ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության բյուջետային հատկացումներն ու նախատեսված ծրագրերը քննարկվել են ՀՀ ԱԺ տնտեսական ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների նոյեմբերի 2-ի համատեղ նիստում:
Նախագծով նախարարությանը հատկացվելիք 21,3 մլրդ դրամից 5,2 մլրդ դրամը կուղղվի պաշտպանության բնագավառում գիտական եւ գիտատեխնիկական  նպատակային հետազոտություններին:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատուրյանը տեղեկացրել է, որ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության եւ թվայնացման բնագավառում 12,6 մլրդ դրամի շրջանակում կիրականացվի արդյունաբերության, էկոհամակարգի, շուկայի զարգացման եւ թվայնացման ծրագիր:
ԵՄ համատեղ ֆինանսավորմամբ նախատեսվում է իրականացնել թվայնացման 6 միջոցառում՝ 1,7 մլրդ դրամի շրջանակում: Մշակվում են թվայնացման ստանդարտներ, որի համար հատկացվելու է 105 մլն դրամ: Նախարարի խոսքով՝ պետական կառավարման թվայնացումը նախատեսվում է իրականացնել ինստիտուցիոնալ մոտեցմամբ, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը կհանդիսանա թվայնացման գծով մասնագիտացված կառույց:
Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ իրականացվող Առեւտրի եւ ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրի շրջանակում կհատկացվի շուրջ 9,7 մլրդ դրամ: Հեռահաղորդակցության ոլորտում կապի ծառայությունների եւ ենթակառուցվածքների կատարելագործման նպատակով նախատեսվում է տրամադրել 2,5 միլիարդ դրամ:

2 ноября на совместном заседании постоянных комиссий НС по экономическим и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам обсуждались бюджетные ассигнования и намечаемые программы Министерства высокотехнологичной промышленности (ВТП).
Из 21,3 млрд. драмов, выделенных ведомству в рамках проекта, 5,2 млрд будет потрачено на целевые научные и научно-технические исследования в оборонной сфере.
Министр ВТП В.Хачатурян сообщил, что в сфере высоких технологий и цифровизации будет реализована программа развития и цифровизации промышленности, экосистемы, рынка в рамках 12,6 млрд драмов.
При совместном финансировании ЕС планируется реализовать 6 мероприятий по цифровизации в рамках 1,7 млрд драмов. Разрабатываются стандарты цифровизации, на которые будет выделено 105 млн драмов. По словам министра, цифровизацию государственного управления намечается проводить с институциональным подходом, Министерство ВТП станет специализированной структурой по цифровизации.
Около 9,7 млрд драмов будет выделено в рамках Программы развития торговли и инфраструктур, реализуемой при поддержке Всемирного банка. На совершенствование услуг связи и инфраструктур в сфере телекоммуникаций ассигнуется 2,5 млрд драмов.