Եթե Ադրբեջանը խախտում է միջազգային իրավունքի նորմերը, ապա պիտի նաեւ պատասխանատվություն կրի դրա համար. Աննա Մկրտչյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ ԽՎ Ֆինլանդիայի պատվիրակության անդամների հետ
Հայաստանի շուրջ ստեղծված ներկա իրավիճակը, առկա մարտահրավերներն ու խնդիրները ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր, Հայաստան-Ֆինլանդիա բարեկամական խմբի ղեկավար Աննա Մկրտչյանը քննարկել է ԵԱՀԿ ԽՎ Ֆինլանդիայի պատվիրակության անդամների հետ՝ Ֆինլանդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Վիլհելմ Յուննիլայի գլխավորությամբ: Հանդիպումը կայացել է նոյեմբերի 19-ին՝ Երեւանում ընթացող ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանի շրջանակում:
Աննա Մկրտչյանն անդրադարձել է ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղի հայաթափման, էթնիկ զտման խնդիրներին՝ նշելով, որ Ադրբեջանը շարունակում է հնչեցնել իր սպառնալիքները: Միջազգային կառույցի իր գործընկերներին դիմելով՝  պատգամավորն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի հանդեպ եղած մոտեցումներն անհրաժեշտ է խստացնել, քանի որ եթե Ադրբեջանը խախտում է միջազգային իրավունքի նորմերը, ապա պիտի նաեւ պատասխանատվություն կրի դրա համար:
Ըստ Հայաստան-Ֆինլանդիա բարեկամական խմբի ղեկավարի՝ պետք չէ բավարարվել սոսկ հայտարարություններով, քանզի նման հայտարարությունները չեն կանգնեցնում ագրեսոր Ադրբեջանի քայլերը: Նա շեշտել է Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու անհրաժեշտությունը: «Պետք է միջազգային հանրությունը միջազգային պարտավորությունների, մասնավորապես, մարդասիրական իրավունքի շրջանակում ապահովի մեր քաղաքացիների կյանքի եւ ազատ տեղաշարժի իրավունքը»,- ասել է Աննա Մկրտչյանը:
Պատգամավորն անդրադարձել է նաեւ Հայաստանի ներքաղաքական հարցերին: Ըստ նրա՝ Հայաստանում կան քաղաքական հայացքների համար ազատությունից զրկված անձինք:
Կողմերը կարեւորել են նաեւ միջխորհրդարանական համագործակցությունը՝ ընդգծելով բարեկամական խմբերի միջեւ  կապերի խորացումն ու ընդլայնումը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը խոսել են այս պահին Սյունիքում տիրող իրավիճակի մասին:
19.11.2023
Կոռումպացված ռեժիմները զենքերն օգտագործում են ոչ թե իրենց երկրների օրինական ինքնապաշտպանության, այլ` իրենց ռեժիմները պաշտպանելու համար. Մարիա Կարապետյան
ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Մարիա Կարապետյանը ելույթ է ունեցել Երեւանում ընթացող ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանի երկրորդ նիստում, երբ քննարկվել են կոռուպցիայի դեմ համատեղ պայքարի մեխանիզմները, անվտանգության սպառնալիքները: «Շնորհակալ եմ, տիկին փոխնախագահ, Հարգելի՛ գործընկերներ, Հաճելի է ձեզ բ...
Ավարտվել է ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանի աշխատանքը
Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում շարունակվել է ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանը: Նոյեմբերի 19-ի նիստում քննարկվել են հակամարտությունների գոտիներում մարդկանց, փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության հարցերը: ԵԱՀԿ ԽՎ փոխնախագահ Դանիելա դե Ռիդերը կարեւորել է միջազգային հումանիտար ի...
Մարդու իրավունքերի պաշտպանության լավագույն միջոցը ժողովրդավարությունն է, լավագույն միջավայրը՝ խաղաղությունը. Արթուր Հովհաննիսյանը ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ նստաշրջանում
ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանի նոյեմբերի 19-ի նիստում քննարկվել են հակամարտությունների գոտիներում մարդկանց, փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության հարցերը: Այս համատեքստում ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Արթուր Հովհաննիսյանը: «Տիկնայք եւ պարոնայք, ողջունում եմ բոլորիդ...
Լիլիթ Գալստյանը ելույթ է ունեցել Երեւանում անցկացվող ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանում
ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, «Հայաստան» խմբակցության ներկայացուցիչ Լիլիթ Գալստյանը ԵԱՀԿ ԽՎ նիստում հիշեցրել է գործընկերներին, որ միջազգային հանրությանն ուղղված մեր կոչերը տեղ չհասան, եւ հնարավոր չեղավ կանխել աղետը Լեռնային Ղարաբաղում: «Հարգելի՛ գործընկերներ, Մեր նստաշրջանը տեղի է ուն...
ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանում քննարկվել են կոռուպցիայի կանխարգելման կարեւորությանը վերաբերող հարցեր
Կոռուպցիայի դեմ պայքարում հաջողության հասնելու համար առանցքային նշանակություն ունեն ժողովրդավարական  ինստիտուտների ամրապնդումը, արդյունավետ մեխանիզմների մշակումը համապարփակ, երբեմն նաեւ՝ «ցավոտ» բարեփոխումների միջոցով: Այս մասին ասել է ԵԱՀԿ ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքնե...
ԵԱՀԿ ԽՎ պատգամավորներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Երեւանում ընթացող ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Հայաստանում գտնվող Իտալիայի եւ Խորվաթիայի պատգամավորները նոյեմբերի 19-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Հյուրերը ծաղիկներ են խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմ...
ԵԱՀԿ ԽՎ նստաշրջանում քննարկվել են քաղաքական հարցեր
Խորհրդարանականները մտահոգություն են հայտնել եւ դատապարտել Լեռնային Ղարաբաղից հայերի բռնի տեղահանումը` աջակցություն հայտնելով ագրեսիայից տուժածներին: Մանրամասները` տեսանյութում:   ...
Խորհրդարանական պատվիրակությունը Բիշքեկում մասնակցել է ԱՊՀ ՄԽՎ տարբեր ձեւաչափերով նիստերին
Ազգային ժողովի պատվիրակությունը Բիշքեկում մասնակցել է Անկախ պետությունների համագործակցության միջխորհրդարանական վեհաժողովի տարբեր ձեւաչափերով նիստերին: Ղրղզստանի նախագահի նստավայրում կայացել է վեհաժողովի խորհրդի նիստը: Միաձայն խորհրդի նախագահ է վերընտրվել Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնութ...
Ռուբեն Ռուբինյանն ընդունել է ԱՄՆ կոնգրեսական Ջո Ուիլսոնին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը նոյեմբերի 19-ին ընդունել է ԱՄՆ կոնգրեսական Ջո Ուիլսոնին: Ողջունելով ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանի շրջանակում Հայաստանում գտնվող ԱՄՆ կոնգրեսականին` Ռուբեն Ռուբինյանը բարձր է գնահատել Հայաստան-ԱՄՆ գործընկերային հարաբերությունները: Ջո Ուիլսոնը, շնորհա...

Встреча А.Мкртчян с членами делегации Финляндии в ПА ОБСЕ: “Если Азербайджан нарушает нормы международного права, то должен за это нести ответственность”
Депутат фракции "Честь имею", руководитель группы дружбы Армения-Финляндия А.Мкртчян обсудила нынешнюю ситуацию вокруг Армении, текущие вызовы и проблемы с членами делегации Финляндии в ПА ОБСЕ во главе с руководителем группы дружбы Финляндия-Армения Вильгельмом Юниллой. Встреча состоялась 19 ноября в рамках осенней сессии ПА ОБСЕ в Ереване.
А.Мкртчян коснулась проблем деарменизации, этнической чистки Нагорного Карабаха в результате азербайджанской агрессии, отметив, что Азербайджан продолжает озвучивать свои угрозы. Обращаясь к коллегам из международной организации, депутат подчеркнула, что подходы к соседней стране должны быть ужесточены: если Азербайджан нарушает нормы международного права, то должен за это нести ответственность.
По мнению руководителя группы дружбы Армения-Финляндия, не стоит довольствоваться лишь заявлениями, поскольку подобные заявления не останавливают шаги Азербайджана-агрессора. Она подчеркнула необходимость введения санкций против Азербайджана. "Международное сообщество должно обеспечить право на жизнь и свободное передвижение наших граждан в рамках международных обязательств, в частности гуманитарного права", - отметила А.Мкртчян.
Депутат затронула также внутриполитические вопросы РА. По ее словам, в Армении есть лица, лишенные свободы за свои политические взгляды.
Стороны подчеркнули важность межпарламентского сотрудничества, акцентируя углубление и расширение связей между группами дружбы.
В ходе встречи собеседники обсудили текущую ситуацию в Сюнике.
М.Карапетян: “Коррумпированные режимы используют оружие не для законной самообороны своих стран, а для защиты своих режимов”
На втором заседании осенней сессии ПА ОБСЕ в Ереване при обсуждении механизмов совместного противодействия коррупции и угрозам безопасности выступила член делегации НС РА в ПА ОБСЕ М.Карапетян: “Спасибо, г-жа Вице-председатель,Уважаемые коллеги!Приятно видеть вас всех в Армении.Тема нашего заседания...
Завершена работа осенней сессии ПА ОБСЕ
Осенняя сессия ПА ОБСЕ продолжилась в спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна. На заседании 19 ноября обсуждались вопросы защиты прав людей и меньшинств в зонах конфликтов.Зампредседателя ПА ОБСЕ Даниэла де Риддер подчеркнула соблюдение норм международного гуманитарного права, что такж...
А.Ованнисян выступил на сессии ПА ОБСЕ: “Лучший способ защитить права человека – демократия, лучшая среда – мир”
19 ноября на заседании осенней сессии ПА ОБСЕ обсуждались вопросы защиты прав людей и меньшинств в зонах конфликтов. В этом контексте выступил член делегации НС РА в ПА ОБСЕ А.Ованнисян:“Дамы и господа, приветствую всех вас в Ереване. Когда несколько месяцев назад в Ванкувере было решено, что следую...
Л.Галстян выступила на осенней сессии ПА ОБСЕ в Ереване
Член делегации НС РА в ПА ОБСЕ, представитель фракции "Армения" Л.Галстян напомнила коллегам, что наши обращения к международному сообществу не увенчались успехом, и предотвратить катастрофу в Нагорном Карабахе не удалось:"Уважаемые коллеги!Наша сессия проходит в нестабильной геополитической обстано...
Вопросы предотвращения коррупции обсуждены на осенней сессии ПА ОБСЕ
“Для достижения успеха в борьбе с коррупцией ключевое значение имеют укрепление демократических институтов, разработка эффективных механизмов посредством всеобъемлющих, а иногда и “болезненных” реформ”, - отметил руководитель БДИПЧ ОБСЕ К.Вардзелашвили, выступая в ходе заседания “Коррупция как фунда...
Депутаты ПА ОБСЕ посетили мемориальный комплекс в Цицернакаберде
19 ноября находящиеся в Армении для участия в ереванской осенней сессии ПА ОБСЕ депутаты Италии и Хорватии посетили мемориальный комплекс в Цицернакаберде.Гости возложили цветы к Вечному огню, увековечивающему память жертв Геноцида армян, почтили память Св.Мучеников.Член итальянской делегации Катиа ...
На сессии ПА ОБСЕ обсуждены политические вопросы
Члены Ассамблеи выразили обеспокоенность и осудили депортацию армян из Нагорного Карабаха, выразив поддержку пострадавшим вследствие агрессии....
Парламентская делегация в Бишкеке приняла участие в заседаниях МПА СНГ в различных форматах
Делегация НС РА в Бишкеке приняла участие в заседаниях Межпарламентской ассамблеи СНГ (МПА СНГ) в различных форматах.Заседание Совета Ассамблеи состоялось в резиденции президента Кыргызстана. Председателем Совета единогласно переизбрана  председатель Совета Федерации Федерального Собрания Росси...
19 ноября вице-спикер НС Р.Рубинян принял конгрессмена США Джо Уилсона.Приветствуя конгрессмена, находящегося в РА в рамках осенней сессии ПА ОБСЕ, Р.Рубинян высоко оценил партнерские отношения Армения-США.Джо Уилсон, поблагодарив зампредседателя парламента за теплый прием, особо отметил потенциал а...