ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 20-ին ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի անվտանգության եւ պաշտպանության հարցերով ենթակոմիտեի նախագահ Նատալի Լուազոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ալեն Սիմոնյանը ողջունել է հյուրերին` նշելով, որ այս այցը հնարավորություն կտա տեղում ծանոթանալու իրավիճակին:
Նա շեշտել է, որ մեր երկիրը մեծապես կարեւորում  է Եվրոպական խորհրդարանի աներկբա դիրքորոշումը Հայաստանի համար կարեւորագույն մի շարք հարցերի վերաբերյալ: ՀՀ ԱԺ նախագահն այս համատեքստում հիշատակել է  Լեռնային Ղարաբաղի վերջին պատերազմի, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ոտնձգություններին, հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման անհրաժեշտությանը, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման եւ դրա հետեւանքով առաջացած մարդասիրական ճգնաժամին վերաբերող հարցերը, որոնք ամրագրվել են Եվրոպական խորհրդարանի մի շարք բանաձեւերում  ու զեկույցներում:
«Եվրոպական միությունը շարունակում է մնալ Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների օրակարգին աջակցող առաջնային գործընկերը եւ ես ցանկանում եմ վերահաստատել մեր հանձնառությունը ԵՄ հետ համագործակցությունը խորացնելու եւ ընդլայնելու, այդ թվում` CEPA-ի դրույթների իրականացման հարցում»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում ԵՄ առաքելության տեղակայման որոշման շուրջ, որն էականորեն նպաստել է  մեր արեւելյան սահմաններին հարաբերական կայունության հաստատմանը:
Անդրադարձ է եղել  Հայաստանին աջակցություն հատկացնելու խնդրանքով Եվրոպական միության հետ պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտներում Հայաստանի համագործակցության  ընդլայնմանը:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հունիսի 20-ին «Հանքարդյունաբերության խնդիրների վերաբերյալ» թեմայով աշխատանքային քննարկում էր կազմակերպել: Մասնակցում էին պատգամավորներ, Կառավարության պատասխանատուներ, «Հայաստանի հանքագործների եւ մետալուրգների միության»  ՀԿ անդամ ընկերությունների ն...
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ հունիսի 20-ին տեղի է ունեցել  2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով ստեղծված ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի դռնբաց նիստը:  Հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը տեղեկացրել է, որ ընդդիմ...
Հակոբ Արշակյանն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի նիդերլանդացի պատգամավոր Բերտ-Յան Ռուիսենին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը հունիսի 20-ին ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի նիդերլանդացի պատգամավոր Բերտ-Յան Ռուիսենին:   Հանդիպմանը ներկա են եղել ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը եւ հանձնաժողովի անդամ Տաթեւիկ Գասպարյանը:...
Եվրոպական խորհրդարանի պատվիրակություններն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Հայաստանում են Եվրոպական խորհրդարանի նիդերլանդացի պատգամավոր Բերտ- Յան Ռուիսենի եւ Եվրոպական խորհրդարանի անվտանգության եւ պաշտպանության հարցերով ենթակոմիտեի նախագահ Նատալի Լուազոյի գլխավորած պատվիրակությունները: Հյուրերը ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանի ուղեկ...

20 июня Председатель НС А.Симонян принял делегацию во главе с председателем подкомитета Европарламента по безопасности и обороне Натали Луазо.
А.Симонян, приветствуя гостей, отметил, что этот визит даст возможность ознакомиться с ситуацией на месте.
Он подчеркнул, что наша страна придает большое значение четкой позиции Европарламента по ряду важнейших для Армении вопросов. В этом контексте Председатель НС затронул вопросы, связанные с последней Нагорно-Карабахской войной, посягательствами азербайджанских вооруженных сил на суверенную территорию Армении, необходимостью немедленного освобождения армянских военнопленных, блокированием Азербайджаном Лачинского коридора и возникшим вследствие  этого гуманитарным кризисом, которые зафиксированы в ряде резолюций и докладов Европарламента.
“Евросоюз продолжает оставаться приоритетным партнером, поддерживающим реализуемую в Армении повестку реформ, и я хочу подтвердить нашу приверженность углублению и расширению сотрудничества с ЕС, включая реализацию положений CEPA”, - подчеркнул А.Симонян.
На встрече состоялся обмен мнениями о решении разместить миссию ЕС в Армении, что значительно способствовало установлению относительной стабильности на наших восточных границах.
Затронуто расширение сотрудничества между Арменией и ЕС сфере обороны и безопасности.
20 июня Постоянная комиссия НС по экономическим вопросам организовала рабочее обсуждение на тему “Проблемы горнорудной промышленности”. В мероприятии приняли участие депутаты, должностные лица правительства и представители компаний-членов общественной организации “Союз горняков и металлургов Армении...
20 июня с участием Премьер-министра РА Н.Пашиняна состоялось открытое заседание Следственной комиссии НС, созданной для расследования обстоятельств развязанной 27 сентября 2020 г. военной операции. Председатель комиссии А.Кочарян сообщил, что оппозиционные фракции "Армения" и "Честь имею", согласно ...
А.Аршакян принял нидерландского депутата Европарламента Берта-Яна Руиссена
20 июня вице-спикер НС А.Аршакян принял депутата Европарламента от Нидерландов Берта-Яна Руиссена.На встрече присутствовали председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян и член комиссии Т.Гаспарян.“Приветствуем Ваш визит в Армению, особенно учитывая период, полный вы...
Делегации Европарламента – в Цицернакаберде
В Армении находятся делегации во главе с нидерландским депутатом Европарламента Бертом-Яном Руиссеном и председателем подкомитета Европарламента по вопросам безопасности и обороны Натали Луазо. 20 июня гости посетили мемориальный комплекс в Цицернакаберде в сопровождении председателя Постоянной коми...