2023 թ. պետական բյուջեի նախագիծն իր ծավալով Հայաստանի պատմության մեջ ամենամեծն է, որի ծախսային մասը կազմում է մոտ 2,6 տրիլիոն դրամ կամ ավելի քան 6,5 մլրդ դոլար: Նախորդ տարվա պետական բյուջեի ծախսային մասի համեմատ շուրջ 19 տոկոսով ավելացել է 2023 թ. ծախսային հատվածը, որի հաշվին կարողացել ենք մոտ 50 տոկոսով ավելացնել պաշտպանությանն ուղղված ծախսերը: 12 տոկոսով էլ ավելացվել են սոցիալական ծախսերը. 2023 թ. հուլիս ամսից կբարձրանա կենսաթոշակների չափը: 2023 թ. միջին կենսաթոշակը մոտավորապես 44.500 դրամից կբարձրանա՝ կազմելով ավելի քան 50.000 դրամ: Հունվարի 1-ից Հայաստանում նվազագույն աշխատավարձը 68.000 դրամից կդառնա 75.000 դրամ: Այս մասին նոյեմբերի 17-ին խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում ասել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Գեւորգ Պապոյանը:
Կարեւորելով մարդկային կապիտալի եւ տնտեսական զարգացմանն ուղղվող ֆինանսական միջոցների ավելացումը՝ Գեւորգ Պապոյանը տեղեկացրել է, որ եկող տարի Սյունիքի մարզում կմեկնարկեն Հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհի կառուցման աշխատանքները: Այս տարի կավարտվեն շուրջ 100 դպրոցի եւ մանկապարտեզի շինարարական աշխատանքները, իսկ 2023 թ.՝  եւս շուրջ 100-ինը:
Պատասխանելով լրագրողի հարցին՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանն անդրադարձել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարած խաղաղության շրջանակային պայմանագրի ստորագրմանը վերաբերող հարցին: Ըստ Արթուր Հովհաննիսյանի՝ պետք է հասցեագրվեն բոլոր խնդիրները: «Ադրբեջանական կողմը պարբերաբար ապակառուցողական քաղաքականության հետեւանքով վիժեցնում է մի շարք գործընթացներ: Խոսքն ընդհանուր կարմիր գծերը ֆիքսելու, խնդիրները հասցեագրելու մասին է, ինչի հիմքի վրա նոր կկարողանանք առաջ շարժվել: Սա առաջարկ է, որ հնչել է մեր կողմից, եւ պետք է հասկանանք, թե բանակցային գործընթացում ինչ զարգացումներ կլինեն, եւ ըստ այդմ՝ առաջ կշարժվենք: Կարմիր գծերը, ըստ էության, ֆիքսված են. 29.800 քառ. կմ սուվերեն տարածքը մեզ համար կարմիր գիծ է, ինչն ինքնին նշանակում է, որ ՀՀ սուվերեն տարածքում այս պահին գտնվող ադրբեջանական զորքերը պետք է դուրս գան ելման դիրքեր: Հասցեագրելով խնդիրները, փորձելով հնարավորինս ճկուն լինել բանակցային գործընթացում՝ պետք է առաջ շարժվել, բնականաբար ակնկալելով մեր միջազգային գործընկերների աջակցությունը՝ նվազեցնելու սահմաններին, Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի շփման գծում էսկալացիայի ռիսկը: Հետագա զարգացումների մասին թե՛ ԱԳ նախարարությունը, թե՛ Անվտանգության խորհուրդը, թե՛ վարչապետը հնարավորինս դետալային փորձում են ներկայացնել»,-նշել է Արթուր Հովհաննիսյանը:
Խոսելով մինչեւ տարեվերջ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հավանականության մասին՝ խմբակցության քարտուղարն ընդգծել է, որ որեւէ մեկը չի կարող ասել, թե որքանով է դա հնարավոր, որովհետեւ այն մեծապես կախված է Ադրբեջանից: «ՀՀ-ն տրամադրված է մինչեւ տարեվերջ ստորագրել, իսկ հնարավորությունները մեծացնելու համար մեր դիվանագիտական կորպուսն անում է ամեն ինչ»,-ասել է Արթուր Հովհաննիսյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով բոլոր միջազգային գործընկերներին հայ-ադրբեջանական բանակցություններում աջակցության եւ հարթակ ստեղծելու առաջարկների համար: Պատգամավորը հավելել է, որ ընթացքը ցույց կտա, թե որ հարթակում, ինչ ձեւաչափով, ինչ ժամկետներում եւ բովանդակությամբ կստորագրվի պայմանագիրը:

The draft state budget for 2023 is the biggest in the history of Armenia, and its expenditure is about 2.6 trillion AMD or more than 6.5 billion USD. Compared with the expenditure of the previous year state budget the expenditure for 2023 increased by about 19%, and with that we could increase the expenditures on defense by about 50%. The social expenditures were increased by 12%: the amount of pensions will increase from July 2023. In 2023, the average pension will increase from about 44.500 AMD, making more than 50.000 AMD. From January 1, the minimum salary in Armenia will become from 68.000 to 75.000. On November 17, during the parliamentary briefings the deputy of the Civil Contract Faction Gevorg Papoyan said about this.
Highlighting the increase of the financial means aimed at the human capital and the economic development, Gevorg Papoyan informed that next year the construction works of North-South highway will start in Syunik Marz. This year the construction works of about 100 schools and kindergartens will be completed, and in 2023 – also about 100.
In response to the journalist’ question, the Secretary of the Civil Contract Faction Artur Hovhannisyan touched upon the issue regarding the signing of the framework agreement of peace announced by the Prime Minister Nikol Pashinyan. According to Artur Hovhannisyan, all problems should be addressed. “The Azerbaijani side regularly disrupts a number of processes of deconstructive policy. The thing is to fix the red lines, addressing the problems, on the basis of which we can go forward. This is a proposal that sounded by us, and we should understand what developments will be in the negotiation process, and accordingly, go forward. In fact, the red lines are fixed, 29.800 km2 sovereign territory is a red line for us, which in itself means that the Azerbaijani troops being on the sovereign territory of the Republic of Armenia at this moment should withdraw to primary positions. Addressing the problems, trying to be flexible in the negotiation process we should go forward, naturally expecting our international colleagues’ support, to decrease the escalation risk on the borders, on the contact line of Nagorno Karabakh and Azerbaijan. The Ministry of Foreign Affairs, the Security Council, the Prime Minister try to present in detail about the further developments,” Artur Hovhannisyan noted.
Speaking about the probability of signing the peace agreement until the end of the year, the Secretary of the Faction underlined that nobody can say how it is possible, because it greatly depends on Azerbaijan. “The Republic of Armenia is inclined to sign until the end of the year, our diplomatic corps does everything for increasing the possibilities,” Artur Hovhannisyan said, thanking all international colleagues for the support in the Armenian-Azerbaijani negotiations and the proposals of creating a platform. The MP added that the procedure will show on which platform, in what format, in what terms and content the agreement will be signed.