ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը փետրվարի 21-ին երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ««Պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության եւ օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
Նախաձեռնության ընդունման արդյունքում ակնկալվում է ամբողջությամբ կանոնակարգել բնագավառի իրավական դաշտը, նպաստել պատմության եւ մշակույթի հուշարձանների բնագավառում իրականացվող մշակութային գործունեության նկատմամբ պատասխանատվության բարձրացմանը` էապես նպաստելով համակարգում առկա հիմնախնդիրների լուծման արդյունավետությանը, ինչպես նաեւ պատմության եւ մշակույթի հուշարձանների պահպանության ոլորտում միասնական պետական քաղաքականության մշակմանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը հայտնել է, որ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո առաջարկ էր ներկայացրել հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Գալստյանը, որն ընդունվել է:
Փոխնախարարը նաեւ հայտնել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում ԿԳՄՍ նախարարությունը հանդիպում է կազմակերպել ԱԺ պատգամավորների եւ ոլորտի մասնագետների հետ, քննարկվել են հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերը:  Փոխնախարարը նաեւ հայտնել է, որ հուշարձանների պահպանության ոլորտի հետ կապված մշակվում է փոփոխությունների նոր փաթեթ` ուղղված օրենքի բարեփոխմանը: «Մշակվող նախագիծը խորհրդարանին կներկայացվի հավանաբար մինչեւ տարեվերջ»,- ասել է փոխնախարարը:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանն առաջարկել է հետաձգել փաթեթի քննարկումը եւ այն կրկին լրամշակել, ինչը հեղինակը չի ընդունել:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանի հեղինակած ««Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը հեղինակի առաջարկով մինչեւ երկու ամսով հետաձգվել է:
Առաջարկվում է օրենսդրական կարգավորում՝ միտված ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության առավել արդյունավետ գործիքակազմ ունենալուն: Գործող օրենքով նման դեպքերի կանխարգելման երկու եղանակ է սահմանված հիմնականում: Առաջինը վերաբերում է անհետաձգելի միջամտության որոշմանը, որն անմիջականորեն կայացվ...

21 февраля Постоянная комиссия НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта рассмотрела во втором чтении пакет проектов о внесении изменений и дополнений в законы "О сохранении и использовании недвижимых памятников истории и культуры и исторической среды” и “О государственной регистрации прав на имущество”.
С принятием инициативы предполагается полностью отрегулировать правовое поле сферы, способствовать повышению ответственности за культурную деятельность, осуществляемую в сфере памятников истории и культуры, значительно содействуя эффективности решения существующих в системе проблем, а также к выработке единой государственной политики по защите памятников истории и культуры.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта А.Кочарян сообщил, что после принятия в первом чтении член комиссии Л.Галстян внесла предложение, которое принято.
Замминистра также проинформировал, что в период между первым и вторым чтениями министерство организовало встречу с депутатами НС и экспертами в сфере, обсуждены интересующие вопросы. А.Кочарян сообщил, что разрабатывается новый пакет изменений в сфере охраны памятников, направленный на реформирование законодательства. "Разрабатываемый проект, вероятно, будет представлен в парламент до конца года", - сообщил он.
Депутат фракции “Армения” Л.Галстян предложила отложить обсуждение пакета и доработать его, с чем автор не согласился.
Обсуждение проекта о внесении изменений и дополнений в закон “О физической культуре и спорте”, предложенного депутатом фракции “Гражданский договор” С.Габриеляном, по предложению автора отложено на срок до двух месяцев.
“Предлагается законодательное регулирование, направленное на наличие более эффективных инструментов защиты лиц, подвергшихся насилию в семье. Согласно действующему законодательству, в основном определены две меры предупреждения таких случаев. Первый предполагает решение о немедленном вмешательстве, ...