Նոյեմբերի 12-ին ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ֆինանսական ոլորտով զբաղվող պատգամավորների առաջարկով Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում Հայաստանի Հանրապետությունում արտադրության եւ արտահանման խթանման ու արտադրության գերակա ճյուղերի սահմանման վերաբերյալ:
Քննարկմանը մասնակցել են ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ, Կառավարության անդամներ, ոլորտի պատասխանատուներ, ներկայացուցիչ Կենտրոնական բանկից:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը նշել է, որ հանդիպման նպատակն է ՀՀ-ում արդունաբերության զարգացմանը միտված քայլերն ուսումնասիրելը, որի արդյունքում հասկանալի կդառնա, թե ինչպես մեր երկրում ներմուծման ծավալները փոխարինել արտահանման ծավալներով: Այդ համատեքստում կարեւոր է նաեւ հասկանալ, թե արդյունաբերության զարգացման համար ո՞ր ուղղություններն են ընտրվելու՝ ճյուղային, թե հորիզոնական:
Խորհրդարանի փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը, անդրադառնալով ներքին արդյունաբերության քաղաքականության զարգացման մշակմանը, առանձնացրել է դրան միտված մի շարք ուղղություններ: Դրանց շարքում ԱԺ փոխնախագահն առաջնային է դիտարկել որակյալ տվյալների վիճակագրությունը:
ԱԺ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը, կարեւորելով հայկական արտադրությանը զարկ տալը, նշել է, որ դրա համար անհրաժեշտ է պետական քաղաքականություն, սոցիալական գովազդներ, փաթեթավորման առանձնահատկություն, որպեսզի սպառողի համար այն ավելի տեսանելի եւ գրավիչ լինի:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանն ընդգծել է, որ արդյունաբերության ոլորտի առաջնահերթությունների հայտարարումն ու հիմնավորումը եռամսյա ժամկետում արձանագրված է նաեւ Կառավարության ծրագրում:
ՀՀ ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Շուշանիկ Ներսիսյանը, կարեւորելով արտահանման ծավալների ընդլայնումը, նշել է, որ դրան կնպաստի նաեւ թղթաբանության ժամկետների նվազումը: Ըստ նրա՝ արտահանող կազմակերպություններն ամենաքիչ ժամանակը պետք է ծախսեն հենց դրա վրա: Շուշանիկ Ներսիսյանն ընդգծել է, որ իրենք աշխատում են այդ ուղղությամբ:
Կողմերն առանձնացրել են արդյունաբերության գերակա ուղղությունները՝ նշելով, որ առաջնային է զարգացման  հիմնական ճյուղերը հասկանալը:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանի կարծիքով՝ պետք է հստակեցնել գերակա ուղղության նշանակությունը: Ըստ նրա՝ դա կարող է սկսվել դիվանագիտական աշխատանքից ու վերջանալ ֆիսկալ քաղաքականության վրա ազդեցություններով:
Գեւորգ Պապոյանը, ամփոփելով աշխատանքային քննարկումը, նշել է, որ այն կլինի շարունակական եւ մի քանի շաբաթից վերստին կհանդիպեն գործադրի ներկայացուցիչների հետ՝ ավելի առարկայական քննարկում անցկացնելու ակնկալիքով:

On November 12, a working discussion on the definition of the production and export boosting and production priority branches in the Republic of Armenia was held on the initiative of the Chair of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan by the proposal of the deputies being involved in the financial sector of the NA Civil Contract Faction.
The NA Vice President Hakob Arshakyan, the deputies of the Civil Contract Faction, the members of the Government, those responsible for the sector and a representative from the bank took part in the discussion.
The Chair of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan has noted that the goal of the meeting is the study of the steps aimed at the development of the industry in the RA, as a result of which it will become understandable how to replace the volumes of import in our country with export volumes. In that context, it is important to understand what directions will be chosen – branch or horizontal for the development of industry.
Touching upon the elaboration of the inner industry policy development, the Deputy Speaker of Parliament Hakob Arshakyan singled out a number of directions inclined at that. The NA Vice President observed as a priority the statistics of the qualified data.
Emphasizing the development of the Armenian production, the NA deputy Khachatur Sukiasyan has noted that state policy, social commercials, packaging peculiarity are necessary for that in order it will be more visible and attractive for the consumer.
The Deputy Chair of the NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan has underlined that the announcement and substantiation of the priorities of the industry sphere is also recorded in the Government programme.
Emphasizing the expansion of the export volumes the Deputy Head of the State Revenue Committee Shushanik Nersisyan noted that it would also promote the reduction of the paperwork terms. According to her, the export organizations should spend the least time on it. Shushanik Nersisyan has underscored they work in that direction.
The sides have distinguished the priority directions of the industry, noting that understanding the main branches of development is of priority.
In the opinion of the RA Deputy Minister of Finance Avag Aavanesyan, we should specify the significance of the prior direction. According to him, it may start from diplomatic work and end with the influences on fiscal policy.
Summing up the working discussion Gevorg Papoyan noted that it would be continuous, and in several weeks they would meet again with the representatives of the executive body with the expectation of holding substantive discussion.