ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը փետրվարի 21-ին երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ««Պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության եւ օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
Նախաձեռնության ընդունման արդյունքում ակնկալվում է ամբողջությամբ կանոնակարգել բնագավառի իրավական դաշտը, նպաստել պատմության եւ մշակույթի հուշարձանների բնագավառում իրականացվող մշակութային գործունեության նկատմամբ պատասխանատվության բարձրացմանը` էապես նպաստելով համակարգում առկա հիմնախնդիրների լուծման արդյունավետությանը, ինչպես նաեւ պատմության եւ մշակույթի հուշարձանների պահպանության ոլորտում միասնական պետական քաղաքականության մշակմանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը հայտնել է, որ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո առաջարկ էր ներկայացրել հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Գալստյանը, որն ընդունվել է:
Փոխնախարարը նաեւ հայտնել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում ԿԳՄՍ նախարարությունը հանդիպում է կազմակերպել ԱԺ պատգամավորների եւ ոլորտի մասնագետների հետ, քննարկվել են հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերը:  Փոխնախարարը նաեւ հայտնել է, որ հուշարձանների պահպանության ոլորտի հետ կապված մշակվում է փոփոխությունների նոր փաթեթ` ուղղված օրենքի բարեփոխմանը: «Մշակվող նախագիծը խորհրդարանին կներկայացվի հավանաբար մինչեւ տարեվերջ»,- ասել է փոխնախարարը:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանն առաջարկել է հետաձգել փաթեթի քննարկումը եւ այն կրկին լրամշակել, ինչը հեղինակը չի ընդունել:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանի հեղինակած ««Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը հեղինակի առաջարկով մինչեւ երկու ամսով հետաձգվել է:
Առաջարկվում է օրենսդրական կարգավորում՝ միտված ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության առավել արդյունավետ գործիքակազմ ունենալուն: Գործող օրենքով նման դեպքերի կանխարգելման երկու եղանակ է սահմանված հիմնականում: Առաջինը վերաբերում է անհետաձգելի միջամտության որոշմանը, որն անմիջականորեն կայացվ...

On February 21, the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport debated in the second reading the legislative package on Making Amendments and Addenda to the RA Law on Preservation and Use of History and Culture Immovable Monuments and Historical Environment and on Making Addenda to the RA Law on State Registration of Rights towards Property.
As a result of the initiative adoption, it is expected to regulate the legal field of the sphere, to promote the rise of the responsibility towards the cultural activity being carried out in the sphere of history and monuments of culture, essentially contributing to the efficiency of the solution of the problems in the system, as well as the elaboration of the unified state policy in the sphere of the preservation of monuments of history and culture.
The Deputy Minister of Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Alfred Kocharyan informed that after passing it in the first reading the member of the Committee Lilit Galstyan presented a proposal, which was accepted.
The Deputy Minister also informed that during the period from the first to the second reading the Ministry of Education, Science, Culture and Sport organized a meeting with the NA deputies and profile specialists, the issues of interest were discussed. The Deputy Minister also informed that related to the sphere of the protection of monuments a new package of amendments is revised aimed at the improvement of the law. “The draft under revision will be submitted to parliament probably until the end of the year,” the Deputy Minister said.
The deputy of the NA Faction Lilit Galstyan proposed her colleagues to postpone the debate of the package and to revise it again, but the author did not accept it.
The debate of the draft law on Making Amendments and Addenda to the law on Physical Culture and Sport authored by the deputy of the NA Civil Contract Faction Sisak Gabrielyan was postponed up to two months by the author’s proposal.
Legislative regulation is proposed, aimed at having more effective toolsets for the protection of persons subjected to domestic violence. According to the law in force, two methods of prevention of such cases are mainly defined. The first refers to the immediate intervention decision, which is made ...