Նոյեմբերի 12-ին ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ֆինանսական ոլորտով զբաղվող պատգամավորների առաջարկով Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում Հայաստանի Հանրապետությունում արտադրության եւ արտահանման խթանման ու արտադրության գերակա ճյուղերի սահմանման վերաբերյալ:
Քննարկմանը մասնակցել են ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ, Կառավարության անդամներ, ոլորտի պատասխանատուներ, ներկայացուցիչ Կենտրոնական բանկից:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը նշել է, որ հանդիպման նպատակն է ՀՀ-ում արդունաբերության զարգացմանը միտված քայլերն ուսումնասիրելը, որի արդյունքում հասկանալի կդառնա, թե ինչպես մեր երկրում ներմուծման ծավալները փոխարինել արտահանման ծավալներով: Այդ համատեքստում կարեւոր է նաեւ հասկանալ, թե արդյունաբերության զարգացման համար ո՞ր ուղղություններն են ընտրվելու՝ ճյուղային, թե հորիզոնական:
Խորհրդարանի փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը, անդրադառնալով ներքին արդյունաբերության քաղաքականության զարգացման մշակմանը, առանձնացրել է դրան միտված մի շարք ուղղություններ: Դրանց շարքում ԱԺ փոխնախագահն առաջնային է դիտարկել որակյալ տվյալների վիճակագրությունը:
ԱԺ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը, կարեւորելով հայկական արտադրությանը զարկ տալը, նշել է, որ դրա համար անհրաժեշտ է պետական քաղաքականություն, սոցիալական գովազդներ, փաթեթավորման առանձնահատկություն, որպեսզի սպառողի համար այն ավելի տեսանելի եւ գրավիչ լինի:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանն ընդգծել է, որ արդյունաբերության ոլորտի առաջնահերթությունների հայտարարումն ու հիմնավորումը եռամսյա ժամկետում արձանագրված է նաեւ Կառավարության ծրագրում:
ՀՀ ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Շուշանիկ Ներսիսյանը, կարեւորելով արտահանման ծավալների ընդլայնումը, նշել է, որ դրան կնպաստի նաեւ թղթաբանության ժամկետների նվազումը: Ըստ նրա՝ արտահանող կազմակերպություններն ամենաքիչ ժամանակը պետք է ծախսեն հենց դրա վրա: Շուշանիկ Ներսիսյանն ընդգծել է, որ իրենք աշխատում են այդ ուղղությամբ:
Կողմերն առանձնացրել են արդյունաբերության գերակա ուղղությունները՝ նշելով, որ առաջնային է զարգացման  հիմնական ճյուղերը հասկանալը:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանի կարծիքով՝ պետք է հստակեցնել գերակա ուղղության նշանակությունը: Ըստ նրա՝ դա կարող է սկսվել դիվանագիտական աշխատանքից ու վերջանալ ֆիսկալ քաղաքականության վրա ազդեցություններով:
Գեւորգ Պապոյանը, ամփոփելով աշխատանքային քննարկումը, նշել է, որ այն կլինի շարունակական եւ մի քանի շաբաթից վերստին կհանդիպեն գործադրի ներկայացուցիչների հետ՝ ավելի առարկայական քննարկում անցկացնելու ակնկալիքով:

12 ноября по предложению занимающихся финансовой сферой депутатов фракции “Гражданский договор”,   по инициативе председателя Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Папояна состоялось рабочее обсуждение по стимулированию производства и экспорта, определению приоритетных отраслей производства.
В обсуждении приняли участие вице-спикер НС А.Аршакян, депутаты фракции “Гражданский договор”, члены правительства, должностные лица сферы, представитель ЦБ.
Г.Папоян отметил, что цель встречи – изучить   шаги по развитию индустрии в Армении, в результате чего станет ясно, чем заменить объемы импорта в страну с объемами экспорта. В этом контексте также важно понимать, какие направления будут выбраны для развития отрасли – отраслевые или горизонтальные.
Вице-спикер НС,   коснувшись развития внутренней отраслевой политики, выделил ряд ориентированных на нее векторов. Среди них А.Аршакян счел приоритетной статистику качественных данных.
Депутат НС Х.Сукиасян, подчеркнув важность наращивания производства в Армении, отметил, что для этого необходимы государственная политика, социальная реклама, оригинальность упаковки, чтобы она была более заметной и привлекательной для потребителя.
Зампредседателя  комиссии  по экономическим вопросам Б.Тунян отметил, что объявление и обоснование приоритетов в сфере промышленности в течение трех месяцев также прописано в программе правительства.
Заместитель председателя КГД РА Ш.Нерсисян, особо выделив увеличение объемов экспорта, отметила, что этому также будет способствовать сокращение сроков оформления документации. По ее словам, компании-экспортеры должны тратить на это минимум времени. Ш.Нерсисян подчеркнула, что они работают в этом направлении.
Стороны выделили приоритеты отрасли, отметив, что понимание основных направлений развития является первоочередным.
По мнению заместителя министра финансов РА А.Аванесяна, следует прояснить значение приоритетного вектора. По его словам, это может начаться с дипломатической работы и завершиться влиянием на фискальную политику.
Г.Папоян, подводя итоги рабочего обсуждения, отметил, что оно будет последовательным,   и через несколько недель намечена встреча с представителями исполнительной власти в надежде на более предметные дебаты.