Հայաստանում մշակվող արդյունաբերության տեմպերը 2022 թվականին էապես աճել են, թողարկման ծավալը 13,5 տոկոսով ավելացել է՝ կազմելով 1,8 տրիլիոն դրամ: Փոխարենը մի փոքր նվազել են հանքարդյունաբերության տեմպերը: Թե՛ Կառավարության ծրագրով եւ թե՛ Կառավարության միջոցառումների ծրագրով մենք նախանշել ենք էապես ավելացնել մշակվող արդյունաբերության դերը համախառն ներքին արդյունքում՝ թիրախը սահմանելով 15 տոկոս. այժմ գտնվում ենք 12 տոկոսի միջակայքում: Այս մասին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը փետրվարի 10-ի ԱԺ նիստում:
Նախարարն առաջին ընթերցմամբ ներկայացրել է ««Արդյունաբերական քաղաքականության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը մշակվել է ՀՀ վարչապետի հանձնարարականի կատարման շրջանակում:
«ՀՀ Սահմանադրության 6-րդ հոդվածի 2-րդ մասի դրույթների համաձայն՝ Սահմանադրության եւ օրենքների հիման վրա եւ դրանց իրականացումն ապահովելու նպատակով Սահմանադրությամբ նախատեսված մարմինները կարող են օրենքով լիազորվել՝ ընդունելու ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտեր»,- ընդգծել է զեկուցողը:
Վահան Քերոբյանի խոսքով նախաձեռնությամբ նախատեսվում է արդյունաբերական քաղաքականության իրականացման պետական կարգավորման շրջանակում Կառավարությանը լիազորել ոլորտի հիմնական ուղղությունների մասով հաստատել պետական օժանդակության եւ աջակցության ծրագրեր:
Պատասխանելով պատգամավորների հարցերին՝ նախարարը փաստել է, որ 2022 թվականին ներդրումների ծավալն աճել է շուրջ 20 տոկոսով: Նշվել է, որ Էկոնոմիկայի նախարարությունն ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ մշակել եւ շուտով Կառավարության հաստատմանը կներկայացնի Ներդրումային քաղաքականության ռազմավարությունը: Խոսելով օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման մասին՝ Վահան Քերոբյանը նշել է, որ այդ հարցում մեր առաջնային թիրախը լինելու են առաջատար 500 ընկերությունները, որոնց մուտքը Հայաստան կաշխուժացնի տնտեսությունը:
Գլխադասային՝ Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Նարեկ Ղահրամանյանը:
Ելույթներում պատգամավորները կարեւորել են Կառավարության ներկայացրած նախաձեռնությունը, անդրադարձել են մեր երկրում արդյունաբերության զարգացմանը, տնտեսության մեջ տեղի ունեցող փոփոխություններին:
Արտահերթ ելույթում ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ այս տարի 60 տոկոսից ավելի աճ է գրանցվել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում: Զեկուցողի խոսքով տասնյակ հայկական ընկերություններ պետական գրանտային ծրագրերի շրջանակում ստացել են նորարարական գրանտներ: Հակոբ Արշակյանը փաստել է, որ Կառավարությունը կրկնապատկել է գիտության ֆինանսավորումը, որն իր հերթին կբերի նոր ինտելեկտուալ սեփականությունների գրանցման, որի հիման վրա էլ մեր երկիր կգան նոր ներդրումներ:

“В 2022 г. темпы развития обрабатывающей промышленности в Армении значительно увеличились, объем выпускаемой продукции увеличился на 13,5%, составив 1,8 трлн драмов. Вместо этого скорость майнинга немного снизилась. И программой правительства, и программой мероприятий Правительства мы наметили значительно повысить роль обрабатывающей промышленности в ВВП, поставив задачу на уровне 15%, сейчас находимся в диапазоне 12%”, - отметил министр экономики В.Керобян на заседании НС 10 февраля.
В первом чтении министр представил проект о внесении изменений в закон “О промышленной политике", разработанный в рамках реализации поручения Премьер-министра РА.
"Согласно положениям ст.6.2 Конституции РА, на основании Конституции и законов и в целях обеспечения их исполнения предусмотренные Конституцией органы могут быть уполномочены законом принимать подзаконные нормативные правовые акты", - подчеркнул докладчик.
По Керобяну, инициатива предусматривает предоставление правительству полномочий утверждать программы государственной помощи и поддержки по основным направлениям отрасли в рамках государственного регулирования реализации промышленной политики.
Отвечая на вопросы депутатов, министр сообщил, что в 2022 г. объем инвестиций увеличился почти на 20%. Отмечалось, что Минэкономики при поддержке USAID разработало и в ближайшее время представит на утверждение правительства Стратегию инвестиционной политики. Коснувшись привлечении иностранных инвестиций, В.Керобян отметил, что нашей первоочередной целью в этом отношении будут ведущие 500 компаний, приход которых в Армению простимулирует экономику.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам представил член комиссии Н.Каграманян.
В своих выступлениях депутаты особо отметили представленную правительством инициативу, коснулись развития промышленности, изменений в экономике РА.
Вице-спикер НС А.Аршакян во внеочередном выступлении отметил, что в этом году в сфере высоких технологий отмечен рост в более чем 60%. По его   словам, в рамках государственных грантовых программ десятки армянских компаний получили инновационные гранты. А.Аршакян подчеркнул, что правительство удвоило финансирование науки, что в свою очередь приведет к регистрации новых объектов интеллектуальной собственности, на основе которых в Армению придут новые инвестиции.