ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 14-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Լուի Բուրլանժին: Ջերմորեն ողջունելով հյուրին` Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ այս այցը հնարավորություն կընձեռի տեղում ծանոթանալու վերջին զարգացումներին:
Այս համատեքստում քննարկվել են հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին եւ Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրադրությանն առնչվող մանրամասներ: ՀՀ ԱԺ նախագահն արձանագրել է, որ երկու ամիս առաջ Ժան-Լուի Բուրլանժի հետ տեղի ունեցած հանդիպումից հետո իրավիճակն էլ ավելի է սրվել:
Ալեն Սիմոնյանը խնդրի կարգավորման հարցում շեշտել է քաղաքական եւ դիվանագիտական ջանքերի անհրաժեշտությունը` այս առումով բարձր գնահատելով առաջին հերթին Ֆրանսիայի նախաձեռնողականությունը եւ պաշտոնական Փարիզի քաղաքական աջակցությունը: «Եկել եմ Ֆրանսիայի աջակցությունը փոխանցելու Հայաստանին, միասին պայքարելու այն արժեքների համար, որի կրողն է ձեր երկիրը»,- նշել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը՝ հավելելով, որ չնայած իր երկիրը շատ բան է անում Հայաստանի համար, բայց դա բավարար չէ ծայրահեղ լարված իրադրությունը շուտափույթ լուծելու տեսանկյունից:
Հանդիպման ավարտին Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ ակնկալում է ֆրանսիացի գործընկերների գործուն քայլերի շարունակականությունը՝ ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգությունը եւ դատապարտելու հումանիտար աղետը: Նա խոսել է նաեւ Ադրբեջանի հանդեպ միջազգային պատժամիջոցներ կիրառելու անհրաժեշտությունից:

14 сентября Председатель НС А.Симонян принял председателя Комиссии по внешним отношениям Национального Собрания Франции Жана-Луи Бурланжа. Тепло приветствуя гостя, спикер НС отметил, что данный визит позволит на месте ознакомиться с последними развитиями.
В этом контексте обсуждены подробности армяно-азербайджанских отношений и ситуации в Нагорном Карабахе. Председатель НС заметил, что после встречи два месяца назад с Жаном-Луи Бурланжем ситуация еще больше обострилась.
А.Симонян подчеркнул необходимость политико-дипломатических усилий для решения проблемы, в первую очередь высоко оценив инициативность Франции и политическое содействие официального Парижа. "Приехал передать Армении поддержку Франции, вместе бороться за ценности, носителем которых является ваша страна", - заявил председатель Комиссии по внешним отношениям НС Франции, добавив, что, хотя его страна делает очень многое для Армении, этого недостаточно с точки зрения скорейшего смягчения напряженной обстановки.
В завершение встречи А.Симонян отметил, что ожидает последовательных действенных шагов французских партнеров по обеспечению безопасности населения Нагорного Карабаха и осуждению гуманитарной катастрофы. Он также коснулся необходимости применения международных санкций против Азербайджана.