Կայացել է Հայաստանի եւ Բելառուսի Ազգային ժողովների միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հերթական նիստը
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հերթական նիստին մասնակցելու նպատակով հունիսի 5-7-ը Բելառուսում էր ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը` ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արմեն Գեւորգյանի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում էին  պատգամավորներ Մարինա Ղազարյանը եւ Դավիթ Դանիելյանը:
ՀՀ ԱԺ եւ ԲՀ ԱԺ միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 13-րդ նիստը կայացել է հունիսի 6-ին` Մինսկում: Այն նախագահել են Բելառուսի Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի տեղակալ Վալերի Միցկեւիչը եւ ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արմեն Գեւորգյանը:
Քննարկվել են հայ-բելառուսական միջխորհրդարանական երկխոսությանն ու փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր, կարծիքներ են փոխանակվել միջազգային քաղաքականությանը եւ տարածաշրջանային ընթացիկ իրադրությանն առնչվող արդի խնդիրների շուրջ: Դիտարկվել է հայ-բելառուսական առեւտրատնտեսական համագործակցության ներուժը` հաշվի առնելով ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի եւ Բելառուսի անդամակցությունն ու փոխգործակցությունը: Անդրադարձ է կատարվել նաեւ մշակութային-հումանիտար կապերի զարգացմանը` ներառյալ երկկողմ համագործակցությանը գիտության եւ կրթության բնագավառում:
Որոշում է կայացվել հայ-բելառուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հաջորդ` 14-րդ նիստն անցկացնել 2024 թվականին Երեւանում:
Լուսանկարները՝ Բելառուսի ԱԺ Ներկայացուցիչների պալատի պաշտոնական կայքէջից:
27 հարց` հունիսի 13-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում
ՀՀ Ազգային ժողովի խորհուրդը հունիսի 12-ին գումարել է նիստ, որը վարել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը: Քննարկվել եւ հաստատվել են Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման հինգերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու եւ հունիսի 13-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծերը: Սահմանվել է նաեւ հերթա...
Առեւտրաշրջանառությունը Հայաստանում 2023 թ. առաջին հինգ ամսում նախորդ տարվա համեմատ աճել է մոտ երկու անգամ. Էկոնոմիկայի փոխնախարար Նարեկ Տերյան
Եվրասիական վերաապահովագրական ընկերության հիմնադրման նպատակն է աջակցել ԵԱՏՄ անդամ պետությունների միջեւ փոխադարձ առեւտրի, ներդրումների ծավալների մեծացմամբ տնտեսական ինտեգրման զարգացման, ներդրումային գրավչության բարձրացմանը եւ երրորդ երկրների հետ միության առեւտրատնտեսական կապերի ընդլայնմանը: Ընկերությա...
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել 2022 թ. պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին հարցին
2022 թվականի պետական բյուջեի կատարողականով արձանագրվել է աճ բոլոր ոլորտներում, գործազրկությունը նվազել է, ստեղծվել են նոր աշխատատեղեր. նշել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունիսի 12-ի արտահերթ նիստում, որի օրակարգում «ՀՀ 202...
Հակոբ Արշակյանը ելույթ է ունեցել Յակով Զելդովիչի անվան 5-րդ միջազգային գիտաժողովում
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը հունիսի 12-ին մասնակցել է Յակով Զելդովիչի անվան 5-րդ միջազգային գիտաժողովին` նվիրված ՀՀ ԳԱԱ հիմնադրման 80-ամյակին, աստղաֆիզիկայի եւ հարակից բնագավառների արդի ձեռքբերումներին: Ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին` ԱԺ նախագահի տեղակալը փաստել է, որ Հայաստանը մեծ ո...

Regular Sitting of Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the National Assemblies of Armenia and Belarus Held
On June 5-7, the RA NA delegation was in Belarus to take part in the regular sitting of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the National Assembly of the Republic of Armenia and the National Assembly of the Republic of Belarus led by the member of the RA NA Standing Committee on European Integration Armen Gevorgyan. Deputies Marina Ghazaryan and Davit Danielyan were in the delegation.
The 13th sitting of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA NA and RB NA took place in Minsk on June 6. The Deputy Speaker of the House of Representatives of the National Assembly of Belarus Valery Mitskevich and the member of the RA NA Standing Committee on European Integration Armen Gevorgyan chaired it.
Issues on the Armenian-Belarusian inter-parliamentary and cooperation were discussed, opinions were exchanged over the issues regarding the international policy and regional current situation. The potential of the Armenian-Belarusian trade-economic cooperation was observed, taking into consideration the membership and collaboration of Armenia and Belarus in the EEU. Reference was also made to the development of the cultural-humanitarian ties, including the bilateral cooperation in the fields of science and education.
A decision was made to hold the next, 14th sitting of the Armenian-Belarusian Inter-Parliamentary Committee on Cooperation in Yerevan, in 2024.
On June 12, the Council of the RA National Assembly convened a sitting, presided over by the NA President Alen Simonyan.The draft agenda on making addenda to the agenda of the fifth session of the eighth convocation of the National Assembly and the draft agenda of the regular sittings to be convened...
Deputy Minister of Economy Narek Teryan: Trade turnover in Armenia in first five months of 2023 increases almost twice compared to previous year
The purpose of establishing the Eurasian Reinsurance Company is to support mutual trade between the EEU member states, the development of economic integration by increasing the volume of investments, the increase of investment attractiveness and the expansion of trade and economic relations of the U...
According to the state budget 2022 execution, growth was recorded in all sectors, unemployment decreased, new jobs were created: the RA Minister of Finance Vahe Hovhannisyan mentioned at the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs on June 12, the ...
Hakob Arshakyan Gives a Speech at the Fifth Yakov Zeldovich International Conference
On June 12, the RA NA Vice President Hakob Arshakyan took part in the Fifth Yakov Zeldovich International Conference, commemorating the 80th anniversary of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia (RA NAS), the modern achievements of astrophysics and related spheres.Welcoming the ...