Ասմունքի հանրապետական մրցույթ-փառատոնը Գյումրիում
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հովանու ներքո «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակներում անցկացվող «Ասմունքի հանրապետական մանկապատանեկան երրորդ մրցույթ-փառատոնն» այս անգամ նվիրված է հայ մեծանուն բանաստեղծ Հովհաննես Շիրազի ծննդյան 95-ամյակին:
Մրցույթ-փառատոնը, որը մեկնարկել է այս տարվա մարտի 5-ից, անցկացվելու է ՀՀ մարզերում, Երեւանում, Արցախում եւ Ջավախքում: Մրցույթ-փառատոնի անցկացմանն աջակցում է նաեւ ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարությունը:
Ապրիլի 27-ին Գյումրիում` Հովհաննես Շիրազի տուն-թանգարանում անցկացվեց  «Ասմունքի մանկապատանեկան երրորդ մրցույթ-փառատոնի» մարզային հերթական` երկրորդ փուլը, որին մասնակցեցին Շիրակի մարզի 30 գյուղերից եւ 15 քաղաքներից ընտրված 46 պատանի ասմունքողները: Տեղեկացնենք, որ միայն Շիրակի մարզից մրցույթ-փառատոնի ընտրական փուլին մասնակցել է 2500 աշակերտ:
Մինչ ընտրական փուլին անցնելը, մրցույթ-փառատոնի մասնակիցները, նրանց ուսուցիչներն ու ծնողները, ժյուրիի անդամները, մարզային եւ քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչները ծաղիկներ դրեցին մեծանուն բանաստեղծի` քաղաքային այգում գտնվող հուշարձանին եւ հարգանքի տուրք մատուցեցին նրա խնկելի հիշատակին:
Բանաստեղծի կյանքն ու ստեղծագործական ուղին,   նրա ազգապահպան  գործունեությունն ու  գրական գոհարները ներկաներին  ներկայացրեց ժյուրիի անդամ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Սամվել Մուրադյանը:
Այնուհետեւ մրցույթ-փառատոնի 46 մասնակիցները ներկաներին հիացրեցին Հովհաննես Շիրազի գեղեցիկ ստեղծագործություններով:
Մասնակիցները մրցում էին երկու տարիքային խմբերում: Առաջին` 11-14 տարեկանների տարիքային խմբում մրցում էին 33 երեխաներ, նրանցից երեքը հաղթահարեցին մրցութային այս փուլը: Երկրորդ` 15-17 տարեկանների տարիքային խմբում եւս երեք երեխա անցան հաջորդ փուլ: Մարզային երկրորդ փուլում հաղթած մասնակիցները կմասնակցեն մրցութային վերջին` երրորդ փուլին:
Ապրիլի 27-ին ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցան «ՀՀ ոստիկանության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները» թեմայով խորհրդարանական լսումներ, որին մասնակցում էին ԱԺ պատգամավորներ, ոստկանության, ազգային անվտանգության, դատախազության, մ...
Եվրոպական խորհրդարանում Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության խմբի նախագահի տեղակալի հանդիպումները խորհրդարանում
Ապրիլի 27-ին ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավորները հանդիպեցին Եվրոպական խորհրդարանում Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության խմբի նախագահի տեղակալ Խայիմ Մայոր Օրեխայի հետ: Պարոն Օրեխան նշեց, որ ինքը Հայաստան է այցելել մասնակցելու «Արժեքների դերն անցումային հասարակություններում» սեմինարին: Նա դ...
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունեց Եվրախորհրդարանի ԵԺԿ խմբի փոխնախագահին
Ապրիլի 27-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրոպական խորհրդարանի Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության խմբի փոխնախագահ Խայիմ Մայոր Օրեխային: Ողջունելով հյուրին` ԱԺ նախագահը նշեց, որ պարոն Օրեխայի այցը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա Հայաստան-Եվրամիություն եւ Հայաստան-Եվրախորհրդարան երկկողմ կապերի...

Republican Recitation Contest-Festival in Gyumri
The third Children-Youth Republican Recitation Contest-Festival being held within the Open Door programme under the patronage of RA National Assembly Hovik Abrahamyan this time is dedicated to the 95th anniversary of the Armenian acclaimed poet Hovhannes Shiraz.
The contest-festival, which has begun from March 5 of this year, will be held in RA marzes, Yerevan, Artsakh and Javakhk. RA Ministry of Territorial Administration also supports the conduct of the contest-festival.
On April 27 the provincial regular second phase of the Children-Youth Republican Recitation Contest-Festival was held in Hovhannes Shiraz House-Museum, where 46 junior reciters, who were elected from 30 villages and 15 cities of Shirak Marz took part. To recap, 2500 students participated at the selection phase of the contest-festival only from Shirak.
Before turning to the selection phase the participants of the contest-festival, their teachers and parents, the jury members, the representatives of the provincial and city authorities, laid flowers at the monument being in the city park of the acclaimed poet and paid tribute to his memory.
The jury member, Doctor of Philological Sciences, professor Samvel Muradyan presented the poet’s personal life and creative path, his national identity activity and literary works to those present.
Then those present admired Hovhannes Shiraz’s wonderful works being recited by 46 participants of the contest-festival .
The participants competed in two age groups. 33 children competed in the first, 11-14 age group, three of them overcame this phase of the contest. Three more children passed the next phase in the second, 15-17 age group. The participants, who won in the provincial second phase, will take part in the contest last, third phase.
On April 27 on the initiative of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs parliamentary hearings on the theme The Reforms in RA Police Sphere were held, where NA deputies, representatives of police, national security, prosecutor’s office, spheres of protection of ...
Meetings of the Deputy Chairman of the European People’s Party Group in the European Parliament in the National Assembly
On April 27 the deputies of the NA Heritage faction met with the Vice Chairman of the European People’s Party Group (EPP) in the European Parliament Jaime Mayor Oreja. Mr Oreja noted that he would visit Armenia to take part in the seminar “The Role of the Values in the Transitional Societies.” He hi...
RA NA Speaker Receives the Vice Chair of the EPP Group of the European Parliament
On April 27 RA NA Speaker Hovik Abrahamyan received the Vice Chair of the European People’s Party Group (EPP) of the European Parliament Jaime Mayor Oreja. Welcoming the guest the NA Speaker noted that Mr Oreja’s visit would be an additional stimulus for the rapproachment of Armenia-European Union a...