ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունեց Եվրախորհրդարանի ԵԺԿ խմբի փոխնախագահին
Ապրիլի 27-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրոպական խորհրդարանի Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության խմբի փոխնախագահ Խայիմ Մայոր Օրեխային:
Ողջունելով հյուրին` ԱԺ նախագահը նշեց, որ պարոն Օրեխայի այցը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա Հայաստան-Եվրամիություն եւ Հայաստան-Եվրախորհրդարան երկկողմ կապերի էլ ավելի սերտացմանը: Հովիկ Աբրահամյանը շեշտեց, որ   եվրոպական կառույցներին ինտեգրվելու ուղղությունը Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականության գերակայություններից է, եւ պատահական չէ, որ Հայաստանը Արեւելյան գործընկերության հաստատման եւ «Եվրանեսթի» ստեղծման գաղափարի ջատագովն է եւ առաջինն էր, որ ողջունեց Եվրամիության հետ խորհրդարանական այս ձեւաչափով համագործակցության գաղափարը: Նա տեղեկացրեց, որ Եվրախորհրդարանի նախագահ Եժի Բուզեկի հրավերով մայիսի սկզբին մեկնելու  է Բրյուսել, որտեղ  Արեւելյան գործընկերության անդամ պետությունների  խորհրդարանների նախագահների հետ մասնակցելու է  «Եվրանեսթի» հիմնադիր ժողովին:
ԱԺ նախագահը շնորհակալություն  հայտնեց Եվրախորհրդարանում գործող Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությանը անկողմնակալ դիրքորոշման համար,  որ դրսեւորվեց Կիրիլովի կողմից պատրաստված, ինչպես նաեւ Եվրոպական հարեւանության արեւելյան քաղաքականության վերաբերյալ  զեկույցների կապակցությամբ:
Հովիկ Աբրահամյանը կարեւորեց փոխայցելությունների կազմակերպումը  եւ նշեց, որ իր հրավերով Եվրախորհրդարանի բազմաթիվ պաշտոնյաներ այցելել են  Հայաստան եւ ԼՂՀ: «Հաշվի առնելով Հայաստանի աշխարհաքաղաքական դիրքը, ցանկացած աղավաղված եւ չհավասարակշռված հայտարարություն կամ ձեւակերպում կարող է ոչ միայն տեղիք տալ սխալ մեկնաբանությունների, այլեւ հավելյալ լարվածություն առաջացնել բանակցային գործընթացում, ինչն իր հերթին կարող է վերածվել տարածաշրջանում անկանխատեսելի հետեւանքների»,-նշեց ԱԺ նախագահը եւ հավելեց, որ Հայաստանի համար ընդունելի է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման   միայն  ԵԱՀԿ  Մինսկի խմբի ձեւաչափը:
Անդրադառնալով ԵԺԿ-ՀՀԿ համագործակցությանը` ԱԺ նախագահը կարեւորեց միջկուսակցական հարաբերությունների խորացումը եւ  նշեց, որ  անցյալ տարվա հուլիսին Բրյուսել կատարած  իր այցի ընթացքում ԵԺԿ անդամների հետ հանդիպումների ընթացքում  քննարկվել է   Հայաստանի hանրապետական կուսակցության` Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությանն անդամակցելու հարցը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար`  Խայիմ Մայոր Օրեխան կարեւորեց Հայաստան-Եվրամիություն փոխգործակցությունը եւ դրական գնահատեց Հայաստանի խորհրդարանի եւ Եվրոպական խորհրդարանի միջեւ հարաբերությունները զարգացնելուն ուղղված ԱԺ նախագահի  քայլերը: Նա կարեւոր համարեց Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների շարունակականությունը:  Խայիմ Մայոր Օրեխան ներկայացրեց Իսպանիայի անցումային փուլի առանձնահատկությունները եւ բարեփոխումների ընթացքը` ընդգծելով, որ այն հաջող ընթացք է ունեցել արժեքային նոր համակարգի շնորհիվ:
Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության խմբի փոխնախագահի  խոսքով`  իրենք  բարձր են գնահատում, թե ինչպես է հայ ժողովուրդը պահպանում եւ տարածում  եվրոպական արժեքները տարածաշրջանում:
Պարոն Օրեխան տեղեկացրեց, որ մայիսի կեսերին  նախատեսվում է Եվրախորհրդարանի նախագահի այցը Հայաստան:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող եւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս:
Ասմունքի հանրապետական մրցույթ-փառատոնը Գյումրիում
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հովանու ներքո «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակներում անցկացվող «Ասմունքի հանրապետական մանկապատանեկան երրորդ մրցույթ-փառատոնն» այս անգամ նվիրված է հայ մեծանուն բանաստեղծ Հովհաննես Շիրազի ծննդյան 95-ամյակին:  Մրցույթ-փառատոնը, որը մեկնարկել է այս տարվա մարտի ...
Ապրիլի 27-ին ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցան «ՀՀ ոստիկանության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները» թեմայով խորհրդարանական լսումներ, որին մասնակցում էին ԱԺ պատգամավորներ, ոստկանության, ազգային անվտանգության, դատախազության, մ...
Եվրոպական խորհրդարանում Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության խմբի նախագահի տեղակալի հանդիպումները խորհրդարանում
Ապրիլի 27-ին ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավորները հանդիպեցին Եվրոպական խորհրդարանում Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության խմբի նախագահի տեղակալ Խայիմ Մայոր Օրեխայի հետ: Պարոն Օրեխան նշեց, որ ինքը Հայաստան է այցելել մասնակցելու «Արժեքների դերն անցումային հասարակություններում» սեմինարին: Նա դ...

RA NA Speaker Receives the Vice Chair of the EPP Group of the European Parliament
On April 27 RA NA Speaker Hovik Abrahamyan received the Vice Chair of the European People’s Party Group (EPP) of the European Parliament Jaime Mayor Oreja. Welcoming the guest the NA Speaker noted that Mr Oreja’s visit would be an additional stimulus for the rapproachment of Armenia-European Union and Armenia-European Parliament bilateral relations. Hovik Abrahamyan stressed that the direction of being integrated into European structures was one of the priorities of the foreign policy of the Republic of Armenia, and it was not accidental that Armenia was the propagator of the establishment of the Eastern Partnership and the idea of the creation of Euronest, and was the first that welcomed the idea of cooperation through this parliamentary format with the European Union. He said that at the invitation of the President of the European Parliament Jerzy Buzek at the beginning of May he would leave for Brussels, where he would take part at the Euronest Founder Assembly with the speakers of the parliaments of the Eastern Partnership member states.
The NA Speaker thanked the European People’s Party functioning in the European Parliament for the unbiased position, which was displayed in connection with the reports prepared by Kilrilov, as well as by the European Neighbourhood Eastern Policy.
Hovik Abrahamyan highlighted the organization of the mutual visits and noted that at his invitation many officials of the European Parliament visited Armenia and NKR. “Taking into account the geopolitical position of Armenia, any distorted and non-balanced statement or formulation can give a reason for wrong commentaries, but cause also additional tension in the negotiation process, which in its turn, can turn into unprecedented consequences in the region,” the NA Speaker noted and added that the format of the OSCE Minsk Group was only admissible for the settlement of the Karabakh conflict.
Touching upon the EPP-RPA cooperation, the NA Speaker highlighted the deepening of the inter-party relations and noted that during his visit to Brussels in July of the last year, meeting the EPP members the issue of the Republican Party of Armenia joining the European People’s Party had been discussed.
Thanking for reception Jaime Mayor Oreja highlighted Armenia-European Union cooperation and positively assessed the NA Speaker’s steps taken in developing the relations between the Armenian Parliament and European Parliament. He considered necessary the continuity of the democratic reforms going on in Armenia. Jaime Mayor Oreja presented the features of the transition phase and the procedure of the reforms of Spain, underlining that it had a successful process due to new system of values.
In the word of the Vice-Chair of the European People’s Party Group, they highly assess how the Armenian people maintain and spread the European values in the region.
Mr Oreja said that in the mid-May the visit of the President of the European Parliament to Armenia was scheduled.
At the meeting other issues regarding the regional developments and bilateral interest were discussed.
Republican Recitation Contest-Festival in Gyumri
The third Children-Youth Republican Recitation Contest-Festival being held within the Open Door programme under the patronage of RA National Assembly Hovik Abrahamyan this time is dedicated to the 95th anniversary of the Armenian acclaimed poet Hovhannes Shiraz.The contest-festival, which has begun ...
On April 27 on the initiative of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs parliamentary hearings on the theme The Reforms in RA Police Sphere were held, where NA deputies, representatives of police, national security, prosecutor’s office, spheres of protection of ...
Meetings of the Deputy Chairman of the European People’s Party Group in the European Parliament in the National Assembly
On April 27 the deputies of the NA Heritage faction met with the Vice Chairman of the European People’s Party Group (EPP) in the European Parliament Jaime Mayor Oreja. Mr Oreja noted that he would visit Armenia to take part in the seminar “The Role of the Values in the Transitional Societies.” He hi...