««Հավատարմագրման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է Հավատարմագրման ազգային մարմնի (ԱՐՄՆԱԲ)՝ եվրոպական եւ միջազգային հավատարմագրման կազմակերպություններին անդամակցությամբ եւ ԵԱՏՄ-ի միանալու պայմանագրին անդամակցելու որոշակի տարբերությունների եւ փոփոխությունների հետ, ինչպես նաեւ ընդհանուր առմամբ որոշակի կառուցվածքները Հայաստանում ամբողջովին նոր մակարդակի բարձրացնելու համար. ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը՝ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ մայիսի 17-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով նախագծերի փաթեթը:
Ըստ Վահան Քերոբյանի՝ ներկա պահին մեր երկրում գործում է շուրջ 70 համապատասխանության գնահատման մարմին: Օրենքներում փոփոխությամբ ոլորտը կհամապատասխանեցվի միջազգային համապատասխան ստանդարտին՝ ապահովելով հետագայում ԵՄ-ի գնահատողների կողմից օրենսդրական եզրակացություն:
Էկոնոմիկայի նախարարը նշել է, որ նախաձեռնության նպատակն է ՀԳՄ-ների արդիականացումն ու լավարկումը եւ ԵԱՏՄ ու միջազգային հավատարմագրման համակարգին ինտեգրումը, այդ թվում՝ հավատագրման արդյունքում փոխճանաչման համաձայնագրերի կնքումը:
Վահան Քերոբյանը տեղեկացրել է, որ առաջին ընթերցումից հետո Կառավարությունը ներկայացրել է տեխնիկական բնույթի երկու առաջարկություն, որոնք ընդունվել են:

“Необходимость принятия пакета проектов о внесении изменений и дополнений в закон “Об аккредитации” и в Кодекс РА об административных правонарушениях обусловлена ​​членством Национального органа по аккредитации в европейских и международных организациях по аккредитации и с определенными различиями и изменениями в договоре о вступлении в ЕАЭС, а также в целом необходимостью поднять определенные структуры в Армении на совершенно новый уровень”, - отметил министр экономики В.Керобян, представляя 17 мая пакет проектов к обсуждению во втором чтении на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам.
По Керобяну, в настоящее время в нашей стране действует около 70 органов по оценке соответствия (ООС). Изменения в законодательстве приведут сферу в соответствие с международным стандартом, предусмотрев в будущем законодательное заключение от оценщиков ЕС.
Министр экономики отметил, что цель инициативы – модернизация и совершенствование ООС и интеграция в ЕАЭС и международную систему аккредитации, в том числе заключение соглашений о взаимном признании по результатам аккредитации.
В.Керобян сообщил, что после первого чтения правительство представило две рекомендации технического характера, которые были приняты.