Հոկտեմբերի 8-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց   Երեւանում  ընթացող ապակենտրոնացված համագործակցության հայ-ֆրանսիական համաժողովին մասնակից պատվիրակությունների ղեկավարներին, «Ֆրանսիայի միավորված քաղաքների միության» նախագահ Շարլ Ժոսլենի գլխավորությամբ:
Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ նախագահը  նշեց, որ  ուրախ է  պատվիրակության կազմում տեսնել նաեւ խորհրդարանականների, ովքեր   մեծ  աշխատանք են տանում Հայաստանի հետ համագործակցության զարգացման ուղղությամբ թե տեղական մարմիններում եւ թե խորհրդարանական բարեկամության խմբերում: Նա կարեւորեց Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ տեղական իշխանությունների մակարդակով իրականացող արդյունավետ համագործակցությունը. 1990-ականների սկզբներից մեծ թափով ընդլայնվող երկու երկրների քույր քաղաքների, դեպարտամենտների եւ շրջանների ցանցը ներկայումս ընդգրկում է թվով 30 գործընկերային կապեր:  Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ երբեք չի մոռացվի Ֆրանսիայի քաղաքների համերաշխության դրսեւորումը 1988թ. ավերիչ երկրաշարժին հաջորդող օրերին: Հայաստանին մարդասիրական աջակցություն ցուցաբերած Ֆրանսիայի քաղաքներն առաջինների շարքում էին` նման կերպ արտահայտելով Հայաստանի հանդեպ ֆրանսիացի ժողովրդի համակրանքն ու բարեկամական վերաբերմունքը: ԱԺ նախագահը բարձր գնահատեց նաեւ Ֆրանսիայի տեղական իշխանությունների կողմից Հայաստանի գործընկեր քաղաքներում իրագործված եւ դեռեւս իրականացման  փուլում գտնվող համագործակցային ծրագրերը, որոնք լրացնում են Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ պետական բարձր մակարդակով փոխգործակցությունը: ԱԺ նախագահի համոզմամբ  Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի քաղաքների բարեկամությունը եւ դրա հիման վրա ծավալվող ապակենտրոնացված համագործակցությունը  օրեցօր նպաստում է Հայաստան-Ֆրանսիա հարաբերությունների ամրապնդմանը, որտեղ իր նշանակալի դերակատարությունն ունի նաեւ Ֆրանսիայի այդ նույն քաղաքների հայ համայնքը: Անդրադառնալով Երեւանում անցկացվող ապակենտրոնացված համագործակցության հայ-ֆրանսիական համաժողովին` Հովիկ Աբրահամյանը  նշեց, որ այն երկու կողմերի երակարատեւ աշխատանքի արդյունք է եւ կարեւորեց համաժողովի օրակարգային թեմաները, որոնք, հետագա համագործակցության համար գերակա ոլորտներ կհանդիսանան: Նա նաեւ կարեւորեց համաժողովում խարտիայի ընդունումը, որն արժեքավոր ձեռքբերում կլինի այս բնագավառում հայ-ֆրանսիական համագործակցության զարգացման համար: Նա համոզմունք հայտնեց, որ  նման համաժողովների հաճախականության հաստատումը անհրաժեշտ քայլ է, որոնց շրջանակներում կարող են նախանշվել ապակենտրոնացված համագործակցության ոլորտի զարգացման հետագա ուղղությունները եւ դրանց իրականացման մեխանիզմները:
Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավոր, Նիցցայի փոխքաղաքապետ Ռուդի Սալը պատվիրակության անունից շնորհակալություն հայտնեց ԱԺ նախագահին ընդունելության համար եւ նշեց, որ համաժողովը շատ արդյունավետ ընթացավ: Նա ընդգծեց, որ Հայաստանում զգալի առաջընթաց է նկատվում եւ տեղական ինքնակառավարման ոլորտում  երկու երկրների միջեւ համագործակցությունը խորացնելու մեծ ներուժ կա: Նա բարձր գնահատեց երկու երկների միջեւ գոյություն ունեցող բարեկամական հարաբերությունները` փաստելով, որ Հայաստանի անկախության տոնը միակ օտարերկրյա տոնն է, որ նշվում է Ֆրանսիայի համայնքներում: Ֆրանսիացի պատգամավորի խոսքով 21-րդ դարում Ֆրանսիայի խորհրդարանի ընդունած առաջին օրենքը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին օրենքն է եղել:
Հանդիպման ընթացքում հյուրերի խնդրանքով Հովիկ Աբրահամյանն անդրադարձավ  խորհրդարանի գործունեությանը, Հայաստանում տեղական ինքնակառավարման համակարգին, հայ-թուրքական հարաբերություններին առնչվող հարցերի:
Հանդիպումից հետո   ֆրանսիացի հյուրերը եղան Ազգային ժողովի վերակառուցված դահլիճում:
Հոկտեմբերի 8-ին ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովում  Հրայր Կարապետյանի նախագահությամբ  տեղի ունեցավ դռնփակ նիստ, որտեղ անդրադարձ եղավ բանակում վերջին շրջանում տեղի ունեցող իրադարձություններին: Պաշտպանության նախարարության համապատասխան կառույցն...
ՄԱԿ-ի ԳԼԽԱՎՈՐ ՔԱՐՏՈՒՂԱՐ ՊԱՐՈՆ ԲԱՆ ԿԻ ՄՈՒՆԻՆ ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ՊԱՐՈՆ ԵԺԻ ԲՈՒԶԵԿԻՆ ԵՎՐՈՊԱՅԻ ԽՈՐՀՐԴԻ ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԱԿԱՆ ՎԵՀԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ՊԱՐՈՆ ՄԵՎԼՈՒԹ ՉԱՎՈՒՇՕՂԼՈՒԻՆ ԵԱՀԿ - Ի ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԱԿԱՆ ՎԵՀԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ՊԱՐՈՆ ՊԵՏՐՈՍ ԷՖԹԻՄԻՈՒԻՆ   Հոկտեմբերի 5-ին` գիշերվա ժամը 3-ին, Ադրբեջանում մահացե...

8 октября Председатель НС РА Овик Абраамян принял руководителей делегаций,  участвующих в проходящем в Ереване армяно-французском форуме децентрализованного сотрудничества, во главе с председателем “Союза объединенных городов Франции” Шарлем Жосленом.
Приветствуя гостей, спикер НС отметил, что рад видеть в составе  делегации также парламентариев, которые проводят огромную работу в развитии сотрудничества с Арменией как в местных органах, так и в группах парламентской дружбы. Он подчеркнул важность плодотворного сотрудничества между Арменией и Францией на уровне местных властей – набравшая большой размах с начала 1990-х годов расширяющаяся сеть городов-побратимов, департаментов и регионов обеих стран в настоящее время охватывает более 30 партнерских связей. Г-н Абраамян отметил, что никогда не забудется проявление солидарности французских городов после катастрофического землетрясения 1988 года. Председатель НС РА убежден, что дружба городов Армении и Франции и опирающееся на нее децентрализованное сотрудичество содействуют упрочению отношений РА и Франции, где велика также роль армянских общин этих городов. Обратившись к проводящемуся в Ереване армяно-французскому форуму децентрализованного сотрудничества, г-н Абраамян отметил, что это следствие длительной работы обеих сторон, и подчеркнул важность  повесточных тем, которые станут приоритетными сферами дальнейшего сотрудничества. Он также выделил принятие на форуме хартии, являющейся ценным достижением в развитии  армяно-французского сотрудничества в данной области.
Депутат НС Франции, вице-мэр Ниццы Руди Сал от имени делегации  поблагодарил спикера армянского парламента за прием и отметил, что форум прошел весьма  продуктивно. Он отметил в Армении  заметный  прогресс и наличие большого потенциала для углубления между двумя странами сотрудничества в сфере местного самоуправления. Он высоко оценил существующие между странами дружественные отношения, констатировав, что День Независимости Армении – единственный иностранный праздник, который отмечается в общинах  Франции. По словам  французского  депутата, первым законом, принятым в 21-м веке парламентом Франции, явился закон о признании Геноцида армян.
В ходе встречи, по просьбе гостей, О.Абраамян обратился к вопросам, касающимся деятельности парламента, системы местного самоуправления в Армении, армяно-турецких отношений.
После встречи французские гости ознакомились с реконструированным залом заседаний Национального Собрания.
Генеральному Секретарю ООН г-ну Пан Ги МунуПредседателю Европейского Парламента г-ну Ежи БузекуПредседателю Парламентской Ассамблеи Совета Европы г-ну Мевлюту ЧавушоглуПредседателю Парламентской Ассамблеи ОБСЕ г-ну Петросу Эфтимиу5 октября, в 3 часа ночи, в Азербайджане скончался  пастух Манвел...