Եթե Ադրբեջանը խախտում է միջազգային իրավունքի նորմերը, ապա պիտի նաեւ պատասխանատվություն կրի դրա համար. Աննա Մկրտչյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ ԽՎ Ֆինլանդիայի պատվիրակության անդամների հետ
Հայաստանի շուրջ ստեղծված ներկա իրավիճակը, առկա մարտահրավերներն ու խնդիրները ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր, Հայաստան-Ֆինլանդիա բարեկամական խմբի ղեկավար Աննա Մկրտչյանը քննարկել է ԵԱՀԿ ԽՎ Ֆինլանդիայի պատվիրակության անդամների հետ՝ Ֆինլանդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Վիլհելմ Յուննիլայի գլխավորությամբ: Հանդիպումը կայացել է նոյեմբերի 19-ին՝ Երեւանում ընթացող ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանի շրջանակում:
Աննա Մկրտչյանն անդրադարձել է ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղի հայաթափման, էթնիկ զտման խնդիրներին՝ նշելով, որ Ադրբեջանը շարունակում է հնչեցնել իր սպառնալիքները: Միջազգային կառույցի իր գործընկերներին դիմելով՝  պատգամավորն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի հանդեպ եղած մոտեցումներն անհրաժեշտ է խստացնել, քանի որ եթե Ադրբեջանը խախտում է միջազգային իրավունքի նորմերը, ապա պիտի նաեւ պատասխանատվություն կրի դրա համար:
Ըստ Հայաստան-Ֆինլանդիա բարեկամական խմբի ղեկավարի՝ պետք չէ բավարարվել սոսկ հայտարարություններով, քանզի նման հայտարարությունները չեն կանգնեցնում ագրեսոր Ադրբեջանի քայլերը: Նա շեշտել է Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու անհրաժեշտությունը: «Պետք է միջազգային հանրությունը միջազգային պարտավորությունների, մասնավորապես, մարդասիրական իրավունքի շրջանակում ապահովի մեր քաղաքացիների կյանքի եւ ազատ տեղաշարժի իրավունքը»,- ասել է Աննա Մկրտչյանը:
Պատգամավորն անդրադարձել է նաեւ Հայաստանի ներքաղաքական հարցերին: Ըստ նրա՝ Հայաստանում կան քաղաքական հայացքների համար ազատությունից զրկված անձինք:
Կողմերը կարեւորել են նաեւ միջխորհրդարանական համագործակցությունը՝ ընդգծելով բարեկամական խմբերի միջեւ  կապերի խորացումն ու ընդլայնումը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը խոսել են այս պահին Սյունիքում տիրող իրավիճակի մասին:
19.11.2023
Կոռումպացված ռեժիմները զենքերն օգտագործում են ոչ թե իրենց երկրների օրինական ինքնապաշտպանության, այլ` իրենց ռեժիմները պաշտպանելու համար. Մարիա Կարապետյան
ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Մարիա Կարապետյանը ելույթ է ունեցել Երեւանում ընթացող ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանի երկրորդ նիստում, երբ քննարկվել են կոռուպցիայի դեմ համատեղ պայքարի մեխանիզմները, անվտանգության սպառնալիքները: «Շնորհակալ եմ, տիկին փոխնախագահ, Հարգելի՛ գործընկերներ, Հաճելի է ձեզ բ...
Ավարտվել է ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանի աշխատանքը
Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում շարունակվել է ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանը: Նոյեմբերի 19-ի նիստում քննարկվել են հակամարտությունների գոտիներում մարդկանց, փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության հարցերը: ԵԱՀԿ ԽՎ փոխնախագահ Դանիելա դե Ռիդերը կարեւորել է միջազգային հումանիտար ի...
Մարդու իրավունքերի պաշտպանության լավագույն միջոցը ժողովրդավարությունն է, լավագույն միջավայրը՝ խաղաղությունը. Արթուր Հովհաննիսյանը ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ նստաշրջանում
ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանի նոյեմբերի 19-ի նիստում քննարկվել են հակամարտությունների գոտիներում մարդկանց, փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության հարցերը: Այս համատեքստում ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Արթուր Հովհաննիսյանը: «Տիկնայք եւ պարոնայք, ողջունում եմ բոլորիդ...
Լիլիթ Գալստյանը ելույթ է ունեցել Երեւանում անցկացվող ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանում
ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, «Հայաստան» խմբակցության ներկայացուցիչ Լիլիթ Գալստյանը ԵԱՀԿ ԽՎ նիստում հիշեցրել է գործընկերներին, որ միջազգային հանրությանն ուղղված մեր կոչերը տեղ չհասան, եւ հնարավոր չեղավ կանխել աղետը Լեռնային Ղարաբաղում: «Հարգելի՛ գործընկերներ, Մեր նստաշրջանը տեղի է ուն...
ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանում քննարկվել են կոռուպցիայի կանխարգելման կարեւորությանը վերաբերող հարցեր
Կոռուպցիայի դեմ պայքարում հաջողության հասնելու համար առանցքային նշանակություն ունեն ժողովրդավարական  ինստիտուտների ամրապնդումը, արդյունավետ մեխանիզմների մշակումը համապարփակ, երբեմն նաեւ՝ «ցավոտ» բարեփոխումների միջոցով: Այս մասին ասել է ԵԱՀԿ ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքնե...
ԵԱՀԿ ԽՎ պատգամավորներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Երեւանում ընթացող ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Հայաստանում գտնվող Իտալիայի եւ Խորվաթիայի պատգամավորները նոյեմբերի 19-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Հյուրերը ծաղիկներ են խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմ...
ԵԱՀԿ ԽՎ նստաշրջանում քննարկվել են քաղաքական հարցեր
Խորհրդարանականները մտահոգություն են հայտնել եւ դատապարտել Լեռնային Ղարաբաղից հայերի բռնի տեղահանումը` աջակցություն հայտնելով ագրեսիայից տուժածներին: Մանրամասները` տեսանյութում:   ...
Խորհրդարանական պատվիրակությունը Բիշքեկում մասնակցել է ԱՊՀ ՄԽՎ տարբեր ձեւաչափերով նիստերին
Ազգային ժողովի պատվիրակությունը Բիշքեկում մասնակցել է Անկախ պետությունների համագործակցության միջխորհրդարանական վեհաժողովի տարբեր ձեւաչափերով նիստերին: Ղրղզստանի նախագահի նստավայրում կայացել է վեհաժողովի խորհրդի նիստը: Միաձայն խորհրդի նախագահ է վերընտրվել Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնութ...
Ռուբեն Ռուբինյանն ընդունել է ԱՄՆ կոնգրեսական Ջո Ուիլսոնին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը նոյեմբերի 19-ին ընդունել է ԱՄՆ կոնգրեսական Ջո Ուիլսոնին: Ողջունելով ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանի շրջանակում Հայաստանում գտնվող ԱՄՆ կոնգրեսականին` Ռուբեն Ռուբինյանը բարձր է գնահատել Հայաստան-ԱՄՆ գործընկերային հարաբերությունները: Ջո Ուիլսոնը, շնորհա...

Anna Mkrtchyan meets with members of the delegation of Finland to OSCE PA: If Azerbaijan violates the norms of international law, then it should be accountable for it
The deputy of the RA NA With Honor Faction, the Head of the Armenia-Finland Friendship Group Anna Mkrtchyan discussed the current situation created around Armenia, the existing challenges and problems with the members of the delegation of Finland to the OSCE PA led by the Head of the Finland-Armenia Friendship Group Vilhelm Junnila. The meeting took place on November 19 within the framework of the OSCE PA Autumn Meeting being held in Yerevan.
Anna Mkrtchyan touched upon the problems of depopulation of Nagorno Karabakh Armenians because of the Azerbaijani aggression, ethnic cleansing, noting that Azerbaijan continues threatening. Addressing her colleagues of the international structure, the MP underlined that the approaches towards Azerbaijan is necessary to make stricter, as if Azerbaijan violates the norms of the international law, the it should be accountable for it.
According to the Head of the Armenia-Finland Friendship Group, we should not be satisfied with merely statements, as such statements do not stop the steps taken by aggressor Azerbaijan. She stressed the necessity of imposing sanctions on Azerbaijan. “The international community should, particularly, ensure our citizens’ right to life and freedom of movement within the framework of humanitarian law,” Anna Mkrtchyan said.
The MP also referred to the inner-political issues of Armenia. According to her, there are persons deprived of their freedom for political views in Armenia.
The sides also emphasized the inter-parliamentary cooperation, underlining the deepening and expansion between the Friendship Groups.
During the meeting the sides talked about the situation of Syunik at this moment.
Maria Karapetyan: The corrupt regimes do not use these weapons for legitimate defense; these corrupt regimes use these weapons to defend their corrupt regimes
The member of the RA NA delegation to the OSCE PA Maria Karapetyan gave a speech at the second session of the OSCE PA Autumn Meeting being held in Yerevan, where the mechanisms of joint fight against corruption and the security threats were discussed.“Thank you very much Madam Vice-President, Dear c...
Work of OSCE PA Autumn Meeting Ends
At Karen Demirchyan Sports and Concerts Complex the OSCE PA Autumn Meeting continued. At November 19 session the issues of protecting minorities and people affected by conflict were discussed.The Vice President of the OSCE PA Daniela De Ridder highlighted the preservation of the humanitarian law nor...
Artur Hovhannisyan gives a speech at OSCE PA Autumn Meeting: The best way to protect human rights is democracy, and the best environment is peace
At November 19 sitting of the OSCE PA Autumn Meeting the issues of protection of human rights and minorities’ rights in the zones of conflicts. In this context the member of the RA NA delegation to the OSCE PA Artur Hovhannisyan gave a speech.“Ladies and Gentlemen,It is my pleasure to welcome everyo...
Lilit Galstyan gives a speech at OSCE PA Autumn Meeting being held in Yerevan
At the OSCE PA session the member of the RA NA delegation to the OSCE PA, the representative of the Armenia Faction Lilit Galstyan reminded her colleagues that our calls to the international community fell on deaf ears, and it was not possible to prevent the disaster in Nagorno Karabakh.“Dear collea...
At OSCE Autumn Meeting issues on the importance of prevention of corruption discussed
To reach success in combatting corruption the strengthening of democratic institutions, the elaboration of effective mechanism through comprehensive, sometimes, also “painful” reforms are of key importance. The Head of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights Konstantine Vardzela...
OSCE PA MPs visit Tsitsernakaberd Memorial Complex
On November 19, the MPs of Italy and Croatia being in Armenia to take part in the works of the Autumn Meeting of the OSCE Parliamentary Assembly taking place in Yerevan visited Tsitsernakaberd Memorial Complex.The guests laid flowe...
Political issues debated in OSCE PA Autumn Meeting
The participants of the OSCE PA Autumn Meeting expressed their concern about the forcible displacement of the Armenians from Nagorno Karabakh and condemned it, expressing support to those who suffered from aggression  ...
Parliamentary delegation takes part in the IPA CIS sessions in different formats
The delegation of the National Assembly took part in the sessions of the Interparliamentary Assembly (IPA) of the Commonwealth of Independent States (CIS) in different formats in Bishkek.The session of the IPA CIS Council was held in the Residence of the President of the Kyrgyz Republic.The Speaker ...
On November 19, the Vice President of the RA National Assembly Ruben Rubinyan received the U.S. Congressman Joe Wilson.Welcoming the U.S. Congressman being in Armenia within the framework of the OSCE PA Autumn Meeting, Ruben Rubinyan highly appreciated Armenia-USA partnership relations.Thanking the ...