ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 20-ին ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի անվտանգության եւ պաշտպանության հարցերով ենթակոմիտեի նախագահ Նատալի Լուազոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ալեն Սիմոնյանը ողջունել է հյուրերին` նշելով, որ այս այցը հնարավորություն կտա տեղում ծանոթանալու իրավիճակին:
Նա շեշտել է, որ մեր երկիրը մեծապես կարեւորում  է Եվրոպական խորհրդարանի աներկբա դիրքորոշումը Հայաստանի համար կարեւորագույն մի շարք հարցերի վերաբերյալ: ՀՀ ԱԺ նախագահն այս համատեքստում հիշատակել է  Լեռնային Ղարաբաղի վերջին պատերազմի, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ոտնձգություններին, հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման անհրաժեշտությանը, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման եւ դրա հետեւանքով առաջացած մարդասիրական ճգնաժամին վերաբերող հարցերը, որոնք ամրագրվել են Եվրոպական խորհրդարանի մի շարք բանաձեւերում  ու զեկույցներում:
«Եվրոպական միությունը շարունակում է մնալ Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների օրակարգին աջակցող առաջնային գործընկերը եւ ես ցանկանում եմ վերահաստատել մեր հանձնառությունը ԵՄ հետ համագործակցությունը խորացնելու եւ ընդլայնելու, այդ թվում` CEPA-ի դրույթների իրականացման հարցում»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում ԵՄ առաքելության տեղակայման որոշման շուրջ, որն էականորեն նպաստել է  մեր արեւելյան սահմաններին հարաբերական կայունության հաստատմանը:
Անդրադարձ է եղել  Հայաստանին աջակցություն հատկացնելու խնդրանքով Եվրոպական միության հետ պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտներում Հայաստանի համագործակցության  ընդլայնմանը:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հունիսի 20-ին «Հանքարդյունաբերության խնդիրների վերաբերյալ» թեմայով աշխատանքային քննարկում էր կազմակերպել: Մասնակցում էին պատգամավորներ, Կառավարության պատասխանատուներ, «Հայաստանի հանքագործների եւ մետալուրգների միության»  ՀԿ անդամ ընկերությունների ն...
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ հունիսի 20-ին տեղի է ունեցել  2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով ստեղծված ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի դռնբաց նիստը:  Հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը տեղեկացրել է, որ ընդդիմ...
Հակոբ Արշակյանն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի նիդերլանդացի պատգամավոր Բերտ-Յան Ռուիսենին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը հունիսի 20-ին ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի նիդերլանդացի պատգամավոր Բերտ-Յան Ռուիսենին:   Հանդիպմանը ներկա են եղել ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը եւ հանձնաժողովի անդամ Տաթեւիկ Գասպարյանը:...
Եվրոպական խորհրդարանի պատվիրակություններն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Հայաստանում են Եվրոպական խորհրդարանի նիդերլանդացի պատգամավոր Բերտ- Յան Ռուիսենի եւ Եվրոպական խորհրդարանի անվտանգության եւ պաշտպանության հարցերով ենթակոմիտեի նախագահ Նատալի Լուազոյի գլխավորած պատվիրակությունները: Հյուրերը ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանի ուղեկ...

Alen Simonyan Receives the Chair of the Subcommittee on Security and Defence of the European Parliament
On June 20, the President of the RA National Assembly received the delegation led by the Chair of the Subcommittee on Security and Defence of the European Parliament Nathalie Loiseau.
Alen Simonyan welcomed the guests, noting that this visit will give an opportunity to get acquainted with the situation on the spot.
He stressed that our country greatly highlights the definite position of the European Parliament on a number of the most important issues for Armenia. In this context the RA NA President mentioned the issues regarding the Nagorno Karabakh last war, the encroachments of the armed forces of Azerbaijan against the sovereign territory of Armenia, the necessity of the urgent release of Armenian prisoners of war, the blocking of the Lachin Corridor by Azerbaijan and the humanitarian crisis caused as a consequence of it, which were reserved in a series of resolutions and reports of the European Parliament.
“The European Union (EU) continues remaining the primary partner supporting the agenda of the reforms underway in Armenia, and would like to reaffirm our commitment to deepening and expanding the cooperation with the European Union, including the implementation of the provisions of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA),” Alen Simonyan noted.
At the meeting ideas were exchanged on the decision of deploying the EU mission in Armenia, which essentially promoted the establishment of the relative stability on our eastern borders.
Reference was made to the expansion of cooperation with the European Union in the fields of defence and security at the request of providing support to Armenia.
On June 20, the NA Standing Committee on Economic Affairs organized a working debate on the theme on Mining Problems. Deputies, members of the Government, representatives of the NGO member companies of the Union of Miners and Metallurgists of Armenia took part there.As the Deputy Chair of the Commit...
RA Prime Minister: After losing Shushi, in fact, Stepanakert would be under attack, pressure on Martuni would inevitably increase, around 25 thousand soldiers of Armenian Armed Forces would be in danger of being under blockade
On June 20, with the participation of the RA Prime Minister Nikol Pashinyan, an open sitting of the NA Inquiry Committee for Studying the Circumstances of the Hostilities Unleashed on September 27, 2020 was held. The Committee Chair Andranik Kocharyan informed that the opposition Armenia and With Ho...
Hakob Arshakyan receives Dutch member of European Parliament Bert-Jan Ruissen
On June 20, the Vice President of the RA National Assembly Hakob Arshakyan received the Dutch member of the European Parliament Bert-Jan Ruissen.  The Chair of the NA Standing Committee on European Integration Arman Yeghoyan and a member of the Committee Tatevik Gasparyan attended the meeting....
Delegations of European Parliament Visit Tsitsernakaberd Memorial Complex
The delegations led by the Dutch Member of the European Parliament Bert-Jan Ruissen and the Chair of the Subcommittee on Security and Defence of the European Parliament Nathalie Loiseau are in Armenia.On June 20, the guests accompanied by the Chair of the NA Standing Committee on European Integratio...