ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունեց Եվրախորհրդարանի ԵԺԿ խմբի փոխնախագահին
Ապրիլի 27-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրոպական խորհրդարանի Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության խմբի փոխնախագահ Խայիմ Մայոր Օրեխային:
Ողջունելով հյուրին` ԱԺ նախագահը նշեց, որ պարոն Օրեխայի այցը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա Հայաստան-Եվրամիություն եւ Հայաստան-Եվրախորհրդարան երկկողմ կապերի էլ ավելի սերտացմանը: Հովիկ Աբրահամյանը շեշտեց, որ   եվրոպական կառույցներին ինտեգրվելու ուղղությունը Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականության գերակայություններից է, եւ պատահական չէ, որ Հայաստանը Արեւելյան գործընկերության հաստատման եւ «Եվրանեսթի» ստեղծման գաղափարի ջատագովն է եւ առաջինն էր, որ ողջունեց Եվրամիության հետ խորհրդարանական այս ձեւաչափով համագործակցության գաղափարը: Նա տեղեկացրեց, որ Եվրախորհրդարանի նախագահ Եժի Բուզեկի հրավերով մայիսի սկզբին մեկնելու  է Բրյուսել, որտեղ  Արեւելյան գործընկերության անդամ պետությունների  խորհրդարանների նախագահների հետ մասնակցելու է  «Եվրանեսթի» հիմնադիր ժողովին:
ԱԺ նախագահը շնորհակալություն  հայտնեց Եվրախորհրդարանում գործող Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությանը անկողմնակալ դիրքորոշման համար,  որ դրսեւորվեց Կիրիլովի կողմից պատրաստված, ինչպես նաեւ Եվրոպական հարեւանության արեւելյան քաղաքականության վերաբերյալ  զեկույցների կապակցությամբ:
Հովիկ Աբրահամյանը կարեւորեց փոխայցելությունների կազմակերպումը  եւ նշեց, որ իր հրավերով Եվրախորհրդարանի բազմաթիվ պաշտոնյաներ այցելել են  Հայաստան եւ ԼՂՀ: «Հաշվի առնելով Հայաստանի աշխարհաքաղաքական դիրքը, ցանկացած աղավաղված եւ չհավասարակշռված հայտարարություն կամ ձեւակերպում կարող է ոչ միայն տեղիք տալ սխալ մեկնաբանությունների, այլեւ հավելյալ լարվածություն առաջացնել բանակցային գործընթացում, ինչն իր հերթին կարող է վերածվել տարածաշրջանում անկանխատեսելի հետեւանքների»,-նշեց ԱԺ նախագահը եւ հավելեց, որ Հայաստանի համար ընդունելի է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման   միայն  ԵԱՀԿ  Մինսկի խմբի ձեւաչափը:
Անդրադառնալով ԵԺԿ-ՀՀԿ համագործակցությանը` ԱԺ նախագահը կարեւորեց միջկուսակցական հարաբերությունների խորացումը եւ  նշեց, որ  անցյալ տարվա հուլիսին Բրյուսել կատարած  իր այցի ընթացքում ԵԺԿ անդամների հետ հանդիպումների ընթացքում  քննարկվել է   Հայաստանի hանրապետական կուսակցության` Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությանն անդամակցելու հարցը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար`  Խայիմ Մայոր Օրեխան կարեւորեց Հայաստան-Եվրամիություն փոխգործակցությունը եւ դրական գնահատեց Հայաստանի խորհրդարանի եւ Եվրոպական խորհրդարանի միջեւ հարաբերությունները զարգացնելուն ուղղված ԱԺ նախագահի  քայլերը: Նա կարեւոր համարեց Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների շարունակականությունը:  Խայիմ Մայոր Օրեխան ներկայացրեց Իսպանիայի անցումային փուլի առանձնահատկությունները եւ բարեփոխումների ընթացքը` ընդգծելով, որ այն հաջող ընթացք է ունեցել արժեքային նոր համակարգի շնորհիվ:
Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության խմբի փոխնախագահի  խոսքով`  իրենք  բարձր են գնահատում, թե ինչպես է հայ ժողովուրդը պահպանում եւ տարածում  եվրոպական արժեքները տարածաշրջանում:
Պարոն Օրեխան տեղեկացրեց, որ մայիսի կեսերին  նախատեսվում է Եվրախորհրդարանի նախագահի այցը Հայաստան:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող եւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս:
Ասմունքի հանրապետական մրցույթ-փառատոնը Գյումրիում
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հովանու ներքո «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակներում անցկացվող «Ասմունքի հանրապետական մանկապատանեկան երրորդ մրցույթ-փառատոնն» այս անգամ նվիրված է հայ մեծանուն բանաստեղծ Հովհաննես Շիրազի ծննդյան 95-ամյակին:  Մրցույթ-փառատոնը, որը մեկնարկել է այս տարվա մարտի ...
Ապրիլի 27-ին ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցան «ՀՀ ոստիկանության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները» թեմայով խորհրդարանական լսումներ, որին մասնակցում էին ԱԺ պատգամավորներ, ոստկանության, ազգային անվտանգության, դատախազության, մ...
Եվրոպական խորհրդարանում Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության խմբի նախագահի տեղակալի հանդիպումները խորհրդարանում
Ապրիլի 27-ին ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավորները հանդիպեցին Եվրոպական խորհրդարանում Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության խմբի նախագահի տեղակալ Խայիմ Մայոր Օրեխայի հետ: Պարոն Օրեխան նշեց, որ ինքը Հայաստան է այցելել մասնակցելու «Արժեքների դերն անցումային հասարակություններում» սեմինարին: Նա դ...

Председатель НС принял заместителя председателя группы ЕНП в Европарламенте
27 апреля Председатель НС Овик Абраамян принял заместителя председателя группы Европейской Народной партии   (ЕНП) в Европарламенте Хаима Майора Ореху.
Приветствуя гостя, спикер НС отметил, что визит г-на Орехи послужит оживлению двусторонних связей Армения – ЕС и Армения – Европарламент. Он особо подчеркнул, что интеграция в европейские структуры является одним из приоритетных направлений внешней политики РА, и не случайно, что Армения была одной из поборниц утверждения Восточного партнерства и идеи создания “Евронест” и первой приветствовала идею сотрудничества с ЕС в этом парламентском формате. Г-н Абраамян проинформировал, что по приглашению Председателя Европарламента Ежи Бузека в начале мая выезжает в Брюссель, где вместе с председателями парламентов государств-членов Восточного партнерства примет участие в учредительном собрании “Евронеста”.
Председатель НС поблагодарил за взвешенную позицию действующей в Европарламенте ЕНП, проявленную в отношении доклада, подготовленного  г-ном   Кирилловым, а также докладов о Восточной политике Европейского соседства.
О.Абраамян, коснувшись среди ряда актуальных тем, в частности, урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, подчеркнул важность разрешения проблемы исключительно в рамках Минской группы ОБСЕ.
Обратившись к сотрудничеству ЕНП – РПА, спикер НС выделил углубление межпартийных отношений и отметил, что в ходе совершенного им в июле прошлого года визита в Брюссель и встреч с членами ЕНП обсуждался вопрос членства РПА в Народной партии.
Поблагодарив за прием, г-н Ореха подчеркнул важность  взаимодействия Армения – Европарламент  и позитивно оценил шаги, предпринятые Председателем НС для развития отношений между парламентом Армении и Европарламентом. Он счел важным преемственность демократических реформ в Армении.
По словам заместителя председателя группы ЕНП Хаима Майора Орехи, они высоко ценят стремление армянского народа к сохранению и распространению европейских ценностей в регионе.
Г-н Ореха сообщил, что в середине мая намечается визит Председателя Европарламента в Армению.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся региональных развитий и двусторонних отношений.
27.04.2011
Республиканский конкурс-фестиваль чтецов в Гюмри
Проводящийся под патронатом Председателя НС О.Абраамяна в рамках программы “Открытые двери” третий Республиканский детско-юношеский конкурс-фестиваль чтецов на этот раз был посвящен 95-летию со дня рождения выдающегося армянского поэта Ованеса Шираза. Конкурс-фестиваль, стартовавший 5 марта нынешнег...
Парламентские слушания в НС по реформам полиции
27 апреля по инициативе Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам состоялись парламентские слушания на тему “Процесс осуществляемых в Полиции РА реформ”, в которых участвовали депутаты НС, представители полиции, национальной безопасности, прокуратуры, защиты пра...
Встречи в НС заместителя председателя группы Европейской Народной партии в Европарламенте
27 апреля с  заместителем председателя группы Европейской Народной партии в Европарламенте Хаимом Майором Орехой,  посетившим Армению для участия в семинаре “Роль ценностей в переходных обществах”, встретились представители как коалиционных, так и оппозиционных фракций НС. В своих выступле...