նահատակված տղաների ընտանիքների անդամներին աջակցելու գործողություն»,- ասել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորը:
Հարակից զեկուցող Վիլեն Գաբրիելյանը մանրամասն նշել է օրենքի նախագծի մեջ եղած թերությունները: Նրա կարծիքով նախագծի գաղափարը լավն է, սակայն` թերի. լրացուցիչ աշխատանքի կարիք ունի: «Ես կարծում եմ, որ նմանատիպ նախագիծ  Հայաստանի Հանրապետությունը որպես օրենք պետք է ունենա, բայց նյութի տակ չկան փաստարկներ, հիմնավորումներ»,- ասել է պագամավորը: Հարակից զեկուցողը կոչ է արել գործընկերներին դեմ քվեարկել նախագծին:
ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչ, Պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանն էլ իր խոսքում նշել է, որ գաղափարը լավն է, սակայն զուրկ է հաշվարկներից եւ հիմնավորումներից:
Հանձնաժողովի անդամներն իրենց ելույթներում անդրադառնալով նախագծին եւս ողջունել են գաղափարը, սակայն այն համարել ոչ լիարժեք: Նշվել է, որ նախագծի հիմնավորումներում բացակայում են հաշվարկները, վիճակագրական տվյալները:
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի խոսքով այն ընթացակարգերը, որոնք նախատեսված են օրենքի նախագծի քննարկման համար, չեն պահպանվել: Հանձնաժողովի նախագահն առաջարկել է նախագծի քվեարկությունը հետաձգել` միասնական ընթացակարգային քննարկումներն անցնելու համար:
Եզրափակիչ ելույթում հարակից զեկուցող Վիլեն Գաբրիելյանն առաջարկել է նախագիծն ավելի խորքային ուսումնասիրել, շտկել թերությունները եւ վերստին բերել քննարկման դաշտ:
Հիմնական զեկուցող Գեղամ Նազարյանն ընդգծել է, որ օրինագծի ընդունումն անհրաժեշտություն է: Ուստի, ընդունելով հանձնաժողովի նախագահի առաջարկն ու պատգամավորների դիտողությունները, համաձայնել է օրենքի նախագծի քվեարկությունը հետաձգել մինչեւ 2 ամիս ժամկետով:

“Законопроектом "О гарантиях членам семьи военнослужащего, погибшего при защите Родины", автором которого является фракция НС "Армения", предлагается установить дополнительные гарантии членам семьи военнослужащего, погибшего при защите Родины”, -   заявил 11 января основной докладчик Г.Назарян в ходе очередного заседания Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности. Депутат подчеркнул, что в гарантии предлагается включить поддержку члена семьи для погашения ипотечного кредита, компенсацию некоторых расходов и другие льготы.
По Назаряну, главная цель проекта – попытка   помочь оздоровить общество. "В первую очередь это шаг, направленный на оздоровление нашего общества, а затем акция в поддержку членов семей жертв", - отметил депутат от фракции "Армения".
Содокладчик В.Габриелян подробно остановился на недочетах законопроекта. По его мнению, идея хороша, но несовершенна, нуждается в дополнительной работе. "Думаю, Республика Армения должна иметь аналогичный проект в виде закона, но никаких доводов или аргументов по данному материалу нет", - заметил он, призвав коллег проголосовать против проекта.
Представитель Правительства РА, заместитель министра обороны А.Саргсян в своем выступлении также отметил, что инициатива хорошая, но не хватает расчетов и обоснований.
Члены комиссии, касаясь проекта, также приветствовали идею, но сочли ее неполной – отмечено, что в обосновании проекта отсутствуют расчеты, статистические данные.
По словам председателя Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочаряна, процедуры, предусмотренные для обсуждения законопроекта, не были соблюдены. Он предложил отложить голосование по проекту – для   совместных процедурных дебатов.
В заключительном выступлении В.Габриелян предложил более глубоко изучить проект, исправить недостатки и вновь вернуться к его обсуждению.
Основной докладчик Г.Назарян, подчеркнув необходимость принятия законопроекта,   принял предложение председателя комиссии и замечания депутатов, согласился отложить голосование по законопроекту на срок до 2 месяцев.