Նոյեմբերի 2-ին ՀՀ ԱԺ տնտեսական ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը ներկայացրել է «ՀՀ 2022թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված եկամտային եւ ծախսային հատվածը:
Ըստ զեկուցողի՝ 2021-ի հունվար-հոկտեմբերին հարկային եկամուտների բացարձակ աճը 2020-ի նույն ժամանակի համեմատ կազմել է շուրջ 144 մլրդ, 12.7 տոկոսով ավելի հարկ է հավաքագրվել: Հայաստանում 2021-ի հունվար-հոկտեմբերին հավաքագրված հարկային եկամուտները նախորդ տարվա նույն ժամանակի նկատմամբ աճել են 12.7 տոկոսով:
Անդրադառնալով գրանցված աշխատատեղերին՝ ՊԵԿ նախագահը նշել է, որ հունվար-սեպտեմբերին հարկման բազա ունեցող անձանց թվաքանակը կազմում է 651 հազար 141: Նրա գնահատմամբ՝ սա պատմության մեջ բացարձակ ռեկորդ է, երբեւէ այսքան ակտիվ եկամտային հարկ վճարող անձ չի եղել: Անձի հաշվարկով միջին աշխատավարձը 223 հազար 137 է, ընդհանուր հարկման բազան կազմել է 145.294 մլրդ:

2 ноября на совместном заседании постоянных комиссий НС по экономическим и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам председатель Комитета государственных доходов   (КГД) Р.Бадасян представил доходы и расходы,   предусмотренные законом “О Государственном бюджете   РА на 2022 г.”.
Согласно докладчику, рост налоговых поступлений в январе-октябре 2021 г. составил около 144 млрд по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, налогов собрано на 12,7% больше.
Председатель КГД, коснувшись зарегистрированных рабочих мест, отметил, что в январе-сентябре количество лиц с налоговой базой составило 651.141 человек. В его оценке, это абсолютный рекорд в истории – такого активного плательщика подоходного налога еще не было. Средняя заработная плата в расчете на лицо – 223.137, общая налоговая база составила 145,294 млрд.