ԵՎՐՈՊԱՅԻ ԽՈՐՀՐԴԻ ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԱԿԱՆ ՎԵՀԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀ
Հոկտեմբերի 5-ին` գիշերվա ժամը 3-ին, Ադրբեջանում մահացել է Հայաստանի սահմանամերձ գոտուց առեւանգված քաղաքացիական անձ, հովիվ Մանվել Մամիկոնի Սարիբեկյանը: Հղում անելով Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարության եւ ռազմական դատախազության համատեղ հայտարարությանը` այդ երկրի լրատվամիջոցները նշում են, թե տեղի ունեցածը «ինքնասպանություն» է: Մինչ այդ ադրբեջանական ԶԼՄ-ներով տարածվել էր մի տեսահոլովակ, որում պարզ երեւում են Մ.Սարիբեկյանի վրա առկա խոշտանգումների հետքերը:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովի պատգամավորական խմբակցությունները խստորեն դատապարտում են Ադրբեջանի Հանրապետության իշխանությանը Մանվել Սարիբեկյանի մահվան կապակցությամբ եւ պահանջում են Ադրբեջանից` իր կողմից վավերացված Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ եւ 3-րդ հոդվածի դրույթներին, Ժնեւյան կոնվենցիաների եւ ՄԱԿ-ի 1984թ. դեկտեմբերի 10-ին ընդունված` «Խոշտանգումների եւ այլ դաժան, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի ու պատժի դեմ» Կոնվենցիային համապատասխան պատասխանատվության ենթարկել Մանվել Սարիբեկյանի մահվանը մեղսակից բոլոր պաշտոնատար անձանց:
Միեւնույն ժամանակ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Միջազգային Կարմիր Խաչի Կոմիտեն հանդիսանում է Ժնեւյան կոնվենցիայի եւ կից արձանագրությունների դրույթների պահպանության երաշխավորը, Ազգային Ժողովի պատգամավորական խմբակցությունները դատապարտում են Կարմիր Խաչի Միջազգային կոմիտեի Երեւանի եւ Բաքվի գրասենյակների անգործությունն ու պասիվությունը:
Ադրբեջանի կողմից բարձրաձայնվող ինքնասպանության պաշտոնական վարկածը, մեր կողմից գնահատվում է որպես պատասխանատվությունից խուսափելու եւ անպատժելիության կիրառման փորձ, քանի որ քաղաքացու մոտ նախքան մահն առկա են եղել բռնության հետքեր: Ինքնասպանության վարկածի դեպքում անգամ ծագում է քաղաքացուն ինքնասպանության հակելու կամ հասցնելու վարկածը, ինչը պետք է մանրամասն քննության առնվի Ադրբեջանի Հանրապետության իրավասու մարմինների կողմից` անպայմանորեն գործընթացին մասնակից դարձնելով Հայաստանի Հանրապետության եւ միջազգային փորձագետներին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող մի շարք միջազգային փաստաթղթեր վավերացրած Ադրբեջանի Հանրապետությունը պատասխանատու է իր երկրի վարչական սահմաններում գտնվող յուրաքանչյուր անձի անվտանգության համար: Օտարերկրյա քաղաքացու կյանքի դեմ ուղղված յուրաքանչյուր ոտնձգության բացահայտմանը պետք է մասնակից դարձվեն այն երկրի ներկայացուցիչները, որի հովանավորության ներքո գտնվում է տվայլ անձը:
Ուստի պահանջում ենք Հայասատանի Հանրապետության հովանավորությունը կրող Մանվել Սարիբեկյանի մահվան գործի քննությանը ներգրավել ՀՀ Իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներին եւ պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին:
Նաեւ կոչ ենք անում ԵԽԽՎ-ին, ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովին, ՄԱԿ-ի եւ Եվրոպական Միության համապատասխան մարմիններին նպաստել այս դեպքի կապակցությամբ հետաքննությանը ներգրավելու Հայաստանի եւ միջազգային անկախ փորձագետներին:
ՀՀ Ազգային ժողովի խորհրդարանական խմբակցություններ`
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն` Գալուստ Սահակյան
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություն`  Գագիկ Ծառուկյան
«Հայ Յեղափոխական դաշնակցություն»   կուսակցություն` Վահան Հովհաննիսյան
«Օրինած Երկիր» կուսակցություն ` Հեղինե Բիշարյան
«Ժառանգություն» կուսակցություն ` Ստեփան Սաֆարյան
Հոկտեմբերի 8-ին ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովում  Հրայր Կարապետյանի նախագահությամբ  տեղի ունեցավ դռնփակ նիստ, որտեղ անդրադարձ եղավ բանակում վերջին շրջանում տեղի ունեցող իրադարձություններին: Պաշտպանության նախարարության համապատասխան կառույցն...
Հոկտեմբերի 8-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց   Երեւանում  ընթացող ապակենտրոնացված համագործակցության հայ-ֆրանսիական համաժողովին մասնակից պատվիրակությունների ղեկավարներին, «Ֆրանսիայի միավորված քաղաքների միության» նախագահ Շարլ Ժոսլենի գլխավորությամբ: Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ ...

PRESIDENT OF THE PARLIAMENTARY ASSEMBLY OF THE COUIL OF EUROPE
On October 5, at 3 a.m. a civilian kidnapped from the borderline zone of Armenia, shepherd Manvel Saribekyan, died in Azerbaijan. Referring to the joint statement of the Ministry of Defence and Military Prosecutor’s Office of Azerbaijan the media of the country notes that “a suicide” took place. Meanwhile a video record spread by the Azerbaijani mass media clearly shows the traces of violence on the body of Manvel Saribekyan.
The parliamentary factions of the National Assembly of the Republic of Armenia strictly condemn the authorities of the Republic of Azerbaijan for the death of Manvel Saribekyan and demand that Azerbaijan calls for responsibility all the officials who are liable in the death of Manvel Saribekyan according to the documents ratified by Azerbaijan, namely: the provisions of the 2nd and 3rd articles of the European Convention on Human Rights, Geneva Conventions and the United Nations “Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment” adopted on December 10, 1984.
At the same time, considering the fact that the International Committee of the Red Cross is the guarantor of the Geneva Convention and the provisions of the enclosed protocols, the parliamentary factions of the National Assembly condemn the inactivity and indifference of the Armenian and the Azerbaijani Offices of the International Committee of the Red Cross to this issue.
The official version of the suicide voiced by Azerbaijan is assessed by us as an attempt to avoid the responsibility and apply impunity, as before death there have been traces of violence on the body of the citizen. Even in case of the version of suicide, the assumption of inclining the citizen to commit a suicide arises, which should be thoroughly examined by the relevant bodies of the Republic of Azerbaijan, undoubtedly, allowing participation of the experts from the Republic of Armenia as well as of the international experts in the process.
The Republic of Azerbaijan, by ratifying a number of international documents regarding the protection of human rights, is responsible for the security of every person within the administrative borders of the country. Revelation of every assault directed at the foreigner’s life should become a matter of concern for the representatives of the country under the protection of which the given person is.
Thus, we demand that representatives of the law enforcement bodies of the Republic of Armenia be involved in the examination of the death case of Manvel Saribekyan, who is under the protection of the Republic of Armenia and make accountable those guilty.
We also call on the PACE, OSCE Parliamentary Assembly, relevant bodies of the UN and the European Union to assist involving the experts of Armenia and international independent experts in the process of investigation of the case.
Parliamentary factions of the National Assembly of the Republic of Armenia:
Republican Party of Armenia                       Galust Sahakyan
“Prosperous Armenia” Party                       Gagik Tsarukyan
Armenian Revolutionary Federation Party    Vahan Hovhannisyan
Rule of Law Party                                      Heghine Bisharyan
Heritage Party                                            Stepan Safaryan
On October 8 in the RA NA Standing Committee on Defence, National Security and Internal Affairs a closed meeting was held presided over by Hrayr Karapetyan, where the participants touched upon the events taking place in the army during recent period. The representatives of the relevant structures of...
On October 8 RA NA President Hovik Abrahamyan received the heads of the participant delegations of the ongoing Armenian-French Decentralized Cooperation Forum in Yerevan, led by the Chairman of the United Cities’ of France Charles Joselin. Greeting the guests the NA President noted that he was ...