Հարգարժան պարոն նախագահ, պատվիրակության հարգելի անդամներ, հարգելի գործընկերներ,
հանձին Ձեզ, պարոն նախագահ, եւ Ձեր գլխավորած պատվիրակության՝ ջերմորեն ողջունում եմ բարեկամ Ֆրանսիային Հայաստանում:
Շնորհակալություն եմ հայտնում Սենատի նախագահ պարոն Լարշեին Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի հիշատակի միջոցառումներին մասնակցելու իմ հրավերն  ընդունելու եւ լայն քաղաքական ներկայացվածություն ունեցող պատվիրակությամբ Հայաստան այցելելու համար:
Այս տարի լրանում է Ֆրանսիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին 2001 թվականի օրենքի 20-ամյակը, որն ընդունվել է նախագահ Ժակ Շիրակի նախաձեռնությամբ եւ իր առաջին ընթերցումն անցել է Ֆրանսիայի Սենատում: Ընդգծեմ, որ Ֆրանսիան առաջին պետությունն էր, որն օրենքի ուժով ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը՝ կարեւոր ներդրում ունենալով ցեղասպանության ճանաչման միջազգային գործընթացում եւ հայ ժողովրդի հանդեպ պատմական արդարության վերականգնման հարցում: Այս համատեքստում այսօր՝ ապրիլի 24-ին, մենք մեր երախտագիտության խոսքն ենք հղում ֆրանսիացի ժողովրդին՝ ցեղասպանությունից փրկված եւ գաղթի ճանապարհը բռնած հազարավոր հայորդիներին հյուրընկալելու եւ ապագայի հանդեպ լույսը վառ պահելու համար:
Խիստ խորհրդանշական է, որ նախագահ Լարշեի պատվիրակության այցը Հայաստան տեղի է ունենում Արցախի եւ հայ ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի աջակցությամբ սանձազերծված պատերազմից հետո, որը հանգեցրել է հսկայական մարդկային կորուստների եւ հումանիտար ծանր հետեւանքներ առաջ բերել Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի համար: Ուստի, այս այցը մենք գնահատում ենք որպես համերաշխության ու աջակցության հստակ ուղերձ բարեկամ Ֆրանսիայի կողմից:
Մենք մեծապես գնահատում ենք պատերազմի օրերին Ֆրանսիայի որդեգրած սկզբունքային եւ անկողմնակալ դիրքորոշումն ու համերաշխությունը հայ ժողովրդի հետ: Այդ համատեքստում հատկապես ցանկանում եմ ընդգծել Ֆրանսիայի Սենատի կողմից 2020 թ. նոյեմբերի 25-ին ձայների աննախադեպ լայն աջակցությամբ ընդունված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտության մասին պատմական բանաձեւը: Ընդգծեմ, որ Ֆրանսիայի Սենատն առաջինն էր աշխարհի խորհրդարանների շարքում, որն ընդունեց Արցախի ճանաչման կոչով բանաձեւ՝ ներառելով կարեւոր ու ազդեցիկ ուղերձներ` ուղղված հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը:
Ուստի, օգտվելով ընձեռնված առիթից՝ կցանկանայի անվանական շնորհակալություն հայտնել այս բացառիկ եւ Հայաստանի համար կարեւոր բանաձեւի ընդունման հարցում առանցքային ներդրում ունեցած գործիչներին, որոնք այսօր այս պատվիրակության կազմում հյուրընկալվել են Հայաստանի Ազգային ժողովում: Նախեւառաջ հատուկ շնորհակալություն եմ ուզում հայտնել նախագահ Լարշեին՝ բանաձեւը Սենատի օրակարգում ներառելու, դրան ցուցաբերած աջակցության եւ հայ-ֆրանսիական բարեկամությանն իր անմնացորդ հավատարմության համար:
Բանաձեւի մշակման եւ դրա կայացման համար ցուցաբերած սկզբունքայնության եւ համընդհանուր մարդկային արժեքներին իրենց հավատարմության համար երախտագիտության խոսքեր եմ հղում
•               Սենատի արտաքին հարաբերությունների, պաշտպանության եւ զինված ուժերի հանձնաժողովի նախագահ Քրիստիան Կամբոնին,
•                   Սենատի «Հանրապետականներ» խմբակցության նախագահ Բրունո Ռըտայոյին,
•                   Սոցիալիստական խմբակցության նախագահ Պատրիկ Կաներին,
•                   Ցենտրիստական խմբակցության նախագահ Էրվե Մարսելին,
•                   Կոմունիստական խմբակցության նախագահ Էլիան Ասասիին,
•                   Բնապահպանների խմբակցության նախագահ Գիյոմ Գոնտարին:
Այս բանաձեւի ընդունումն անկասկած ունի կարեւոր նշանակություն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափի ամրապնդման հարցում, ինչպես նաեւ Արցախի միջազգային կարգավիճակի ճանաչման գործում՝ որպես արցախահայության անվտանգության կարեւոր երաշխիք: Այն կարեւոր սթափեցնող ուղերձ է ինչպես միջազգային հանրությանը, այնպես էլ ագրեսոր Ադրբեջանին եւ նրան ամեն կերպ աջակցող Թուրքիային:
Նախագահ Լարշեի եւ պատվիրակության անդամների հետ անդրադարձանք նաեւ Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց անհապաղ վերադարձի հարցին, որը գերխնդիր է մնում Հայաստանի համար: Այս հարցում Ադրբեջանի որդեգրած դիրքորոշումը միջազգային մարդասիրական իրավունքի, ինչպես նաեւ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների կոպտագույն խախտում է, որն ուղեկցվում է միջազգայնորեն փաստագրված հայատյացության ակնհայտ դրսեւորումներով:
Իմ ֆրանսիացի գործընկերոջ եւ պատվիրակության անդամների հետ կարեւորեցինք նաեւ Արցախի պատմամշակութային ժառանգության պաշտպանության  հրատապ կարեւորությունը: Առանձին անդրադարձ կատարեցինք նաեւ հայ-ֆրանսիական միջխորհրդարանական սերտ համագործակցությանը, որը Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների հիմնասյուներից մեկն է:
Ավարտելով խոսքս՝ եւս մեկ անգամ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել իմ ֆրանսիացի գործընկերներին: Ձեր ներկայությունն այսօր Ազգային ժողովում վկայությունն է Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի հանրապետությունների եւ ժողովուրդների բարեկամության: Ոչ միայն ուրախությունը, այլեւ ցավն ու դառնությունը կիսելու, միասին ճանապարհ անցնելու վկայությունն է:

Уважаемый господин Председатель, уважаемые члены делегации, уважаемые коллеги,
в лице Вас, господин Председатель, и возглавляемой Вами делегации, тепло приветствую в Армении дружественную Францию​​.
Благодарю председателя Сената г-на Ларше за принятие моего приглашения участвовать в мероприятиях к 106-й годовщине Геноцида армян и за визит в Армению с делегацией в широком политическом представительстве.
В этом году исполняется 20-летие принятого Францией по инициативе президента Жака Ширака в 2001 г. закона о признании Геноцида армян и прошедшего первое чтение в Сенате. Подчеркну, что Франция была первым государством, которое признало Геноцид армян силой закона, внеся важный вклад в международный процесс признания геноцида и восстановления исторической справедливости в отношении армянского народа. В этом контексте сегодня, 24 апреля, мы выражаем нашу признательность французскому народу за то, что он принял тысячи армян, спасшихся от геноцида на путях беженства, за сохранение яркого света для грядущего.
Весьма символично, что визит делегации председателя Ларше в Армению происходит после войны, развязанной Азербайджаном при содействии Турции против Арцаха и армянского народа, которая привела к огромным человеческим жертвам и тяжелым гуманитарным последствиям для Армении и Нагорного Карабаха. Поэтому мы рассматриваем этот визит как четкое послание солидарности и поддержки со стороны дружественной Франции.
Мы высоко ценим принципиальную и беспристрастную позицию Франции, солидарность с армянским народом во время войны. В этом контексте хотел бы подчеркнуть историческую резолюцию Сената Франции от 25 ноября 2020 г. о необходимости признания Нагорно-Карабахской Республики, принятую при беспрецедентно широкой поддержке голосов. Хотел бы подчеркнуть, что Сенат Франции первым среди парламентов мира принял резолюцию, призывающую к признанию Арцаха, включая важные и влиятельные послания, направленные на мирное урегулирование конфликта.
Поэтому хотел бы, пользуясь случаем, выразить благодарность деятелям, внесшим ключевой вклад в принятие этой уникальной и важной для Армении резолюции и сегодня принятым в составе делегации в Национальном Собрании Армении. Прежде всего, хотел бы выразить особую благодарность   председателю Ларше   за включение резолюции в повестку дня Сената, за поддержку и беспредельную верность армяно-французской дружбе.
За разработку и реализацию   резолюции, проявленную принципиальность и преданность общечеловеческим ценностям выражаю признательность:
- Кристиану Камбону, председателю Комитета Сената по международным отношениям, обороне и вооруженным силам;
- Бруно Ритайо, председателю фракции «Республиканцы» Сената;
- Патрику Канеру, председателю Социалистической фракции;
- Эрве Марселю, председателю Центристской фракции;
- Элиану Ассаси,  председателю   Коммунистической фракции;
- Гийому Гонтару, председателю фракции экологов.
Принятие данной резолюции, несомненно, важно   для укрепления формата сопредседательства Минской группы ОБСЕ, а также в деле признания международного статуса Арцаха – как важной гарантии безопасности армян Арцаха. Это отрезвляющий сигнал как международному сообществу, так и агрессору Азербайджану и всячески поддерживающей его Турции.
Мы также затронули с председателем Ларше и членами делегации вопрос о немедленном возвращении армянских военнопленных и гражданских лиц, незаконно удерживаемых в Азербайджане,   который остается для Армении сверхзадачей. Позиция Азербайджана в этом вопросе является грубейшим нарушением международного гуманитарного права, а также его обязательств по трехстороннему заявлению от 9 ноября, что сопровождается явными проявлениями международно зафиксированной армянофобии.
С моим французским коллегой и членами делегации мы также подчеркнули крайнюю   важность защиты историко-культурного наследия Арцаха. Мы также особо коснулись тесного армяно-французского межпарламентского сотрудничества, которое является одним из столпов привилегированных отношений между Арменией и Францией.
В завершение хотел бы еще раз поблагодарить моих французских коллег. Ваше присутствие сегодня в Национальном Собрании – свидетельство   дружбы народов Армении и Франции в радости и в горести, в готовности к совместному пути.