ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հրավերով Հայաստանում պաշտոնական այցով գտնվող Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Խորխե Օռիկոյի գլխավորած պատվիրակության անդամներն ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ նոյեմբերի 16-ին այցելեցին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ ծաղկեպսակ ու ծաղիկներ դրեցին 1915թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, լռությամբ ու խոնարհումով հարգեցին մեկ ու կես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը։
Բարձրաստիճան հյուրերը եղան Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացան Հայոց Մեծ եղեռնը հավաստող վավերագրերին ու փաստաթղթերին։
Խորխե Օռիկոն հուշամատյանում կատարեց հերեւյալ գրառումը.«Ուրուգվայի ժողովրդի անունից խնդրում եմ ընդունեք իմ խորին ցավակցությունը։ Հնարավոր չէ գնալ ապագա առանց հաստատակամության։ Ընդունեք իմ հուզումնառատ ողջույնները»։
Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը «Հիշողության պուրակ»-ում տնկեց մշտադալար եղեւնի։
«Մենք պատիվ ենք ունեցել լինել առաջին երկիրը, որը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը։ 1920 թվականին, երբ Հայաստանը դիմել էր Ազգերի Լիգային անդամակցելու համար, 11 երկրներից առաջինը կողմ քվեարկեց Ուրուգվայը։ Մեր երկիրը պատրաստակամ է համագործակցել այն հարցերում, որոնք վերաբերում են խաղաղությանը։ Ուրուգվայը խաղաղության երկիր է, եւ մեր հնարավորությունների սահմանում փորձում ենք աջակցել մյուս երկրներին, որպեսզի նրանք էլ ձեռք բերեն խաղաղություն։ Մենք սատարում ենք այն բոլոր գործընթացներին, որոնց հիքում միջազգային իրավունքն է, ազգերի ինքնորոշման եւ ինքնիշխանության սկզբունքները, ինչպես նաեւ ՄԱԿ-ի հիմնարար փաստաթղթերը»,- լրագրողներին ասաց Խորխե Օռիկոն։
Ի պատասխան այն հարցի, թե արդյոք Ուրուգվայը կճանաչի՞ ԼՂՀ անկախությունը, Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը նշեց.«Այս պահին ոչինչ չեմ կարող ասել։ Մենք Հայաստան եկել ենք  համագործակցության համար։ Սա դիվանագիտական պատասխան չէ. մենք պետք է հարցն ամբողջովին ուսումնասիրենք, խնդրի վերաբերյալ ստանանք անհրաժեշտ տեղեկատվություն եւ փորձենք օգնել»։
Խորհրդարանական լսումներ՝ «Հանրակրթական բարեփոխումները` բոլորի համար կրթություն ապահովելու համատեքստում» թեմայով
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հաձնաժողովի նախաձեռնությամբ նոյեմբերի 16-ին անցկացվեցին խորհրդարանական լսումներ՝ առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Հանրակրթության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «Կրթության մասին» ՀՀ...
Նոյեմբերի 16-ին ԱԺ Հայաստան-Ուրուգվայ բարեկամական խմբի անդամները եւ խմբակցությունների ներկայացուցիչները հանդիպեցին Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Խորխե Օռիկոյին եւ նրա գլխավորած պատվիրակությանը: Հայաստան-Ուրուգվայ բարեկամական խմբի ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը տեղ...
Նոյեմբերի 21-ին կգումարվի ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն՝ ԱԺ պատգամավորների նախաձեռնությամբ, 2012 թ. նոյեմբերի 21-ին՝ ժամը 12:00-ին կգումարվի ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ: Օրակարգում ընդգրկված է «Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», ...

Делегация, возглавляемая Председателем Палаты представителей Восточной Республики Уругвай Х.Оррико, посетила мемориал в Цицернакаберде
16 ноября находящаяся в Армении по приглашению Председателя НС РА О.Абраамяна делегация, возглавляемая Председателем  Палаты представителей Восточной Республики Уругвай Х.Оррико, в сопровождении вице-спикера НС Э.Шармазанова посетила мемориал Геноцида армян 1915 г. в Цицернакаберде, где возложила венок и цветы, почтив молчанием память  полутора миллионов жертв преступления.
Высокие гости побывали в Музее-институте Геноцида армян, ознакомились с документами и материалами, свидетельствующими о злодеянии века.
Г-н Оррико внес соответствующую запись в Книгу почетных гостей, затем посадил в Аллее памяти вечнозеленую ель.
В беседе с журналистами Х.Оррико подчеркнул, что Уругвай был первой страной, признавшей Геноцид армян.
В ответ на вопрос, признает ли Уругвай независимость НКР,   Председатель Палаты представителей отметил: “Пока я ничего не могу сказать. Мы приехали в Армению с целью сотрудничества. Это не дипломатический ответ – мы должны всесторонне изучить вопрос, получить необходимую информацию по проблеме и попытаться помочь”.
Парламентские слушания на тему “Общеобразовательные реформы – в контексте обеспечения образования для всех”
16 ноября по инициативе Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта состоялись парламентские слушания по принятым в первом чтении проектам законов  о поправках в законы РА “Об общем образовании” и “Об образовании” на тему “Общеобразовательные реформы – в к...
16 ноября члены группы дружбы Армения – Уругвай и представители фракций НС РА  встретились с Председателем  Палаты представителей Восточной Республики Уругвай Хорхе Оррико и возглавляемой им делегацией.В ходе встречи с армянскими парламентариями гости представили историю и культуру своей с...
21 ноября 2012 г., в 12.00 часов, в соответствии со ст.70 Конституции РА, по инициативе депутатов НС будет созвано внеочередное заседание НС РА. В повестку дня включен пакет проектов законов о внесении изменений и дополнений в Избирательный и Уголовный кодексы РА, в закон “О государственном регистре...