Armenian Russian English French
You are on the official website of the National Assembly of the Republic of Armenia, the highest representative body of the Republic of Armenia.
The National Assembly is formed exclusively through the expression of the free will of our citizens. The parliament is one of the symbols of the statehood of Armenia, the embodiment of many years' aspirations of the Armenian people. The mission of the legislature is to form the key guidelines for ensuring the productivity of the vital activity of the society.
One of the main goals of the National Assembly is to ensure the state-society bilateral communication, which is of paramount importance for the continuous development of our nation and strengthening its place and role in the world. Parliament is widely involved in the activity of establishing public and political decisions.
The official website of the National Assembly has a rich information base. With an accessible and simple structure, you can easily navigate here, find the information you need, and gain a vast store of knowledge.
We wish you a productive work.
Welcome to the National Assembly of the Republic of Armenia.