Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչը ԱԺ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովում
ԱԺ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Հակոբյանը, հանձնաժողովի անդամներ Գագիկ Մելիքյանը, Սուքիաս Ավետիսյանը, Մարզպետունի Մանուկյանը եւ Մխիթար Հարությունյանը ապրիլի 8-ին  հանդիպեցին Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան Միշել Ափփիին եւ Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի արտաքին կապերի պատասխանատու Վիգեն Սարգսյանին:
Հանդիպմանը քննարկվեցին հանրապետությունում մեկնարկած կենսաթոշակային համակարգի բարեփոխմանը եւ քաղծառայողների աշխատավարձերին առնչվող հարցեր:
Հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Հակոբյանին հետաքրքրեց, թե Համաշխարհային բանկը նախատեսում է արդյոք ծրագրեր  քաղծառայողների աշխատավարձերի բարձրացման վերաբերյալ: Ըստ նրա` քաղծառայողների անբավարար աշխատավարձերը նպաստում են համակարգից որակյալ կադրերի արտահոսքին եւ մեծացնում կոռուպցիոն ռիսկերը, ինչն էլ իր հերթին հարվածում է համակարգի արդյունավետ աշխատանքին:
Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի  ղեկավար Ժան Միշել Ափփին, համաձայնելով հնչած տեսակետների հետ, նշեց, որ կենսաթոշակային համակարգի բարեփոխման եւ քաղծառայողների աշխատավարձերի առնչությամբ Համաշխարհային բանկը նախատեսում է իրականացնել  առաքելություններ:
Պարոն Ժան Միշել Ափփին  նշեց, որ այլ հարցերի համատեքստում ՀՀ կառավարության հետ  քննարկվել է նաեւ աշխատավարձերի հարցը. առայժմ քննարկվում են որոշ պաշտոնների համար նախատեսվող աշխատավարձերը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ այլ հարցերի եւս եւ երկուստեք կարեւորվեց հետագա համագործակցությունը:
Ապրիլի 8-ին տեղի ունեցավ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը նախագահում էր ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Խորհրդակցության ժամանակ քննարկվեցին չորրորդ գումարման ԱԺ իններորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին որոշման նախագիծը եւ ապրիլի 11--14-ի ԱԺ չորսօրյա նիստերի օրակարգի որոշման ն...
Ապրիլի 8-ին ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովները  գումարեցին հերթական նիստերը` օրենքների նախագծերի վերաբերյալ Ազգային ժողովին եզրակացություններ ներկայացնելու համար: ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Վարդան Բոստանջյանի նախագահությամբ քննարկվեց «Ապրանքային նշանների մասին» ՀՀ օրենքում փոփ...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի նախաձեռնությամբ ստեղծվում է Երիտասարդական խորհրդարան, ինչի մասին Ազգային ժողովի նախագահը համապատասխան կարգադրություն է ստորագրել: Ապրիլի 8-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպման էր հրավիրել  Երեւանի պետական բուհերի ռեկտորների, ուսանողական խորհու...

World Bank Representative in the NA Standing Committee on Social Affairs
On April 8 the Chairman of the NA Standing Committee on Social Affairs Hakob Hakobyan the committee members Gagik Melikyan, Sukias Avetisyan, Marzpetuni Manukyan and Mkhitar Harutyunyan met with the head of the World Bank Armenia Office Jean-Michel Happi and the responsible of the World Bank Armenia External Affairs Office Vigen Sargsyan.
At the meeting issues concerning the improvement of the pension system, which had launched in the republic and the civil servants’ salaries were discussed.
The Committee Chairman was interested in the programmes of the World Bank envisaging rise of the civil servants’ salaries. According to him, the civil servants’ insufficient salaries promotes the outflow of the qualified staff members from the system and increases the corruption risks, which in its turn hits the efficient work of the system.
Sharing the sounded views, the head of the World Bank Armenia Office Jean-Michel Happi noted that in relation to the improvement of the pension system and the civil servants’ salaries the World Bank envisaged implementing missions.
Mr Jean-Michel Happi noted that the issue of the salaries had been discussed with the Government, by now the salaries being envisaged for some posts are discussed. At the meeting the sides touched upon other issues and highlighted the further cooperation.
On April 8 the working consultation of the National Assembly, presided over by RA NA Speaker Hovik Abrahamyan, was held. During the consultation the draft decision on making addenda in the agenda of the ninth session of the National Assembly of the fourth convocation and the draft decision of April ...
On April 8 RA NA standing committees convened the next sittings for submitting the endorsements on the draft laws to the National Assembly.At the sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs presided over by Vardan Bostanjyan the bill on Making Amendments and Addenda to RA Law on Trade m...
On the initiative of RA National Assembly Speaker Hovik Abrahamyan Youth Parliament is to be created, about which the Speaker of the National Assembly signed a relevant instruction.On April 8 RA NA Speaker Hovik Abrahamyan invited the rectors, chairmen of the students’ councils of Yerevan state high...