Անհամբեր սպասում եմ Հայաստանում Կորեայի դեսպանատան բացմանը. Կորեայի դեսպանը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 17-ին ընդունել է ՀՀ-ում Կորեայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Դոհուն Լիին: ԱԺ նախագահը շնորհավորել է դեսպանին ՀՀ-ում դիվանագիտական առաքելության ստանձնման կապակցությամբ եւ հաջողություններ մաղթել:
Կողմերը կարեւորել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը՝ շեշտելով դրանց խորացման անհրաժեշտությունը՝ դրա վառ ապացույցը համարելով Հայաստանում եւ Կորեայում դիվանագիտական ներկայացուցչություններ հիմնելու երկուստեք մտադրությունը: Դոհուն Լին նշել է, որ անհամբեր սպասում է Հայաստանում Կորեայի դեսպանատան բացմանը, երբ իր երկրի դրոշը կծածանվի հյուրընկալ եւ խաղաղասեր Երեւանում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել միջխորհրդարանական համագործակցության ձեւաչափին, խորհրդարանների բարեկամական խմբերի միջեւ տեղի ունեցած արդյունավետ շփումներին:
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանի անվտանգային խնդիրները, Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի ճակատագրին առնչվող մի շարք հարցեր: «Հայաստանն իր միջազգային գործընկերներից, ինչպես նաեւ բարեկամ Կորեայից ակնկալում է ջանքերի գործադրում Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության սատարման հարցում, քանի որ այն շարունակ բախվում է ադրբեջանական ոտնձգություններին»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաեւ բազմոլորտ գործակցության լայն հնարավորությունները, որոնք նոր փոխշահավետ ծրագրերի համար պարարտ հող են հանդիսանում:
17.11.2023
Հայաստանը հետաքրքրված է Պորտուգալիայի հետ տարբեր բնագավառների համագործակցությամբ. Ալեն Սիմոնյանը՝ Պաուլա Կարդոսոյին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 17-ին ընդունել է ԵԱՀԿ ԽՎ Պորտուգալական Հանրապետության Ասամբլեայի պատվիրակության ղեկավար Պաուլա Կարդոսոյին: «Շատ կարեւոր է այն փաստը, որ վերջին շրջանում մեր երկրների միջեւ շփումները բազմակողմ հարթակներում ակտիվացել են: Վերջերս պատիվ ունեցա Դուբլինում կայացած Եվր...
Բյուջեն զուտ հաշվապահություն չէ, քաղաքականություն է. Արթուր Խաչատրյան
Բյուջեն զուտ հաշվապահություն չէ, քաղաքականություն է: Որ ոլորտն ավելի մեծ նշանակություն ունի Կառավարության համար, այդ ոլորտն ավելի շատ գումար է ստանում: Մենք տեսնում ենք, որ 16 տոկոս բյուջեի աճի պայմաններում Պաշտպանության նախարարության համար նախատեսված պաշտոնական ծախսերը կավելանան ընդամենը 7 տոկոսով,...
ԱՄՆ բառապաշարը բավականին կոշտացել է. հնարավոր է՝ Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառվեն. Տիգրան Աբրահամյան
ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը հերթական նիստերին հաջորդող խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ անդրադարձել է նախօրեին քննարկված «ՀՀ 2024 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծին: Խորհրդարանականը նշել է, որ ցանկացած Կառավարության առաջնահերթ խնդիրներից մեկն իր երկ...
Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Պիա Կաումայի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 17-ին ընդունել է ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի առիթով Երեւան ժամանած ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Պիա Կաումայի գլխավորած պատվիրակությանը: ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է Երեւանում խորհրդարանական ամենամասշտաբային միջոցառումը՝ ԵԱՀԿ ԽՎ նստաշրջանն առաջին անգամ ...
ԱՄՆ, ԵՄ մեր գործընկերները հայտնել են իրենց աջակցությունը խաղաղության օրակարգին. Արթուր Հովհաննիսյան
Բնականաբար, Ադրբեջանի հրաժարումը բացասական ենք գնահատում, կոչ ենք անում ավելի կառուցողական, արդյունավետ քննարկումների դաշտ վերադառնալ:  ԱՄՆ, ԵՄ մեր գործընկերները հաստատապես կանգնած են խաղաղության օրակարգի կողքին, հայտնել են իրենց աջակցությունը խաղաղության օրակարգին, եւ մենք հույս ունենք, որ մեր...

Ambassador of Korea to RA NA President: I am looking forward to opening of Korean Embassy in Armenia
On November 17, the RA NA President Alen Simonyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Korea to the RA Lee Dohun. The NA President congratulated the Ambassador on the assumption of the diplomatic mission in the RA and wished him success.
The parties emphasized the development of the bilateral relations, stressing the necessity to deepen them, considering the intention of both sides to establish diplomatic representations in Armenia and Korea as a clear proof of this. Lee Dohun mentioned that he is looking forward to the opening of the Korean Embassy in Armenia, when the flag of his country will wave in hospitable and peace-loving Yerevan.
At the meeting, the format of inter-parliamentary cooperation, the effective contacts between the Friendship Groups of Parliaments were discussed.
The interlocutors discussed the security issues of the region, a number of issues regarding the fate of the forcibly displaced Armenians from Nagorno-Karabakh. “Armenia expects from its international partners, as well as the friendly Korea, efforts to support the territorial integrity of the Republic of Armenia, as it continues to face Azerbaijani encroachments,” Alen Simonyan said.
At the meeting, the broad possibilities of multi-sectoral cooperation were also discussed, which are fertile ground for new mutually beneficial projects.
17.11.2023
Alen Simonyan to Paula Cardoso: Armenia is interested in cooperation with different spheres with Portugal
On November 17, the RA NA President Alen Simonyan received the Head of the delegation of the Assembly of the Portuguese Republic Paula Cardoso. “The fact that in recent period the contacts between our countries have activated on multi-lateral platforms, is very important. Recently I had an honour to...
Artur Khachatryan: Budget is not just accounting, it is policy
​Budget is not just accounting, it is policy. The sector that is more important to the Government, gets more money. We see that with a 16% increase in the budget, the official expenditures for the Ministry of Defense will increase by only 7%, the allocations in the field of military industry w...
Tigran Abrahamyan: US lexicon has become rather tough: it is possible that sanctions will be imposed on Azerbaijan
During the parliamentary briefings following the regular sittings the RA NA Secretary of the RA NA Faction With Honor Tigran Abrahamyan touched upon the draft law on RA State Budget for 2024 debated the day before. The parliamentarian noted that one of the prior problems of any Government is to ensu...
Alen Simonyan Receives Delegation Led by OSCE PA President Pia Kauma
On November 17, the RA NA President Alen Simonyan received the delegation led by the OSCE PA President Pia Kauma that arrived in Yerevan on the occasion of the Autumn Meeting of the OSCE Parliamentary Assembly (PA).The RA NA President highlighted the fact of holding the OSCE PA Autumn Meeting, the p...
Artur Hovhannisyan: US, EU our colleagues express their support to agenda for peace
Naturally, we evaluate the refusal of Azerbaijan negative, we call on to return to more constructive, more effective field of discussions. The US, EU our colleagues definitely stand next to the agenda for peace, expressed their support to the agenda of peace, and we hope that by our international co...