«Պետական տուրքի մասին» օրենքում առաջարկված լրացումները եւ փոփոխությունները պայմանավորված են դեպի երրորդ երկրներ արտահանման սահմանափակման կարգավորումները «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» պայմանագրի դրույթներով սահմանված պահանջներին համապատասխանեցնելու անհրաժեշտությամբ: Այս մասին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գեւորգյանը: Նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է փետրվարի 10-ի ՀՀ ԱԺ հերթական նիստում:
Հիմնական զեկուցողի ներկայացմամբ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում ներկայացվել են տեխնիկական բնույթի առաջարկություններ, որոնք ընդունվել են:
Խորհրդարանը քվեարկություններով ընդունել է քննարկված օրենքների նախագծերը: Սպառելով օրակարգը՝ Ազգային ժողովն ավարտել է հերթական նիստերի աշխատանքը:

“Дополнения и изменения, предлагаемые в законе “О государственной пошлине”, обусловлены необходимостью привести режим ограничения экспорта в третьи страны в соответствие с требованиями, установленными положениями Договора о ЕАЭС”, - отметил заместитель министра экономики Р.Геворкян при обсуждении проекта во втором чтении на очередном заседании НС 10 февраля.
В  представлении основного докладчика в период с первого по второе чтения приняты предложения технического характера.
Обсуждаемые законопроекты парламент принял голосованием. Исчерпав повестку дня, Национальное Собрание завершило работу очередных заседаний.