Ապրիլի 1-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի մոտ տեղի ունեցավ խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվեցին երեխայի իրավունքների վերաբերյալ ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի միջեւ ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակներում հաստատված 2010-2011թթ. աշխատանքային ծրագիրը: Խորհրդակցությանը մասնակցում էին ԱԺ փոխնախագահ Արեւիկ Պետրոսյանը, ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գեղամ Ղարիբջանյանը, ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը, ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը, ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Սաֆարյանը, ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանը, ԱԺ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Հակոբյանը:
Խորհրդակցության մասնակիցները քննարկեցին ծրագրի ընթացքը, համագործակցության ոլորտները եւ առաջիկայում իրականացվելիք միջոցառումները: Մասնավորապես, նախատեսվում են խորհրդարանական լսումներ, հանրային քննարկումներ, կլոր սեղաններ, այցելություններ մարզեր, պատգամավորների եւ ԱԺ աշխատակազմի աշխատակիցների` երեխայի իրավունքների հարցերով վերապատրաստում: Իսկ 2011 թվականին Երեւանում համատեղ կկազմակերպվի երեխաների իրավունքների գերակա խնդիրների վերաբերյալ միջազգային խորհրդարանական համաժողով` տարբեր երկրների խորհրդարանների համապատասխան մշտական հանձնաժողովների մասնակցությամբ: ՀՀ ԱԺ կայքէջում կստեղծվի էլեկտրոնային գրադարան, որտեղ կտեղադրվեն երեխաների իրավունքներին առնչվող միջազգային համաձայնագրեր, օրենքներ եւ իրավական ակտեր, վերլուծություններ, գիտական նյութեր, երեխաների իրավունքներով զբաղվող միջազգային կազմակերպությունների եւ հասարակական կազմակերպությունների տվյալներ, այդ կազմակերպությունների կողմից իրականացվող ծրագրերը, վերլուծական եւ տեղեկատվական նյութերը, այլ խորհրդարանների հետ հաղորդակցվելու միջոցները եւ այլն:

Совещание у Председателя НС РА О.Абраамяна
1 апреля  у Председателя НС РА О.Абраамяна состоялось совещание, на котором обсуждалась рабочая программа на 2010-2012 гг., утвержденная в рамках подписанного между Национальным Собранием РА и Армянским офисом Детского фонда ООН Меморандума о взаимопонимании. В совещании участвовали вице-спикер НС А.Петросян, руководитель аппарата НС Г.Гарибджанян, председатель Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения, охраны материнства и детства А.Баблоян, председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта А.Давтян, председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам  А.Сафарян, председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Д.Арутюнян, председатель Постоянной комиссии НС по социальным вопросам А.Акопян.
Участники совещания обсудили ход программы, сферы сотрудничества и предстоящие мероприятия. В частности, намечаются парламентские слушания, общественные дебаты, “круглые столы”, поездки по областям республики, переподготовка депутатов и сотрудников аппарата НС по вопросам прав ребенка. В 2011 г. в Ереване будет совместно организован международный парламентский форум по приоритетным задачам в сфере прав детей с участием соответствующих постоянных комиссий парламентов различных стран. На веб-сайте НС РА будет создана электронная библиотека, включающая касающиеся прав детей международные договоры, законы и правовые акты, аналитические и научные  материалы, программы работ международных и общественных организаций и т.д.
1 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам сельского хозяйства и охраны природы под председательством Х.Арутюняна был обсужден и одобрен законодательный пакет  о внесении изменений и дополнений в ряд законов природоохранной сферы и, в частности, в Кодекс об административных правон...
Вице-спикер НС А.Петросян приняла нового руководителя миссии ВБ
1 апреля вице-спикер НС Аревик Петросян приняла делегацию, возглавляемую новым руководителем миссии второй программы модернизации государственного сектора Всемирного банка (ВБ) Мигарой Де Силвой.Г-жа Петросян поздравила г-на Силву с вступлением в должность руководителя миссии ВБ и пожелала плодотвор...