««Հավատարմագրման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է Հավատարմագրման ազգային մարմնի (ԱՐՄՆԱԲ)՝ եվրոպական եւ միջազգային հավատարմագրման կազմակերպություններին անդամակցությամբ եւ ԵԱՏՄ-ի միանալու պայմանագրին անդամակցելու որոշակի տարբերությունների եւ փոփոխությունների հետ, ինչպես նաեւ ընդհանուր առմամբ որոշակի կառուցվածքները Հայաստանում ամբողջովին նոր մակարդակի բարձրացնելու համար. ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը՝ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ մայիսի 17-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով նախագծերի փաթեթը:
Ըստ Վահան Քերոբյանի՝ ներկա պահին մեր երկրում գործում է շուրջ 70 համապատասխանության գնահատման մարմին: Օրենքներում փոփոխությամբ ոլորտը կհամապատասխանեցվի միջազգային համապատասխան ստանդարտին՝ ապահովելով հետագայում ԵՄ-ի գնահատողների կողմից օրենսդրական եզրակացություն:
Էկոնոմիկայի նախարարը նշել է, որ նախաձեռնության նպատակն է ՀԳՄ-ների արդիականացումն ու լավարկումը եւ ԵԱՏՄ ու միջազգային հավատարմագրման համակարգին ինտեգրումը, այդ թվում՝ հավատագրման արդյունքում փոխճանաչման համաձայնագրերի կնքումը:
Վահան Քերոբյանը տեղեկացրել է, որ առաջին ընթերցումից հետո Կառավարությունը ներկայացրել է տեխնիկական բնույթի երկու առաջարկություն, որոնք ընդունվել են:

The necessity for the adoption of the package of drafts on Making Amendments and Addenda to the Law on Accreditation and on Amending the RA Code on Administrative Offenses is conditioned by the membership of the National Accreditation Body (NAB) to European and international accreditation organizations and certain differences and changes in joining the EAEU Accession Treaty, as well as in general to raise certain structures to a completely new level in Armenia: the RA Minister of Economy Vahan Kerobyan stated presenting the package of drafts for debate at May 17 sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs in the second reading.
According to Vahan Kerobyan, there are currently around 70 conformity assessment bodies operating in our country. The amendments in laws will bring the sector into line with the relevant international standard, providing for a legislative conclusion from the EU assessors in the future.
The Minister of Economy mentioned that the aim of the initiative is the modernization and improvement of the Conformity Assessment Body (CAB) and the integration into the EAEU and the international accreditation system, including the conclusion of mutual recognition agreements as a result of accreditation.
Vahan Kerobyan informed that after the first reading, the Government presented two proposals of a technical nature, which were adopted.