ՀՀ Ազգային ժողովի պետական-իրավական  ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում հունիսի 4-ին շարունակվեցին «ՀՀ 2020 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության՝ եկամուտների եւ ծախսերի կատարողականի  քննարկումները:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի պաշտոնակատար Ատոմ Ջանջուղազյանն անդրադարձավ պետական մարմիների նախորդ տարվա  եկամուտներին ու ծախսերին, իսկ կառույցների պատասխանատուները՝ իրականացված ծրագրերին:
Ըստ այդմ՝ ՀՀ նախագահի աշխատակազմն օգտագործել է 1 մլրդ 402 մլն դրամ, կամ ճշտված ծրագրով նախատեսված միջոցների 9.6 տոկոսը, ֆինանսավորվել է 4 միջոցառում: ՀՀ ԱԺ աշխատակազմն իրականացրել է 6 միջոցառումների  ֆինանսավորում՝ փաստացի  օգտագործելով մոտ 4 մլրդ 787 մլն դրամ, ճշտված ծրագիրը կատարվել է 90.9  տոկոսով:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը բյուջետային 10 ծրագրերի շրջանակում պատասխանատու է եղել  57 միջոցառումների իրականացման համար, նախատեսված շուրջ 26 մլրդ դրամն օգտագործվել է 71.2 տոկոսով: Սահմանադրական դատարանն օգտագործել է  601 մլն դրամ՝  արձանագրելով  90.5 տոկոս կատարողական: ԲԴԽ-ի համար նախատեսված 11.9 մլրդ դրամն  օգտագործվել է 98.6 տոկոսով, ֆինանսավորվել է 19 միջոցառում:  Արդարադատության նախարարությունը 18?1 մլրդ դրամ է ծախսել, արձանագրվել է 97?6 տոկոս կատարողական:  8 ծրագրերի շրջանակում  իրականացվել է 29 միջոցառում: Դատախազության ծախսերի համար հատկացվել է  5.4 մլրդ դրամ, փաստացի օգտագործվել է  դրա 99.3 տոկոսը: 3 ծրագրի շրջանակում դատախազությունն իրականացրել է 8 միջոցառում:  Պետական վերահսկողական ծառայության համար հատկացված ֆինանսական միջոցներն օգտագործվել են 99.5 տոկոսով, հատկացված է եղել 583 մլն դրամ:  Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին հատկացվել է  121 մլն դրամ, կատարողականը կազմել է 78.1 տոկոս:  Քննչական կոմիտեն 6 միջոցառումների իրականացման նպատակով   7.57 մլրդ  դրամ է ծախսել,  կատարողականը կազմել է 98.7 տոկոս:  Հատուկ քննչական ծառայության համար նախատեսված ֆինանսական միջոցներն օգտագործվել են 99.2 տոկոսով՝ կազմելով 751 մլն դրամ: Հաշվեքննիչ պալատն օգտագործել է 1 մլրդ 71 մլն դրամ, կատարողականը՝ 99.7 տոկոս: ԿԸՀ-ն 7 միջոցառումների իրականացման համար օգտագործել է 785 մլն դրամ, կատարողականը կազմել է 95.3 տոկոս:
Ըստ հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Էմիլ Տարասյանի՝  նախագահի լիազորությունների իրականացման համար հատկացվել է շուրջ 1.6 մլրդ դրամ, որից 119.2 մլն դրամն ուղղվել է Արցախի  նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի եւ համավարակի  հետեւանքների հաղթահարման՝ Կառավարության կողմից իրականացված միջոցառումներին: 64 մլն 774 հազար դրամ ռեսուրսների օպտիմալ օգտագործման արդյունքում խնայվել եւ ուղղվել է պետական բյուջե: Կառավարության առաջարկությամբ եւ նախագահի հրամանագրով հաստատվել է 27 միջազգային պայմանագիր, 11 հազար 456 անձի շնորհվել է ՀՀ քաղաքացիություն, շնորհվել են 11 բարձրագույն դիվանագիտական եւ դասային աստիճաններ, 19 բարձրագույն զինվորական եւ 23 պատվավոր կոչումներ, 1368-ը պարգեւատրվել են շքանշաններով եւ մեդալներով: Մշակվել եւ նախագահի հաստատմանն են ներկայացվել 445 հրամանագրեր եւ կարգադրություններ, քննարկվել եւ ընթացք է տրվել քաղաքացիների 2780 դիմումների, իրականացվել են 21 բարեգործական եւ 3 նախագահական նախաձեռնությունների ծրագրեր:
Նախորդ տարվա համեմատ հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ծախսերը նվազել են 3.4%-ով կամ 49.4 մլն դրամով՝ հիմնականում պայմանավորված արտասահմանյան պաշտոնական գործուղումների ծախսերի նվազմամբ:
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Առնակ Ավետիսյանը ներկայացրեց «ՀՀ 2020 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության՝ խորհրդարանի աշխատակազմի եկամուտների ու ծախսերի կատարողականը: Հղումը՝ այստեղ:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արսեն Թորոսյանի տեղեկացմամբ՝ հաշվետու տարում վարչապետի աշխատակազմին հատկացվել էր շուրջ  23.7 մլրդ դրամ՝ 11 ծրագրի իրականացման համար, սակայն կատարված փոփոխությունների արդյունքում ճշտված  ծրագրային ցուցանիշը կազմել է շուրջ  26 մլրդ դրամ՝ 10 ծրագրի իրականացման համար:  Պլանավորված 2 ծրագիր չի իրականացվել եւ դուրս է եկել ճշտված բյուջեի պլանից: Վերոնշյալ 10 ծրագրի համար փաստացի ծախսը կազմել է 18.5 մլրդ դրամ կամ ճշտված բյուջեի 71.2 տոկոսը:  Արսեն Թորոսյանը հայտնեց, որ մի շարք ծրագրեր թերակատարվել են՝ հիմնականում պայմանավորված կորոնավիրուսային համավարակով եւ պատերազմով: Եղել են նաեւ տնտեսումներ: Նա նշեց նաեւ, որ այսօր ողջ պետական համակարգը ծրագրերի վերագործարկման փուլում է՝ պայմանավորված նախորդ տարի եղած խոչընդոտների վերացմամբ:

On June 4, at the joint sitting of the Standing Committees on State and Legal Affairs and on Financial- Credit and Budgetary Affairs of the RA National Assembly, the debates of the execution of the revenues and expenditures - the annual report on the RA State Budget Execution for 2020 continued.
The RA Acting Minister of Finance Atom Janjughazyan referred to the revenues and expenditures of the state bodies of the previous year, and those responsible for the structures – implemented programmes.
According to that, the RA President’s Staff used 1bln 402mln AMD or 9.6% of measures envisaged by the adjusted programme, 4 events were financed. The RA NA staff financed 6 events, actually using about 4bln 787mln AMD, the adjusted programme was implemented by 90.9%.
The RA Prime Minister’s Staff was responsible for the implementation of 57 events in the framework of 10 budgetary programmes, the planned 26bln AMD was used by 71,2%. The Constitutional Court used 601mln AMD, recording 90,5% performance. 11.9bln AMD envisaged for SJC (Supreme Judicial Council) was used by 98.6%, 19 events were financed. The Ministry of Justice spent 181bln AMD, 97.6% performance was recorded. 29 events were fulfilled in the framework of 8 programmes. 5,4 bln AMD was allocated for the expenses of the Prosecutor General’s Office, actually 99.3% of it was used. The Prosecutor General’s Office implemented 8 events in the framework of 3 programmes. The financial means allocated for the State Supervision Service were used by 99.5%, 583mln AMD was allocated. 121mln AMD was allocated to the Corruption Prevention Commission, the performance was 78.1%. The Investigative Committee spent 7.57bln AMD aimed at implementing 6 events, the performance was 98.7%. The financial means envisaged for the Special Investigation Service were used by 99.2%, which was 751mln AMD. The Audit Chamber used 1bln 71mln AMD, the performance – 99.7%. The Central Electoral Commission used 785mln AMD for the implementation of 7 events, the performance was 95.3%.
According to the Chief of the President’s Staff of the Republic Emil Tarasyan, about 1,6bln AMD was allocated to exercise the authorities of the President from which 119.2mln AMD was directed to overcome the war unleased by Azerbaijan against Artsakh and the consequences of the pandemic – the events, fulfilled by the Government. As a result of the optimal use of the resources, 64mln 774,000 AMD was saved and directed to the state budget. At the suggestion of the Government and by the decree of the President, 27 international agreements, 11.456 persons were granted the RA citizenship, 11 higher diplomatic and class ranks, 19 higher military and 23 honorary titles, 1368 persons were awarded orders and medals. 445 decrees and orders were developed and presented to the President for approval, the citizens’ 2780 applications were discussed and processed, 21 charitable and 3 presidential initiatives were carried out.
Compared to the previous year, the expenditures of the President’s Stuff of the Republic decreased by 3.4% or 49.4mln AMD, mainly conditioned by the decrease in the expenditures of official business trips abroad.
The RA NA Chief of Staff, Secretary General Arnak Avetisyan presented the execution of the revenues and expenditures of the parliament stuff - the annual report on the RA State Budget Execution for 2020.
As the RA Chief of Staff Arsen Torosyan informed, about 23.7bln AMD was allocated to the Prime Minister’s Staff in the reporting year for the implementation of 11programmes, however, as a result of made amendments, adjusted programme indicator was about 26bln AMD for the implementation of 10 programmes. 2 planned programmes were not fulfilled and were removed from the adjusted budget plan. The actual expenditure was 18.5bln AMD or the 71.2% of the adjusted budget for the above mentioned 10 programmes. Arsen Torosyan informed that a number of programmes were not completely carried out, especially due to the coronavirus pandemic and war. There were also savings. He also mentioned that the whole state system is in the stage of restarting programmes, conditioned by the elimination of the obstacles that existed last year.