Ազգային ժողովի ապրիլի 12-ի նիստում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը ներկայացրել է ԿԸՀ-ի գործունեության վերաբերյալ հաղորդումը: Նա իր ելույթում խոսել է մի շարք առաջարկների մասին, որոնք միտված են Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխմանը:
ԿԸՀ նախագահը հայտնել է, որ ընտրությունների հրապարակայնության եւ թափանցիկության, ընտրական գործընթացի նկատմամբ հանրային վստահության, ընտրողների իրազեկման մակարդակի բարձրացման նպատակով ուշադրություն է դարձվել ԿԸՀ կայքի աշխատանքներին:
Համապետական ընտրություններին գործարկվել է ԿԸՀ կայքի ամբողջությամբ նորացված տարբերակը: Ամբողջ ընտրական գործընթացի ժամանակ զուգահեռաբար գործարկվել են կայքի հին եւ նորացված տարբերակները, եւ թարմացված տեղեկատվությունը հասանելիություն է ապահովել կայքի երկու տարբերակներում:
Էական աշխատանքներ են կատարվել նաեւ կայքի կիբերանվտանգության կատարելագործման ուղղությամբ:
Ներդրվել են մի շարք նոր գործիքներ, որոնցից է էլեկտրոնային եղանակով ստորագրությունների առցանց ստորագրահավաքի համակարգը, որը հնարավորություն է տալիս հանրաքվեի նախաձեռնության ընթացքում ստորագրահավաքն  անցկացնել նաեւ առցանց:
Ընտրություններին մասնակցող բոլոր կուսակցությունների եւ դաշինքների համար ապահովվել է ավելի լայն հնարավորություն` տեսահսկում իրականացնելու համար:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ 2020-2021թթ. Ընտրական օրենսգրքի պահանջներին համապատասխան կազմակերպվել եւ անցկացվել են ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրությունները, ինչպես նաեւ ՏԻՄ ընտրություններ հանրապետության 58 համայնքում: Դրանցից 44-ը խոշորացված համայնքներ են: Ազգային ժողովի 2021թ. հունիսի 20-ին անցկացված արտահերթ ընտրությունների վերաբերյալ հաղորդումը հանձաժողովը խորհրդարանին ներկայացրել է նախորդ տարի:
Տիգրան Մուկուչյանի խոսքով` 2020թ. ապրիլի 5-ին անցկացվելու էր ՀՀ սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվե, որը սակայն չեղարկվել է` պայմանավորված կորոնավիրուսային հիվանդության համավարակով:  2020թ. փետրվարի 11-ից մեկնարկել էին հանրաքվեի անցկացման նախապատրաստական աշխատանքները, սակայն դրանք դադարեցվել էին հանրաքվեի` նախատեսված օրվանից 20 օր առաջ, եւ այդ պահի դրությամբ աշխատանքները կատարվել էին 90 տոկոսով:
ԿԸՀ նախագահն անդրադարձել է նաեւ հանրապետության 6 համայնքում 2020թ. իրականացված ՏԻՄ ընտրություններին:
2021թ. 52 համայնքում իրականացված ՏԻՄ ընտրություններն անցկացվել են Ընտրական օրենսգրքի նոր պահանջներին համապատասխան:  Դրանցից 45-ում տեղի են ունեցել միայն ավագանու անդամի ընտրություններ` համամասնական ընտրակարգով, 7-ում` համայնքի ղեկավարի եւ ավագանու անդամների մեծամասնական ընտրակարգով ընտրություններ: Կազմակերպվել են 1235 ընտրական տեղամասեր, որոնցում ընդգրկված ընտրողների թիվը կազմել է 1 մլն 359 հազ. 947, քվեարկություններին մասնակցել է 566 հազ. 357 քաղաքացի:

On April 12, the Chairman of the Central Electoral Commission (CEC) Tigran Mukuchyan presented the report on the activities of the CEC at the sitting of the National Assembly. In his speech, he has spoken about a number of proposals which are aimed at the improvement of the Electoral Code.
The Chairman of the Central Electoral Commission said that in order to increase the publicity and transparency of the elections, public confidence in the electoral process, and the level of voter awareness, attention was paid to the work of the CEC website.
The completely updated version of the CEC website was launched during the national elections. Old and updated versions of the website were run in parallel throughout the electoral process, and the updated information ensured availability in both versions of the website.
Significant work has also been done to improve the cyber security of the website.
A number of new tools have been introduced, one of which is the electronic signature collection system, which allows to collect signatures during the initiative of the referendum online.
A wider opportunity to carry out video surveillance was provided for all parties and alliances participating in the elections.
The Chairman of the Central Electoral Commission noted that in accordance with the requirements of the Electoral Code of 2020-2021, the RA NA snap elections were organized and held, as well as the elections of the Local Self-Government Bodies in 58 communities. 44 out of them are enlarged communities. The Commission presented the report on the snap elections of the National Assembly held on June 20, 2021 to parliament last year.
According to Tigran Mukuchyan, a referendum on amendments to the Constitution of the Republic of Armenia was to be held on April 5, 2020, which, however, was canceled due to the coronavirus pandemic. Preparation work to hold referendum began on February 11, 2020, but they were stopped 20 days before the scheduled day of the referendum, and as of the moment, the work was done by 90%.
The Chairman of the CEC referred to the elections of the Local Self-Government Bodies held in 6 communities of the republic in 2020.
The elections of the Local Self-Government Bodies in 52 communities in 2021 were held in accordance with the new requirements of the Electoral Code. In 45 out of them, only the elections of the member of the Council of Elders took place by the proportional system, in 7 – the elections of the Head of the community and the members of the Council of Elders by the majoritarian system. 1235 polling stations were organized, in which the number of voters included was 1 million 359.947, 566.357 citizens took part in the voting.