ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ուղերձ է հղել Հաշմանդամների միջազգային օրվա առթիվ
Երկու տասնամյակ առաջ միջազգայնորեն ընդունված այս օրը մեկ անգամ եւս մեզ հուշում է, ավելին՝ պարտադրում է անել ամեն ինչ, որ հաշմանդամություն ունեցողները ունենան հավասար հնարավորություններ եւ իրավունքներ եւ ինտեգրվեն հասարակությանը որպես լիարժեք անդամներ: Այս առումով հաշմանդամները մեր առանձնահատուկ ուշադրության ու հոգատար վերաբերմունքի կարիքն ունեն:
Պետության սոցիալական քաղաքականության առաջնահերթություններից է ստեղծել այնպիսի պայմաններ, որ նրանք առավելագույնս կարողանան իրացնել իրենց ֆիզիկական ու հոգեւոր հնարավորությունները, իրավունքները, ակտիվ մասնակցություն ունենան երկրի քաղաքական եւ տնտեսական կյանքում:
Հաշմանդամների խնդիրները խորհրդարանի եւ անձամբ իմ ուշադրության կենտրոնում են: Ազգային ժողովը՝ որպես հասարակության բոլոր անդամների կողմից ընտրված օրենսդիր մարմին, պետք է անի առավելագույնը, որ սահմանափակ հնարավորություններ ունեցող մարդկանց համար իսկապես մատչելի միջավայր ու հավասար հնարավորություններ ստեղծվեն թե՛ խորհրդարանում, թե նրանից դուրս»:
03.12.2012
Խորհրդարանն սկսեց աշնանային նստաշրջանի վերջին քառօրյա նիստերի աշխատանքը
Դեկտեմբերի 3-ին Ազգային ժողովն սկսեց հերթական քառօրյա նիստերի աշխատանքը: Աժ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ներկայացրեց նստաշրջանի եւ ընթացիկ քառօրյա նիստերի օրակարգերը, որոնք հաստատելուց հետո պատգամավորները քվեարկությամբ ընդունեցին նախորդ քառօրյայում քննարկված հարցերը: Խորհդարանի ղեկավարը տեղեկացրեց, որ ...
Ամփոփվեցին ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 13-րդ նիստի արդյունքները
Նոյեմբերի 28-29-ը Բրյուսելում տեղի ունեցած ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի (ԽՀՀ) հերթական` 13-րդ նիստի արդյունքները ներկայացվեցին ԵՄ-Հայաստան ԽՀՀ անդամների` դեկտեմբերի 3-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում: Բրյուսելյան նիստին Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակության կազմում մասն...
ԱԺ մշտական հանձնաժողովները ՀՀ օրենքների նախագծերի վերաբերյալ եզրակացություններ ներկայացրին
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Վարդան Այվազյանի նախագահությամբ դեկտեմբերի 3-ի նիստում քննարկեց հարկային ոլորտին վերաբերող մի շարք օրինագծեր: ՀՀ կառավարության հեղինակած «Շրջանառության հարկի մասին» եւ դրա հետ կապված մի շարք օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ առաջարկող օրինագծերի փաթե...

RA National Assembly President Hovik Abrahamyan Sends a Message on the International Day of Persons with Disabilities
The message says:
“Today the International Day of Persons with Disabilities is celebrated in the world.
Two decades ago internationally accepted this day once again prompts us, moreover obliges us to do everything that the persons with disabilities have equal opportunities and rights and be integrated into the society as full members. With this respect the persons with disabilities need our special attention and caring attitude.
One of the priorities of the social policy of the state is to create such conditions that they at best may realize their physical and spiritual opportunities, rights, actively take part in the political and economic life of the country.
The problems of the persons with disabilities are at the centre of the attention of the parliament and personally me. The National Assembly as a legislative body, elected by all members of the society, should do utmost to genuinely create accessible environment and opportunities for the people with limited opportunities both in the parliament and outside it”
03.12.2012
Parliament Begins the Work of the Four-Day Sittings of the Autumn Session
On December 3 the National Assembly began the work of the next four-day sittings. The NA President Hovik Abrahamyan presented the agendas of the session and the current four-day sittings, after approving them the deputies by voting passed the issues debated in the previous four-day sittings.The Head...
Results of the 13th Meeting of the EU-Armenia Parliamentary Cooperation Committee Are Summed Up
At December 3 press conference convened by the members of the EU-Armenia Parliamentary Cooperation Committee (PCC) the results of the next 13th meeting of the EU-Armenia PCC was held in Brussels on November 28-29. Deputies of the National Assembly Co-Chair of the Committee Samvel Farmanyan (RPA), Al...
NA Standing Committees Endorse the RA Draft Laws
At December 3 sitting the NA Standing Committee on Economic Affairs moderated by Vardan Ayvazyan debated a number of bills concerning the tax sphere.The RA Deputy Finance Minister Suren Karayan presented the package of bills proposing amendments to the law “On Circulation Tax” and a number of laws l...