2023 թ. պետական բյուջեի նախագիծն իր ծավալով Հայաստանի պատմության մեջ ամենամեծն է, որի ծախսային մասը կազմում է մոտ 2,6 տրիլիոն դրամ կամ ավելի քան 6,5 մլրդ դոլար: Նախորդ տարվա պետական բյուջեի ծախսային մասի համեմատ շուրջ 19 տոկոսով ավելացել է 2023 թ. ծախսային հատվածը, որի հաշվին կարողացել ենք մոտ 50 տոկոսով ավելացնել պաշտպանությանն ուղղված ծախսերը: 12 տոկոսով էլ ավելացվել են սոցիալական ծախսերը. 2023 թ. հուլիս ամսից կբարձրանա կենսաթոշակների չափը: 2023 թ. միջին կենսաթոշակը մոտավորապես 44.500 դրամից կբարձրանա՝ կազմելով ավելի քան 50.000 դրամ: Հունվարի 1-ից Հայաստանում նվազագույն աշխատավարձը 68.000 դրամից կդառնա 75.000 դրամ: Այս մասին նոյեմբերի 17-ին խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում ասել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Գեւորգ Պապոյանը:
Կարեւորելով մարդկային կապիտալի եւ տնտեսական զարգացմանն ուղղվող ֆինանսական միջոցների ավելացումը՝ Գեւորգ Պապոյանը տեղեկացրել է, որ եկող տարի Սյունիքի մարզում կմեկնարկեն Հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհի կառուցման աշխատանքները: Այս տարի կավարտվեն շուրջ 100 դպրոցի եւ մանկապարտեզի շինարարական աշխատանքները, իսկ 2023 թ.՝  եւս շուրջ 100-ինը:
Պատասխանելով լրագրողի հարցին՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանն անդրադարձել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարած խաղաղության շրջանակային պայմանագրի ստորագրմանը վերաբերող հարցին: Ըստ Արթուր Հովհաննիսյանի՝ պետք է հասցեագրվեն բոլոր խնդիրները: «Ադրբեջանական կողմը պարբերաբար ապակառուցողական քաղաքականության հետեւանքով վիժեցնում է մի շարք գործընթացներ: Խոսքն ընդհանուր կարմիր գծերը ֆիքսելու, խնդիրները հասցեագրելու մասին է, ինչի հիմքի վրա նոր կկարողանանք առաջ շարժվել: Սա առաջարկ է, որ հնչել է մեր կողմից, եւ պետք է հասկանանք, թե բանակցային գործընթացում ինչ զարգացումներ կլինեն, եւ ըստ այդմ՝ առաջ կշարժվենք: Կարմիր գծերը, ըստ էության, ֆիքսված են. 29.800 քառ. կմ սուվերեն տարածքը մեզ համար կարմիր գիծ է, ինչն ինքնին նշանակում է, որ ՀՀ սուվերեն տարածքում այս պահին գտնվող ադրբեջանական զորքերը պետք է դուրս գան ելման դիրքեր: Հասցեագրելով խնդիրները, փորձելով հնարավորինս ճկուն լինել բանակցային գործընթացում՝ պետք է առաջ շարժվել, բնականաբար ակնկալելով մեր միջազգային գործընկերների աջակցությունը՝ նվազեցնելու սահմաններին, Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի շփման գծում էսկալացիայի ռիսկը: Հետագա զարգացումների մասին թե՛ ԱԳ նախարարությունը, թե՛ Անվտանգության խորհուրդը, թե՛ վարչապետը հնարավորինս դետալային փորձում են ներկայացնել»,-նշել է Արթուր Հովհաննիսյանը:
Խոսելով մինչեւ տարեվերջ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հավանականության մասին՝ խմբակցության քարտուղարն ընդգծել է, որ որեւէ մեկը չի կարող ասել, թե որքանով է դա հնարավոր, որովհետեւ այն մեծապես կախված է Ադրբեջանից: «ՀՀ-ն տրամադրված է մինչեւ տարեվերջ ստորագրել, իսկ հնարավորությունները մեծացնելու համար մեր դիվանագիտական կորպուսն անում է ամեն ինչ»,-ասել է Արթուր Հովհաննիսյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով բոլոր միջազգային գործընկերներին հայ-ադրբեջանական բանակցություններում աջակցության եւ հարթակ ստեղծելու առաջարկների համար: Պատգամավորը հավելել է, որ ընթացքը ցույց կտա, թե որ հարթակում, ինչ ձեւաչափով, ինչ ժամկետներում եւ բովանդակությամբ կստորագրվի պայմանագիրը:

«По своему объему проект закона «О Государственном бюджете РА на 2023 г.» - самый   весомый в истории Армении: его расходная часть составляет около 2,6 трлн драмов, или более 6,5 млрд долларов. По сравнению с расходной частью государственного бюджета предыдущего года, в 2023 г. она увеличилась на 19%, за счет чего мы смогли увеличить затраты на оборону примерно на 50%. Социальные расходы повысятся на 12%, с июля 2023 г. средняя пенсия увеличится   с почти 44.500 драмов до более чем 50.000. С 1 января минимальная заработная плата в Армении с 68 тыс. возрастет до 75 тыс. драмов» - сообщил 17 ноября на парламентских брифингах депутат фракции «Гражданский договор» Г.Папоян.
Подчеркнув увеличение человеческого капитала и финансовых ресурсов для экономического развития, Г.Папоян отметил, что в следующем году в Сюникской области начнутся работы по строительству автомагистрали «Север-Юг». В этом году будет завершено возведение около 100 школ и детских садов, а в 2023 г. – еще около 100.
Секретарь фракции «Гражданский договор» А.Ованнисян, отвечая журналисту, коснулся вопроса подписания мирного рамочного соглашения, о котором заявил Премьер-министр Н.Пашинян. По Ованнисяну, все проблемы необходимо решать адресно. «Вследствие деструктивной политики азербайджанская сторона регулярно подрывает ряд процессов. Речь идет о фиксации общих красных линий, адресации проблем, на основе которых сможем двигаться вперед. Это наше предложение, и нам нужно понять, какие будут развития в переговорном процессе, чтобы   соответственно продвигаться вперед. Красные линии по существу зафиксированы: 29.800 кв.км суверенной территории являются для нас красной чертой, что само по себе означает, что азербайджанские войска, находящиеся в настоящее время на суверенной территории Республики Армения, должны отойти на исходные позиции. Адресуя проблемы, стараясь быть по возможности гибкими в переговорном процессе, следует двигаться вперед, рассчитывая, естественно, на поддержку наших международных партнеров – для снижения риска эскалации на границах, вдоль линии соприкосновения Нагорного Карабаха и Азербайджана. Дальнейшее развитие событий стараются как можно подробнее представить и МИД, и Совет Безопасности, и Премьер-министр», - отметил А.Ованнисян.
Коснувшись вероятности подписания мирного соглашения до конца года, секретарь фракции подчеркнул, что никто не может сказать, насколько это возможно, потому что это во многом зависит от Азербайджана. «РА настроена на подписание до конца года, и наш дипломатический корпус делает все для расширения возможностей», - подчеркнул А.Ованнисян, поблагодарив всех международных партнеров за их содействие и предложения по созданию платформы в армяно-азербайджанских переговорах. Депутат добавил, что процесс покажет, на какой площадке, в каком формате, в какие сроки и в каком содержании будет подписан договор.