Սերգեյ Բագրատյանը հանդիպել է ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի ուսանողների հետ
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը նոյեմբերի 3-ին խոհրդարանում հանդիպել է ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի ուսանողների հետ:
Ներկայացնելով իր մասնագիտական ուղին, աշխատանքային անցած ճանապարհը՝ պատգամավորը խոսել է խորհրդարանի դերի, օրենսդիր մարմնի ներկայացուցչական եւ վերահսկողական գործառույթների, օրենսդրական նախաձեռնությունների իրականացման, ինչպես նաեւ քաղաքական թիմ ձեւավորելու առանձնահատկությունների մասին:
Հանդիպման ընթացքում խոսվել է նաեւ համայնքների խոշորացման ծրագրի մասին՝ ենթադրելով համագործակցություն եւ միասնական մոտեցումներ, համընդհանուր բարեկեցության հասնելու նպատակով ռեսուրսների եւ ջանքերի մեկտեղման, համայնքների միավորման համատեքստում ընդհանուր ֆինանսական խնայողությունների վերաբերյալ:
Ուսանողները մտահոգություն են հայտնել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայրենակիցների խնդիրների եւ կարիքների գնահատման մասին:
Ըստ պատգամավորի՝ այս պահի դրությամբ կա երկու կարեւոր՝ ապաստանածների համար երկարաժամկետ բնակության վայրի ապահովման եւ աշխատատեղերի ստեղծման խնդիր, որոնք հնարավորություն կտան բարեկեցիկ կյանքով ապրելու: «Ամեն գնով պետք է այստեղ՝ Հայաստանում պահենք մեր սիրելի եղբայրներին եւ քույրերին, նրանց կյանքի համար ապահովենք բարենպաստ պայմաններ եւ անհրաժեշտ միջոցներ, ինչպես նաեւ չմոռանանք մշակութային արժեքների պահպանման եւ վերաարժեւորման մասին»,- ասել է պատգամավորը:
Սերգեյ Բագրատյանը կարեւորել է բնակության ծախսերի փոխհատուցման, սոցիալական աջակցության միջոցառումների, կրթությունը շարունակելու առանցքային հարցերը եւ իր աջակցությունը հայտնել իրենց բնակավայրերից բռնի տեղահանվածների ընտանիքներին:
Ուսանողները կարեւորել են պատգամավորի հետ նմանօրինակ շփումները, պատրաստակամություն հայտնել հաստատել փոխհամագործակցության ուղիներ, հանդես եկել առաջարկությունների փաթեթով:
03.11.2023
Քննարկվել են ԵԱՏՄ շրջանակում իրականացվելիք ծրագրերն ու 2024 թ. նախատեսված բյուջետային հատկացումները
Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության միջոցով երկու ուղղությամբ ծրագրեր ենք իրականացնում. ոռոգման համակարգի առողջացում եւ ճանապարհային ցանցի բարելավում: Հյուսիս-հարավ մայրուղու Քաջարան-Ագարակ հատվածի շինարարության պայմանագիրը վերջերս է կնքվել: Ընդհանուր առմամբ, ծրագրերը, որոնք իր...
Եվրոպական ինտեգրման օրակարգի հետ կապված 2024 թ. պետբյուջեի եկամուտներն ու ծախսերը քննարկվել են մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում
2024 թվականի ծրագրով ԵՄ-ից ակնկալում ենք ստանալ 17,9 միլիոն եվրոյի դրամաշնորհային միջոցներ: Այս մասին նոյեմբերի 3-ին կայացած ԱԺ եվրոպական ինտեգրման ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ասել է Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը` խորհրդարանականների դատին...
Հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության բյուջետային ծրագրերն ու ֆինանսական հատկացումները
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության գծով 2024 թվականի պետական բյուջեով նախատեսվում է հատկացնել շուրջ 16 մլրդ 617 մլն դրամ, որը 504 մլնով ավելի է ընթացիկ տարվա հատկացումից: Միջոցներն ուղղվելու են 5 ծրագրերի իրականացմանը: Այս մասին նոյեմբերի 3-ի ԱԺ արտաքին հարաբերությունների ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետ...
Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում բյուջետային քննարկումների  ուղիղ հեռարձակումը:...
Եվրոպական ինտեգրման հարցերի ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում բյուջետային քննարկումների ուղիղ հեռարձակումը:...
Արտաքին հարաբերությունների ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում բյուջետային քննարկումների ուղիղ հեռարձակումը:...
Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովներում եւ դրանց համատեղ նիստերում «ՀՀ 2024 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի նախնական քննարկումների անցկացման, առաջարկների ներկայացման եւ Կառավարության կողմից փոփոխություններ կատարելու ժամկետացանկ: ...

С.Багратян встретился со студентами Академии государственного управления РА
3 ноября депутат фракции НС "Гражданский договор" С.Багратян встретился со студентами Академии государственного управления РА.
Представляя свой профессиональный и трудовой путь, депутат рассказал о роли парламента, представительских и контрольных функциях законодательного органа, реализации законодательных инициатив, а также особенностях формирования политической команды.
В ходе встречи также обсуждалась программа расширения общин, предполагающая сотрудничество и единые подходы, объединение ресурсов и усилий для достижения всеобщего благосостояния, общую финансовую экономию в контексте объединения общин.
Студенты выразили обеспокоенность оценкой проблем и потребностей соотечественников, вынужденно перемещенных из Нагорного Карабаха.
По словам депутата, на данный момент есть два важных вопроса: обеспечение беженцев долгосрочным местом жительства и создание рабочих мест, которые дадут им возможность жить в благополучии. "Любой ценой мы должны сохранить наших любимых братьев и сестер здесь, в Армении, обеспечить благоприятные условия и необходимые средства для их жизни, а также не забывать о сохранении и переоценке культурных ценностей", - отметил депутат.
С.Багратян остановился на ключевых вопросах компенсации расходов на проживание, мерах социального содействия, непрерывного образования и выразил поддержку семьям вынужденных переселенцев.
Студенты подчеркнули важность подобных контактов с депутатом, выразили готовность к установлению взаимосотрудничества, выступили с пакетом предложений.
03.11.2023
Обсуждены реализация программ в рамках ЕАЭС и бюджетные ассигнования на 2024 г.
“Через Министерство территориального управления и инфраструктур мы реализуем проекты по двум направлениям:  оздоровление ирригационной системы и улучшение дорожной сети. Недавно подписан контракт на строительство участка Каджаран-Агарак автодороги Север-Юг. В целом реализованные программы соста...
Доходы и расходы госбюджета-2024 по повестке евроинтеграции обсуждены на совместном заседании постоянных комиссий
“В рамках программы 2024 г. мы ожидаем получить 17,9 млн евро в виде грантов от ЕС”, - отметил министр финансов В.Ованнисян на совместном заседании постоянных комиссий НС по вопросам европейской интеграции и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, представляя 3 ноября на суд парламентариев прое...
Бюджетные программы и ассигнования МИД обсуждены на совместном заседании комиссий
“Государственным бюджетом на 2024 г. Министерству иностранных дел (МИД) намечается выделить около 16 млрд 617 млн драмов, что на 504 млн больше, чем в текущем году. Средства будут направлены на реализацию 5 проектов”, - отметил министр финансов В.Ованнисян на совместном заседании 3 ноября постоянных...