Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ մայիսի 17-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացություն են ստացել մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ:
Կառավարության հեղինակած ««Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթով նախատեսվում է մարզպետներին վերապահել բաժնետիրական ընկերություններում հիմնադրի անունից հանդես գալու իրավասությունը:
««Բազմաբնակարան շենքի կառավարման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի ընդունման եւ միասնական էլեկտրոնային հարթակի գործարկման դեպքում տեղի է ունենալու կառավարման մարմինների գործունեության նկատմամբ հսկողության խստացում, որն իր դրական ազդեցությունն է ունենալու կառավարման մարմինների գործունեության նկատմամբ: Արդյունքում, բազմաբնակարան շենքերի կառավարումը կիրականացվի առավել արդյունավետ:
««Օրգանական գյուղատնտեսության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթով նախատեսվող փոփոխությունների արդյունքում տեղական շուկայում սպառվող օրգանական գյուղատնտեսության արտադրանքի սերտիֆիկացումը կիրականացվի համապատասխանության գնահատում ունեցող կազմակերպությունների միջոցով: Արդյունքում, ակնկալվում է օրգանական գյուղատնտեսության արտադրանքի սերտիֆիկացման դաշտի ընդլայնում, ոլորտում մրցակցային հնարավորությունների ստեղծում, սերտիֆիկացման գործընթացի դյուրացում եւ բարելավում, ինչպես նաեւ օրգանական գյուղատնտեսական արտադրանքի ապրանքային շարժի փուլերում ներկայացվող պահանջների նկատմամբ խախտումների արձանագրում եւ կանխարգելում:

17 мая на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды обсужден   во втором чтении ряд законодательных инициатив.
С пакетом проектов о внесении изменения в закон “Об акционерных обществах” и прилагаемые законы намечается закрепить за марзпетами (губернаторами) полномочия действовать в акционерных обществах от имени учредителя.
При принятии проекта о внесении дополнений в закон “Об управлении многоквартирным домом” и запуска единой электронной площадки ужесточится контроль за деятельностью органов управления, что положительно скажется на их деятельности. В итоге управление многоквартирными домами станет более эффективным.
В результате изменений, предусмотренных пакетом о внесении изменений и дополнений в закон “Об органическом сельском хозяйстве” и смежные проекты, сертификация продукции органического сельского хозяйства, потребляемой на местном рынке, будет осуществляться через соответствие оценочные организации. В итоге ожидается расширение поля сертификации органической сельскохозяйственной продукции, создание конкурентных возможностей в сфере, упрощение и совершенствование процесса сертификации, а также учет и предотвращение нарушений предъявляемых требований на этапах продвижения органической сельхозпродукции.