ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Կիպրոսի պաշտպանության նախարար Կարալամբոս Պետրիդեսին:
Ողջունելով հյուրին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն հայտնեց նախարարին Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի միջոցառումներին Երեւանում մասնակցելու համար, ինչը եւս մեկ անգամ փաստում է երկու երկրների բարեկամության եւ եղբայրության մասին: Խորհրդարանի խոսնակը նշեց, որ Հայաստանի եւ Կիպրոսի ամուր կապերը հիմնած են դարավոր քրիստոնեական եւ մշակութային կապերի վրա:
Արարատ Միրզոյանը հավելեց, որ Հայաստանի խորհրդարանն իր հերթին ճանաչել է Օսմանյան Թուրքիայում Պոնտոսի հույների ցեղասպանությունը: Նա նշեց, որ անհրաժեշտ է էլ ավելի խորացնել համագործակցությունը թե՛ երկկողմ, թե՛ Հայաստան-Կիպրոս-Հունաստան եռակողմ ձեւաչափում:
Պաշտպանության նախարարը շնորհակալություն հայտնեց Արարատ Միրզոյանին հյուրընկալելու համար՝ նշելով, որ Կիպրոսը եղբայրական զգացմունքներով է լցված Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի նկատմամբ: Պետրիդեսն ընդգծեց, որ մեր երկու երկրների արտաքին սպառնալիքները բավականին նման են՝ պայմանավորված Թուրքիայի ագրեսիվ քաղաքականությամբ:
Զրուցակիցներն անդրադարձան Լեռնային Ղարաբաղում թուրքադրբեջանական ագրեսիային՝ երկուստեք կարեւորելով Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց անհապաղ վերադարձի անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին խորհրդարանների միջեւ, պաշտպանական եւ այլ ոլորտներում համագործակցության հարցեր:

The President of the RA National Assembly Ararat Miroyan met with the Minister of Defence of the Republic of Cyprus, Charalambos Petrides.
Welcoming the guest, the RA NA President thanked the Minister for taking part in the events of the 106th anniversary of the Armenian Genocide in Yerevan, which once again documented about the friendship and fraternity between the two countries. The Speaker of the Parliament has noted that the firm relations between Armenia and Cyprus are based on the centuries-old Christian and cultural ties.
Ararat Mirzoyan added that the Parliament of Armenia in its turn recognized the genocide of the Pontic Greeks in Ottoman Turkey. He has stated that it is necessary to further deepen the cooperation in bilateral, as well as in Armenia-Cyprus-Greece trilateral format.
The Minister of Defence has thanked Ararat Mirzoyan for hosting him, noting that Cyprus is full of fraternal feelings towards Armenia and the Armenian people. Petrides has underlined that the foreign threats of our two countries are rather similar conditioned by the aggressive policy of Turkey.
The interlocutors touched upon the Turkish-Aerbaijani aggression in Nagorno Karabakh, both emphasizing the necessity of urgent return of the Armenian prisoners of war being kept and other detained persons in Azerbaijan.
During the meeting issues of cooperation between the two parliaments, in defence and other spheres were discussed.