Գործադիրն առաջարկում է օրենսդրական փոփոխություն կատարել՝ անշարժ գույքի նվիրատվության պայմանագրերի համար սահմանելով նոտարական վավերացման պարտադիր պահանջ՝ առանց բացառության:
«Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ արտահերթ նիստում:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանի խոսքով միաժամանակ նախատեսվում է վերացնել նաեւ Կադաստրի կոմիտեի կողմից նշված գործարքները Կառավարության որոշմամբ սահմանված օրինակելի ձեւով կնքելու իրավասությունը: Նախագծի ընդունումից հետո կառաջարկվի նաեւ ուժը կորցրած ճանաչել Կառավարության որոշմամբ սահմանված անշարժ գույքի նվիրատվության պայմանագրի օրինակելի ձեւը:
Գերատեսչության ներկայացուցչի խոսքով նախագծի ընդունումը կնպաստի անշարժ գույքի նվիրատվության գործարքների մասով քաղաքացիների եւ պետության իրավունքների առավել արդյունավետ պաշտպանությանը՝ հաշվի առնելով, որ նոտարներն ունեն առավել լայն լիազորություններ զսպելու հնարավոր շինծու գործարքների կնքման ռիսկը: Առանձին դեպքերում նաեւ կբարձրանա փողերի լվացման դեպքերի կանխման արդյունավետությունը:
Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը զեկուցողից հետաքրքրվել է՝ նոտարներին վերը նշված գործիքը վերապահելու պատճառով ռիսկեր չեն առաջանա՞, որ վերջիններս դրանք ոչ իրավաչափ կկիրառեն:
Փոխխոսնակի հարցին ի պատասխան՝ գերատեսչության ներկայացուցիչը նշել է, որ յուրաքանչյուր իրավիճակում կարող է լինել անձի կամ պաշտոնատար անձի սուբյեկտիվություն: «Նոտարի կողմից որեւէ գործարք կասկածի տակ դնելով՝ գործընթացը չի ավարտվելու: Դա լինելու է ոչ թե վերջնական որոշում, այլ ազդակ, որը ստուգվելու է մի քանի ֆիլտրերով»,- նշել է զեկուցողը՝ հավելելով, որ նախագիծն ազնիվ եւ պարկեշտ քաղաքացուն որեւէ անհանգստություն չի պատճառելու:
Արձագանքելով զեկուցողի պատասխանին՝ Հակոբ Արշակյանը հետաքրքրվել է, թե արդյոք հավասարակշռվելու է գործընթացը:
«Ցանկացած նոտար պետք է իմանա, որ խնդրահարույց գործարքը դատարան չուղարկելու համար պատասխանատվություն է կրելու, ոչ խնդրահարույց գործարքի համար բյուրոկրատական քաշքշուքի ստեղծումը եւս պատժելի պետք է լինի»,- նկատել է Հակոբ Արշակյանը:
Արա Մկրտչյանը հայտնել է, որ նախագծով նոտարներին որեւէ լրացուցիչ հսկողական գործառույթ չի տրամադրվում:
«Սահմանված է, որ նոտարն իրավունքով պետք է ուսումնասիրի հաճախորդին ու գործարքի նպատակը, ինչպիսի իրավունք ու պարտավորություն չունի Կադաստրի կոմիտեն: Այդ է պատճառը, որ նվիրատվությունների գործընթացն ուզում ենք փոխանցել նոտարների դաշտ»,- ասել է փոխնախարարն ու տեղեկացրել, որ նոտարների գործունեության նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնում է Արդարադատության նախարարությունը, ինչը հնարավորություն կտա գործընթացները հնարավորինս ճիշտ կազմակերպել:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը տարակուսանք է հայտնել՝ նշելով, որ նախագիծը չի փարատելու վերը նշված ռիսկերը:
Պատգամավորի նկատառմանն ի պատասխան՝ Արա Մկրտչյանը նշել է. «Ե՛վ «Նոտարիատի մասին» օրենքով, ե՛ւ «Փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման մասին» օրենքով նոտարն ուղղակի պարտավորություն ունի ուսումնասիրել ինչպես հաճախորդին, այդպես էլ գործարքը: Նա պարտավոր է պարզել տվյալ գործարքի իրական նպատակը, այն համապատասխանո՞ւմ է արդյոք ընտրված ձեւին՝ նվիրատվությանը. ռիսկերը կառավարելն այս ձեւով շատ ավելի արդյունավետ կլինի»,- ասել է Արա Մկրտչյանը:
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովն արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ նախագծեր է քննարկել
Նախատեսվում է, որ այսուհետ անշարժ գույքերի նվիրատվության վերաբերյալ բոլոր գործարքները պարտադիր կանցնեն նոտարական վավերացում: Այս մասին Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ նոյեմբերի 21-ին տեղի ունեցած արտահերթ նիստի ընթացքում ասել է Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը: Ներկայացն...
Օրենսդրական փաթեթի նպատակն է ընդլայնել համայնքային բյուջեի կառավարման շրջանակը եւ հնարավորություն տալ համայնքային իշխանություններին կայացնելու ինքնուրույն որոշումներ. այս մասին ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը նշել է ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական...
Էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների ներմուծումը եւ օտարումն ԱԱՀ-ից ազատելու նորմը կերկարաձգվի մինչեւ 2026 թ. հունվարի 1-ը
Գործադիրն առաջարկում է էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների ներմուծումը եւ օտարումն ավելացված արժեքի հարկից ազատելու օրենսդրական նորմը երկարաձգել մինչեւ 2025 թվականի հունվարի 1-ը: Պատգամավոր Արսեն Թորոսյանն առաջարկել է արտոնությունը երկարաձգել մինչեւ 2026 թվականի հունվարի 1-ը, ինչն ընդունվել ...
Օրենսդրական նախաձեռնությամբ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին կենսաթոշակների, նպաստների իրավունքի իրացման հնարավորություն կընձեռվի
Խնդիրը Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին սոցիալական պաշտպանության երաշխիքների` կենսաթոշակների, նպաստների իրավունքի իրացման հնարավորություն ընձեռելն է, որի համար անհրաժեշտ է, որպեսզի Կառավարությունն ունենա համապատասխան լիազորություններ: Այս մասին ասել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական...
ՀՀ 2023 թ. պետական բյուջեի ֆինանսական վերաբաշխումները կուղղվեն ԼՂ-ից բռնի տեղահանված քաղաքացիներին աջակցություն ցուցաբերելուն
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ նոյեմբերի 21-ին երկրորդ անգամ հրավիրված արտահերթ նիստում քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է ստացել ««ՀՀ 2023 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որով Կառավարությանը հնարավորություն կընձեռվ...
Նախաձեռնության ընդունումը պայմանավորված է էլեկտրական շարժիչով աշխատող տրանսպորտային միջոցների ներմուծումը եւ օտարումն ավելացված արժեքի հարկից ազատելու մասով գործող օրենսդրական նորմը եւս մեկ տարով երկարացնելու անհրաժեշտությամբ. ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանը` նոյեմբերի 21-ի ԱԺ ա...
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ժամը 16:00-ին նախատեսված արտահերթ նիստի ուղիղ հեռարձակումը: ...
Ձեռնարկատերերի պետական հաշվառումը եւ իրավաբանական անձանց պետական գրանցումը ճանաչելու համար կստեղծվեն իրավական հիմքեր
Օրենսդրական նախաձեռնությամբ առաջարկվում է ստեղծել իրավական հիմքեր այն անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառումը ճանաչելու համար, որոնց վերաբերյալ տվյալները տեղեկատվական համակարգում ներառված են, սակայն պետական միասնական գրանցամատյանում գրառումներ առկա չեն: Այս մասին ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տ...
«ՀՀ շրջակա միջավայրի պահպանության ծառայության մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվում է կարգավորել պետական անտառներում, անտառային հողերում եւ բնության հատուկ պահպանվող տարածքներում օրենսդրության կիրառման նկատմամբ պետական հսկողության գործառույթներ իրականացնող պետական լիազոր մարմնի՝ շրջակա միջավայրի պահպան...
Առաջարկվում է ՀՀ ջրային օրենսգրքում նոր հասկացություն սահմանել
Ջրային օրենսգրքում նոր հասկացություն սահմանելու նպատակով Կառավարությունն առաջարկում է փոփոխություն կատարել «Հայաստանի Հանրապետության ջրային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծում եւ ամրագրել «փակ շրջանառու համակարգ» հասկացությունը: Այս մասին նոյեմբերի 21-ին կայացած ԱԺ արտահերթ նիստի ը...
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցները պետք է ունենան հնարավորություն ՀՀ-ում օգտվելու իրենց սոցիալական երաշխիքներից եւ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ստանան կենսաթոշակ եւ նպաստ: Հաշվի առնելով բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների մեծ թիվը, նրանց սոցիալական խնդիրներն օր առաջ լուծելու ...
Գործադիրը լրացում է առաջարկում «Հայաստանի Հանրապետության 2023 թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքում
2023 թվականի սեպտեմբերի վերջին Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվել է ավելի քան հարյուր հազար քաղաքացի: Մինչ այդ, Լաչինի միջանցքի փակման հետեւանքով ԼՂ-ի մեր բազմաթիվ հայրենակիցներ մնացել էին Հայաստանում` հնարավորություն չունենալով վերադառնալ իրենց հայրենի բնակավայրերը: Վերջիններիս սոցիալական եւ ֆինանս...
Առաջարկվում է ընդլայնել համայնքի բյուջեի վարչական մասի պահուստային ֆոնդի միջոցները
Գործադիրն առաջարկում է ընդլայնել համայնքի բյուջեի վարչական մասի պահուստային ֆոնդի միջոցները՝ համայնքի բյուջեի վարչական մասի եկամուտների 5-ից 20 տոկոսի փոխարեն նախատեսելով 5-ից 30 տոկոսի չափով: ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանի գնահատմամբ նպատակն է մեծացն...
Նախաձեռնությամբ Կառավարությանը հնարավորություն կընձեռվի 2023 թ. պետական բյուջեի շրջանակում իրականացնել եւս 3 տոկոս՝ 77.7 մլրդ դրամի վերաբաշխումներ. ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ
Պետական բյուջեի կատարման ընթացքում կառավարությունը, իր սահմանած կարգով, կարող է տվյալ տարվա պետական բյուջեի մասին օրենքով հաստատված հատկացումների ընդհանուր գումարի երեք տոկոսի սահմաններում վերաբաշխել տվյալ օրենքով սահմանված ինչպես ծրագրերի, այնպես էլ ծրագրերի միջոցառումների միջեւ՝ դրանց գծով օրենքով...

Исполнительный орган предлагает внести изменения в закон, установив обязательное нотариальное заверение всех без исключения договоров дарения недвижимости.
Проект закона "О внесении изменения в Гражданский кодекс РА" обсуждался в первом чтении на внеочередном заседании НС.
По словам заместителя министра юстиции РА А.Мкртчяна, в то же время намечается ликвидировать полномочия по заключению определенных Комитетом кадастра сделок в типовой форме, определенной решением правительства. После принятия проекта также будет предложено признать потерявшей силу определенную решением правительства типовую форму договора дарения недвижимого имущества.
Принятие проекта, по мнению представителя ведомства, посодействует более эффективной защите прав граждан и государства в отношении сделок дарения недвижимости, учитывая, что нотариусы имеют наиболее широкие полномочия по предотвращению риска заключения возможных мошеннических сделок. В некоторых случаях также повысится эффективность предотвращения отмывания денег.
По повестке заседания аргументированно высказался также вице-спикер НС А.Аршакян.
А.Мкртчян исчерпывающе ответил на волнующие депутатов вопросы.
Постоянная комиссия по государственно-правовым вопросам на внеочередном заседании обсудила проекты во втором чтении
21 ноября в ходе внеочередного заседания Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам заместитель министра юстиции А.Мкртчян отметил, что впредь все сделки по дарению недвижимого имущества будут подлежать обязательному нотариальному удостоверению. Представляя проект закона о внесении и...
“Цель законодательного пакета – расширение сферы управления общинным бюджетом и предоставление муниципальным властям возможности принимать независимые решения”, - подчеркнул заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА В.Тертерян 21 ноября на внеочередном заседании Постоянной ...
Норма освобождения от НДС ввоза и отчуждения транспортных средств с электродвигателем продлевается до 1 января 2026 г.
Исполнительный орган предлагает продлить правовую норму об освобождении от налога на добавленную стоимость (НДС) ввоза и отчуждения транспортных средств с электродвигателем до 1 января 2025 г. Депутат А.Торосян предложил продлить льготу до 1 января 2026 г., что было принято правительством.Заместител...
Законодательной инициативой насильственно переселенным из НК соотечественникам предоставляется ​​возможность реализовать свое право на пенсии, пособия
“Проблема в том, чтобы дать возможность нашим соотечественникам – вынужденным  переселенцам из Нагорного Карабаха – реализовать право на гарантии социальной защиты, пенсии, пособия, для чего необходимо, чтобы правительство имело соответствующие полномочия”, - отметил 21 ноября министр труда и с...
Финансовые перераспределения госбюджета-23 направляются на оказание помощи вынужденным переселенцам из НК
21 ноября на созванном во второй раз внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам обсужден и удостоился положительного заключения проект о внесении дополнения в закон "О Государственном бюджете РА на 2023 г.”, позволяющий правительству выполнить в рамках ...
Принятие инициативы связано с необходимостью продлить еще на один год действующую правовую норму об освобождении от НДС ввоза и отчуждения транспортных средств с электродвигателем. Об этом 21 ноября сообщил заместитель министра экономики РА Н.Терян, представляя на внеочередном заседании НС к обсужде...
Создаются правовые основания для признания госучета предпринимателей и госрегистрации юридических лиц
“Законодательная инициатива предлагает создать правовые основания для признания государственного учета индивидуальных предпринимателей, данные которых включены в информационную систему, но отсутствуют записи в едином государственном реестре”, - отметил заместитель министра юстиции РА А.Мкртчян, пред...
Проектом закона “О Службе охраны окружающей среды РА” предлагается регулирование отношений по особенностям службы охраны окружающей среды государственного уполномоченного органа, осуществляющего функции государственного надзора за применением законодательства в государственных лесах, лесных угодьях ...
Рекомендуется внести новое понятие в Водный кодекс РА
Для определения нового понятия в Водный кодекс правительство предлагает внести изменение в проект закона “О внесении дополнения в Водный кодекс РА” и закрепить понятие “замкнутая система циркуляции”. Об этом 21 ноября сообщил министр окружающей среды РА А.Симидян на внеочередном заседании НС, п...
“Наши вынужденно перемещенные из НК соотечественники должны иметь возможность пользоваться своими социальными гарантиями в РА, получать пенсию и пособие в установленном законодательством РА порядке. Учитывая большое количество вынужденно переселенных соотечественников, актуальность решения их социал...
Исполнительный орган предлагает дополнение в закон “О Государственном бюджете РА на 2023 г.”
В конце сентября 2023 г. более ста тысяч граждан были насильственно перемещены из Нагорного Карабаха. До этого, вследствие закрытия Лачинского коридора, многие наши соотечественники из НК остались в Армении, не имея возможности вернуться в родные места. В целях оказания им социальной и финансовой по...
Предлагается расширить средства резервного фонда административной части общинного бюджета
Исполнительная власть предлагает расширить средства резервного фонда административной части общинного бюджета, выделяя от 5 до 30% доходов административной части общинного бюджета вместо 5-20%.По словам заместителя министра территориального управления и инфраструктур РА В.Тертеряна, цель инициативы ...
Замминистра финансов РА: “Инициативой правительству предоставляется возможность в рамках госбюджета 2023 г. перераспределить еще 3% - 77,7 млрд драмов”
Правительство при исполнении государственного бюджета в установленном им порядке может перераспределять суммы ассигнований, утвержденных законом на данный год, между программами и мероприятиями программ, определенными законом, в пределах 3% от общей суммы ассигнований, утвержденных законом о госбюдж...