ԵՎՐՈՊԱՅԻ ԽՈՐՀՐԴԻ ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԱԿԱՆ ՎԵՀԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀ
Հոկտեմբերի 5-ին` գիշերվա ժամը 3-ին, Ադրբեջանում մահացել է Հայաստանի սահմանամերձ գոտուց առեւանգված քաղաքացիական անձ, հովիվ Մանվել Մամիկոնի Սարիբեկյանը: Հղում անելով Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարության եւ ռազմական դատախազության համատեղ հայտարարությանը` այդ երկրի լրատվամիջոցները նշում են, թե տեղի ունեցածը «ինքնասպանություն» է: Մինչ այդ ադրբեջանական ԶԼՄ-ներով տարածվել էր մի տեսահոլովակ, որում պարզ երեւում են Մ.Սարիբեկյանի վրա առկա խոշտանգումների հետքերը:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովի պատգամավորական խմբակցությունները խստորեն դատապարտում են Ադրբեջանի Հանրապետության իշխանությանը Մանվել Սարիբեկյանի մահվան կապակցությամբ եւ պահանջում են Ադրբեջանից` իր կողմից վավերացված Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ եւ 3-րդ հոդվածի դրույթներին, Ժնեւյան կոնվենցիաների եւ ՄԱԿ-ի 1984թ. դեկտեմբերի 10-ին ընդունված` «Խոշտանգումների եւ այլ դաժան, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի ու պատժի դեմ» Կոնվենցիային համապատասխան պատասխանատվության ենթարկել Մանվել Սարիբեկյանի մահվանը մեղսակից բոլոր պաշտոնատար անձանց:
Միեւնույն ժամանակ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Միջազգային Կարմիր Խաչի Կոմիտեն հանդիսանում է Ժնեւյան կոնվենցիայի եւ կից արձանագրությունների դրույթների պահպանության երաշխավորը, Ազգային Ժողովի պատգամավորական խմբակցությունները դատապարտում են Կարմիր Խաչի Միջազգային կոմիտեի Երեւանի եւ Բաքվի գրասենյակների անգործությունն ու պասիվությունը:
Ադրբեջանի կողմից բարձրաձայնվող ինքնասպանության պաշտոնական վարկածը, մեր կողմից գնահատվում է որպես պատասխանատվությունից խուսափելու եւ անպատժելիության կիրառման փորձ, քանի որ քաղաքացու մոտ նախքան մահն առկա են եղել բռնության հետքեր: Ինքնասպանության վարկածի դեպքում անգամ ծագում է քաղաքացուն ինքնասպանության հակելու կամ հասցնելու վարկածը, ինչը պետք է մանրամասն քննության առնվի Ադրբեջանի Հանրապետության իրավասու մարմինների կողմից` անպայմանորեն գործընթացին մասնակից դարձնելով Հայաստանի Հանրապետության եւ միջազգային փորձագետներին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող մի շարք միջազգային փաստաթղթեր վավերացրած Ադրբեջանի Հանրապետությունը պատասխանատու է իր երկրի վարչական սահմաններում գտնվող յուրաքանչյուր անձի անվտանգության համար: Օտարերկրյա քաղաքացու կյանքի դեմ ուղղված յուրաքանչյուր ոտնձգության բացահայտմանը պետք է մասնակից դարձվեն այն երկրի ներկայացուցիչները, որի հովանավորության ներքո գտնվում է տվայլ անձը:
Ուստի պահանջում ենք Հայասատանի Հանրապետության հովանավորությունը կրող Մանվել Սարիբեկյանի մահվան գործի քննությանը ներգրավել ՀՀ Իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներին եւ պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին:
Նաեւ կոչ ենք անում ԵԽԽՎ-ին, ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովին, ՄԱԿ-ի եւ Եվրոպական Միության համապատասխան մարմիններին նպաստել այս դեպքի կապակցությամբ հետաքննությանը ներգրավելու Հայաստանի եւ միջազգային անկախ փորձագետներին:
ՀՀ Ազգային ժողովի խորհրդարանական խմբակցություններ`
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն` Գալուստ Սահակյան
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություն`  Գագիկ Ծառուկյան
«Հայ Յեղափոխական դաշնակցություն»   կուսակցություն` Վահան Հովհաննիսյան
«Օրինած Երկիր» կուսակցություն ` Հեղինե Բիշարյան
«Ժառանգություն» կուսակցություն ` Ստեփան Սաֆարյան
Հոկտեմբերի 8-ին ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովում  Հրայր Կարապետյանի նախագահությամբ  տեղի ունեցավ դռնփակ նիստ, որտեղ անդրադարձ եղավ բանակում վերջին շրջանում տեղի ունեցող իրադարձություններին: Պաշտպանության նախարարության համապատասխան կառույցն...
Հոկտեմբերի 8-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց   Երեւանում  ընթացող ապակենտրոնացված համագործակցության հայ-ֆրանսիական համաժողովին մասնակից պատվիրակությունների ղեկավարներին, «Ֆրանսիայի միավորված քաղաքների միության» նախագահ Շարլ Ժոսլենի գլխավորությամբ: Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ ...

Генеральному Секретарю ООН г-ну Пан Ги Муну
5 октября, в 3 часа ночи, в Азербайджане скончался  пастух Манвел Мамиконович Сарибекян – похищенное из приграничной зоны гражданское лицо. Ссылаясь на совместное заявление Министерства обороны и Военной прокуратуры Азербайджана,  СМИ этой страны отмечают, что свершившееся – “самоубийство”. Между тем, азербайджанскими СМИ распространен видеоролик, из которого четко видны следы пыток М.Сарибекяна.
Парламентские фракции НС Республики Армения сурово осуждают власти Азербайджанской Республики в связи со смертью М.Сарибекяна и требуют от Азербайджана подвергнуть соответствующему наказанию всех виновных в гибели гражданина Республики Армения должностных лиц – в соответствии  с положениями 2-й и 3-й статей Европейской конвенции по правам человека, Женевских конвенций и принятой ООН 10 декабря 1984 г. “Конвенции по предупреждению пыток и бесчеловечного или унижающего достоинство обращения или наказания”.
В то же время, учитывая, что Международный комитет Красного Креста (МККК) является гарантом   соблюдения положений Женевских конвенций и прилагаемых протоколов,  парламентские фракции осуждают бездеятельность   и пассивность Ереванского и Бакинского офисов МККК.
Озвученная Азербайджаном официальная версия о самоубийстве оценивается с нашей стороны как попытка уйти от ответственности и наказания, поскольку до гибели гражданина РА на нем были следы насилия. Даже в случае версии самоубийства  возникает версия доведения гражданина до самоубийства, что должно быть тщательно расследовано компетентными органами Азербайджанской Республики, с обязательным привлечением к процессу  армянских и международных экспертов.
Азербайджанская Республика, ратифицировавшая ряд международных документов по правам человека, ответственна за безопасность каждого лица, находящегося  в административных границах их страны. К раскрытию любого посягательства на жизнь иностранного гражданина должны быть привлечены представители той страны, под покровительством которой находится данная личность.
Посему требуем вовлечь в расследование дела о смерти гражданина Республики Армения М.Сарибекяна представителей правоохранительных органов РА и привлечь виновников к ответственности.
Призываем также  ПАСЕ, ПА ОБСЕ, ООН и соответствующие органы ЕС содействовать вовлечению в расследование данного случая армянских и независимых экспертов.
Парламентские фракции НС РА:
РПА – Г.Саакян
ППА – Г.Царукян
АРФД – В.Ованесян
ПОЕ – Э.Бишарян
“Наследие” – С.Сафарян
8 октября Председатель НС РА Овик Абраамян принял руководителей делегаций,  участвующих в проходящем в Ереване армяно-французском форуме децентрализованного сотрудничества, во главе с председателем “Союза объединенных городов Франции” Шарлем Жосленом.Приветствуя гостей, спикер НС отметил, что р...