Հայաստանի մեծ բարեկամ, Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատի անդամ եւ նախկին փոխխոսնակ Քերոլայն Քոքսն ապրիլի 24-ին ԱԺ պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանի ուղեկցությամբ այցելեց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ ծաղիկներ դնելուց հետո Քերոլայն Քոքսը դիմեց ուղերձով:
«Նախ շնորհակալություն եմ հայտնում Հայաստանի եւ Արցախի ժողովրդին, որովհետեւ դուք գտնվում եք հավատքի ու ազատության պայքարի ճակատում եւ շատ ծանր կորուստներ եք ունեցել դրա պատճառով:
Ես այստեղ եմ եկել զայրույթով, որովհետեւ մենք մեծ ճնշում ենք գործադրում, որ Միացյալ Թագավորության կառավարությունը ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Կարող եմ ասել, որ Մեծ Բրիտանիայի կազմի մեջ գտնվող պետություններից մեկը՝ Ուելսը, ճանաչել է այն: Ուելսի մայրաքաղաք Քարդիֆում կա դրան  նվիրված արձան, սակայն Միացյալ Թագավորությունը չի ճանաչել դեռ, եւ մենք պայքարում ենք դրա համար: Մենք պետք է ճանաչենք նաեւ ցեղասպանության փորձը, որը արվեց 91-94 թթ-ին եւ 2020թ-ին: Ադրբեջանի ու Թուրքիայի վերջին գործողությունները համապատասխանում են ցեղասպանության բոլոր չափանիշներին:
Իմ երրորդ ու վերջին ուղերձը սերն է: Ես ու շատ շատերն Անգլիայում սիրում ենք Հայաստանն ու Արցախը: Այս փոքր տարածքը տվել է շատ ակնառու գործիչներ: Ես այստեղ եմ նախ հիացմունքի, ապա՝ զայրույթի ու սիրո զգացումներով: Սա է իմ ուղերձը ձեր գեղեցիկ երկրին»,- եզրափակեց Քերոլայն Քոքսը:

24 апреля большой друг Армении, член и бывший вице-спикер Палаты лордов Великобритании Кэролайн Кокс в сопровождении депутата НС Р.Григорян посетила мемориал в Цицернакаберде.
После возложения цветов к Вечному огню в память жертв Геноцида армян Кэролайн Кокс выступила с посланием.
«Прежде всего,  благодарю народ Армении и Арцаха, потому что вы находитесь на переднем крае   борьбы за веру и свободу и понесли из-за этого очень тяжелые потери.
Я приехала сюда крайне обеспокоенной, потому что мы оказываем большое давление на правительство Великобритании, чтобы оно признало Геноцид армян. Могу сказать, что это признал Уэльс, входящий в состав Великобритании. Геноциду посвящен памятник в Кардиффе, столице Уэльса, но Соединенное Королевство еще не признало факт, и мы боремся за это. Мы также должны признать попытку геноцида в 1991-1994 и 2020 гг. Недавние действия Азербайджана и Турции соответствуют всем критериям геноцида.
Мое третье и последнее послание – любовь. Я и многие другие в Англии любим Армению и Арцах. Эта небольшая территория дала много выдающихся деятелей. Я здесь с чувствами прежде всего восхищения, затем гнева и любви. Это мое послание вашей прекрасной стране», - заключила Кэролайн Кокс.