Շատ ուրախ եմ ձեզ այստեղ տեսնել, խորհրդարան-երիտասարդություն կապը միշտ պետք է ամուր եւ հարատեւ լինի. ասել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար, ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արթուր Հովհաննիսյանը մայիսի 17-ին խորհրդարան այցելած Եվրասիա միջազգային համալսարանի ուսանողների եւ դասախոսների հետ հանդիպմանը:
Հանդիպումն անցել է ակտիվ քննարկման մթնոլորտում: Ուսանողները հղել են բազմաթիվ հարցեր, որոնց լայն շրջանակն ընդգրկել է հիմնականում ԼՂ հակամարտության, ԼՂ ինքնորոշման իրավունքի եւ կարգավիճակի, ադրբեջանական հակահայ քաղաքականության, ռազմագերիների վերադարձի եւ սահմանային իրավիճակի կարգավորմանն ուղղված խնդիրները:
Պատասխանելով ուսանողների հարցերին՝ պատգամավորը կարեւորել է Արցախի մեր հայրենակիցների ապրելու եւ գործելու իրավունքը, նրանց անվտանգությունն ապահովելու եւ պաշտպանելու, հնարավորինս արագ եւ անվտանգ շրջափակումից դուրս բերելու օրակարգային խնդիրները:
Արձագանքելով ուսանողների այն հարցին, թե ինչ քայլեր են իրականացվում զինծառայողների կյանքի պայմանները բարելավելու, աշխատավարձերի բարձրացման համար՝ Արթուր Հովհաննիսյանն առանձնացրել է Կառավարության ներկայացրած «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքը, ըստ որի՝ պայմանագրային զինծառայողները կամավոր կարող են ատեստավորվել ու այն անցնելու դեպքում հավելավճար ստանալ:
Արթուր Հովհաննիսյանը խոսել է համայնքները բնակեցնելու, զարգացնելու, ինչպես նաեւ սահմանամերձ բնակավայրերը պաշտպանության բարձր մակարդակի հասցնելու՝ ուսանողությանը մտահոգող հարցերի մասին: «Ուզում եմ արձանագրել, որ վերջին մարտական գործողությունների արդյունքում ունենք մեծ առաջընթաց եւ զգալի տեղաշարժ պաշտպանված եւ հուսալի սահմաններ ապահովելու համար»,- ասել է խմբակցության քարտուղարը:
Պատգամավորն իր երախտագիտության խոսքն է հայտնել 44-օրյա պատերազմում մասնակցություն ունեցած ուսանողներին՝ հայրենիքի առջեւ կատարած պարտքը պատվով եւ նվիրումով կատարելու համար:

“Очень рад видеть вас здесь, связь парламента и молодежи всегда должна быть крепкой и прочной”, - отметил 17 мая на встрече со студентами и преподавателями Международного университета “Евразия”, посетившими парламент, секретарь фракции "Гражданский договор", член Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам А.Ованнисян.
Встреча прошла в атмосфере активной дискуссии. Студенты подняли множество вопросов, широкий спектр которых в основном включал НК-конфликт, право на самоопределение и статус Нагорного Карабаха, антиармянскую политику Азербайджана, возвращение военнопленных, урегулирование пограничной ситуации.
Отвечая на вопросы студентов, депутат подчеркнул право наших соотечественников Арцаха жить и работать, обеспечивать и защищать свою безопасность, максимально быстро и безопасно вывести их из-под блокады.
Отвечая на вопрос студентов о том, какие шаги предпринимаются для улучшения жилищно-бытовых условий военнослужащих и повышения их заработной платы, А.Ованнисян выделил представленный правительством закон "О воинской службе и статусе военнослужащего", согласно которому контрактники могут пройти аттестацию добровольно и при ее прохождении получить доплату.
А.Ованнисян коснулся волнующих студентов вопросов заселения и развития общин, а также приведения приграничных населенных пунктов к высокому уровню охраны. "Хочу зафиксировать, что в результате последних боевых действий мы добились больших и значительных успехов в обеспечении защищенных и надежных границ", - подчеркнул секретарь фракции.
Депутат выразил благодарность студентам, принимавшим участие в 44-дневной войне, с честью и самоотверженностью выполнивших свой долг перед Родиной.