ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը փետրվարի 18-ին հանդիպել է «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» կազմակերպության պաշտպանության եւ անվտանգության ծրագրի ներկայացուցիչների հետ:
Ողջունելով ծրագրի ներկայացուցիչներին՝ Կորյուն Նահապետյանն ընդգծել է պաշտպանության ոլորտում քաղաքացիական հասարակություն - խորհրդարան կապի ամրապնդման կարեւորությունն ու այդ համատեքստում ներկայացրել հանձնաժողովի կողմից կատարված եւ նախատեսված աշխատանքները: Հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է սահմանադրական փոփոխություններից հետո պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտներում նոր օրենսդրության ձեւավորման գործընթացը եւ խորհրդարանական վերահսկողության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված քայլերը:
Կողմերը քննարկել են նաեւ երկկողմ համագործակցության հեռանկարները եւ փոխադարձ հետաքրքություն ներկայացնող այլ հարցեր:

On February 18, the Chairman of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs Koryun Nahapetyan met with the representatives of the defense and security program of the Transparency International organization.
Welcoming the representatives of the program Koryun Nahapetyan has underlined the importance of strengthening of the civil-society link in the sphere of defense, and in that context presented the works done and envisaged by the Committee. The Committee Chairman highlighted the process of formation of the new legislation in the spheres of defense and security after the Constitutional Amendments and the steps directed to the rise of the efficiency of the parliamentary oversight.
The sides also discussed the perspectives of bilateral cooperation and other issues of mutual interest.
By the decision of the RA NA Speaker Galust Sahakyan, under Article 70 of the RA Constitution, at the initiative of the RA Government on February 19, at 12:00 an extraordinary sitting of the RA National Assembly will be convened according to the initiator’s established agenda. ...