Նոյեմբերի 12-ի ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանն առաջին ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել «Կենդանական աշխարհի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից նախագծերի փաթեթը:
Վայրի կենդանատեսակներից յուրաքանչյուրի թվաքանակի նվազումը կամ առավել եւս դրանց անհետացումը լուրջ վնաս են հասցնում կենսոլորտի պաշտպանական գործառույթին, խախտում էկոհամակարգի սնուցողական կապերն ու փոխազդեցությունները: Գործադիրն առաջարկում է օրենսդրորեն արգելել լիազորված մարմնի կողմից հաստատված ցանկում ընդգրկված վայրի կենդանական տեսակների օգտագործումը կրկեսներում:
Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում նախատեսվող լրացումներով կկիրառվի պատասխանատվություն, իսկ հարկային օրենսգրքում առաջարկվող փոփոխությունով կամրագրվի կենդանական աշխարհի օգտագործման որոշ տեսակների համար բնօգտագործման վճարի գանձման հիմքը: Սիրողական նպատակներով կենսաթոշակային տարիքի մարդկանց կտրվի անվճար ձկնորսությամբ զբաղվելու արտոնություն:
«Պետական տուրքի մասին» օրենքում նախատեսվող լրացումներով պետական տուրք է սահմանվելու վայրի կենդանիների, կենդանական հավաքածուների ու առանձին նմուշներ արտահանելու եւ ներմուծելու թույլտվություններ տրամադրելու համար: Պետական տուրք է սահմանվելու նաեւ անազատ եւ կիսազատ պայմաններում վայրի կենդանիներ, այդ թվում՝ ՀՀ Կարմիր գրքում գրանցված կենդանիներ պահելու թույլտվության համար:

12 ноября на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды заместитель министра окружающей среды Г.Габриелян представила в первом чтении проект о внесении изменений и дополнений   в закон “О животном мире” и прилагаемый пакет.
Снижение числа и тем более исчезновение каждого из видов диких животных серьезно подрывает защитную функцию биосферы, нарушая пищевые связи и взаимовлияние экосистемы. Исполнительная власть предлагает законодательно запретить использование видов диких животных в цирках списком, утвержденным компетентным органом.
Дополнениями в Кодекс об административных правонарушениях налагается ответственность, а предлагаемыми поправками в Налоговый кодекс устанавливаются основания для взимания платы за природопользование для определенных видов животных. Людям пенсионного возраста будет предоставлена ​​льгота на бесплатную любительскую рыбалку.
Поправками в закон “О государственной пошлине” предусматривается госпошлина за выдачу разрешений на вывоз и ввоз диких животных, коллекций животных и отдельных экземпляров. Также будет установлена ​​госпошлина за разрешение на содержание диких животных в неволе и полусвободных условиях, в том числе животных, занесенных в Красную книгу РА.