Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ոգեկոչման արարողություններին մասնակցելու համար Հայաստանում գտնվող Կենտրոնամերիկյան խորհրդարանի նախագահ Կարոլինա Ֆերնանդեսի գլխավորած պատվիրակությունն ԱԺ նախագահի տեղակալ Ալեն Սիմոնյանի ուղեկցությամբ ապրիլի 24-ին այցելեց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Հյուրերը ծաղիկներ խոնարհեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում նրանք ծանոթացան 20-րդ դարի առաջին արհավիրքը պատկերող վավերագրերին, դիտեցին ցուցանմուշները:
Կենտրոնամերիկյան խորհրդարանի նախագահն ու պատվիրակության անդամները գրառում կատարեցին «Պատվավոր հյուրերի» հուշամատյանում:
Կարոլինա Ֆերնանդեսը նշեց, որ ինքը՝ որպես Կենտրոնամերիկյան խորհրդարանի նախագահ, ժամանել է հիշատակի օրն այստեղ գտնվելու համար. «Ես կարծում եմ, որ եթե մենք հիշում ենք եւ կարողանում ենք հիշատակել, դա կօգնի, որ չկրկնվեն նման դեպքերը: Թանգարանում տեսած լուսանկարները, գրավոր հիշատակությունները փաստեր են, որոնք հնարավոր չէ ժխտել: Եվ հենց դա է այն եղանակը, որի միջոցով կարող ենք ջանքեր գործադրել, որ մարդկության դեմ նման ոճրագործություններ չկրկնվեն: Պետք է հարգել այն մարդկանց հիշատակը, որոնք կորցրել են իրենց կյանքը, ինչպես նաեւ լինել այն մարդկանց կողքին, որոնք փորձեցին պաշտպանել եւ անել ամենը, որ նման դեպքեր ապագայում տեղի չունենան»:
Այնուհետեւ պատվիրակությունն այցելեց Երեւանի քաղաքապետարան` մասնակցելով «Վտանգված ժառանգություն. Արցախ» ցուցահանդեսի բացման արարողությանը:
«Վտանգված ժառանգություն. Արցախ» ցուցահանդեսում ներկայացված են Արցախի պատմամշակութային եւ հոգեւոր ժառանգությունը ներկայացնող 120-ից ավելի լուսանկարներ, Արցախում ստեղծված ձեռագրեր եւ գորգեր, ինչպես նաեւ Շուշիում տպագրված առաջին գրքերը:
Ցուցահանդեսում ընդգրկել են լուսանկարներ նաեւ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի արխիվից, Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամից, հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանի արխիվից, Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանից:

24 апреля делегация во главе со спикером Центральноамериканского парламента Каролиной Фернандес, находящаяся в Армении для участия в церемониях поминовения жертв Геноцида армян, в сопровождении вице-спикера НС А.Симоняна посетила мемориал в Цицернакаберде.
Гости возложили цветы к Вечному огню памяти жертв Геноцида армян.
В Музее-институте Геноцида армян делегация ознакомилась с экспозицией, в частности с документами, свидетельствующими о первом злодеянии ХХ века.
Спикер Центральноамериканского парламента и члены делегации сделали запись в Книге почетных гостей.
Каролина Фернандес, отметив посещение Армении в качестве спикера Центральноамериканского парламента в связи с Днем памяти, подчеркнула: «Думаю, если мы помним и поминаем, это поможет предотвратить повторение таких событий. Увиденные в музее фотографии и письменные свидетельства – неопровержимые факты. И именно поэтому мы можем предпринять усилия для предупреждения прецедентов злодеяний против человечности. Следует уважать память тех, кто лишился жизни, а также поддержать людей, пытавшихся их защитить, и сделать все возможное, чтобы исключить подобное в будущем».
Затем делегация посетила мэрию Еревана, где приняла участие в церемонии открытия выставки «Арцах: угроза наследию».
На выставке представлено более 120 фотографий об историко-культурном и духовном наследии Арцаха – рукописи, ковры, первые изданные в Шуши книги.
В экспозиции также фотографии из архивов Первопрестольного Св.Эчмиадзина, Фонда изучения армянской архитектуры, Матенадарана имени Маштоца, исследователя историко-культурных памятников С.Карапетяна.