Հարգարժան պարոն նախագահ, պատվիրակության հարգելի անդամներ, հարգելի գործընկերներ,
հանձին Ձեզ, պարոն նախագահ, եւ Ձեր գլխավորած պատվիրակության՝ ջերմորեն ողջունում եմ բարեկամ Ֆրանսիային Հայաստանում:
Շնորհակալություն եմ հայտնում Սենատի նախագահ պարոն Լարշեին Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի հիշատակի միջոցառումներին մասնակցելու իմ հրավերն  ընդունելու եւ լայն քաղաքական ներկայացվածություն ունեցող պատվիրակությամբ Հայաստան այցելելու համար:
Այս տարի լրանում է Ֆրանսիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին 2001 թվականի օրենքի 20-ամյակը, որն ընդունվել է նախագահ Ժակ Շիրակի նախաձեռնությամբ եւ իր առաջին ընթերցումն անցել է Ֆրանսիայի Սենատում: Ընդգծեմ, որ Ֆրանսիան առաջին պետությունն էր, որն օրենքի ուժով ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը՝ կարեւոր ներդրում ունենալով ցեղասպանության ճանաչման միջազգային գործընթացում եւ հայ ժողովրդի հանդեպ պատմական արդարության վերականգնման հարցում: Այս համատեքստում այսօր՝ ապրիլի 24-ին, մենք մեր երախտագիտության խոսքն ենք հղում ֆրանսիացի ժողովրդին՝ ցեղասպանությունից փրկված եւ գաղթի ճանապարհը բռնած հազարավոր հայորդիներին հյուրընկալելու եւ ապագայի հանդեպ լույսը վառ պահելու համար:
Խիստ խորհրդանշական է, որ նախագահ Լարշեի պատվիրակության այցը Հայաստան տեղի է ունենում Արցախի եւ հայ ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի աջակցությամբ սանձազերծված պատերազմից հետո, որը հանգեցրել է հսկայական մարդկային կորուստների եւ հումանիտար ծանր հետեւանքներ առաջ բերել Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի համար: Ուստի, այս այցը մենք գնահատում ենք որպես համերաշխության ու աջակցության հստակ ուղերձ բարեկամ Ֆրանսիայի կողմից:
Մենք մեծապես գնահատում ենք պատերազմի օրերին Ֆրանսիայի որդեգրած սկզբունքային եւ անկողմնակալ դիրքորոշումն ու համերաշխությունը հայ ժողովրդի հետ: Այդ համատեքստում հատկապես ցանկանում եմ ընդգծել Ֆրանսիայի Սենատի կողմից 2020 թ. նոյեմբերի 25-ին ձայների աննախադեպ լայն աջակցությամբ ընդունված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտության մասին պատմական բանաձեւը: Ընդգծեմ, որ Ֆրանսիայի Սենատն առաջինն էր աշխարհի խորհրդարանների շարքում, որն ընդունեց Արցախի ճանաչման կոչով բանաձեւ՝ ներառելով կարեւոր ու ազդեցիկ ուղերձներ` ուղղված հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը:
Ուստի, օգտվելով ընձեռնված առիթից՝ կցանկանայի անվանական շնորհակալություն հայտնել այս բացառիկ եւ Հայաստանի համար կարեւոր բանաձեւի ընդունման հարցում առանցքային ներդրում ունեցած գործիչներին, որոնք այսօր այս պատվիրակության կազմում հյուրընկալվել են Հայաստանի Ազգային ժողովում: Նախեւառաջ հատուկ շնորհակալություն եմ ուզում հայտնել նախագահ Լարշեին՝ բանաձեւը Սենատի օրակարգում ներառելու, դրան ցուցաբերած աջակցության եւ հայ-ֆրանսիական բարեկամությանն իր անմնացորդ հավատարմության համար:
Բանաձեւի մշակման եւ դրա կայացման համար ցուցաբերած սկզբունքայնության եւ համընդհանուր մարդկային արժեքներին իրենց հավատարմության համար երախտագիտության խոսքեր եմ հղում
•               Սենատի արտաքին հարաբերությունների, պաշտպանության եւ զինված ուժերի հանձնաժողովի նախագահ Քրիստիան Կամբոնին,
•                   Սենատի «Հանրապետականներ» խմբակցության նախագահ Բրունո Ռըտայոյին,
•                   Սոցիալիստական խմբակցության նախագահ Պատրիկ Կաներին,
•                   Ցենտրիստական խմբակցության նախագահ Էրվե Մարսելին,
•                   Կոմունիստական խմբակցության նախագահ Էլիան Ասասիին,
•                   Բնապահպանների խմբակցության նախագահ Գիյոմ Գոնտարին:
Այս բանաձեւի ընդունումն անկասկած ունի կարեւոր նշանակություն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափի ամրապնդման հարցում, ինչպես նաեւ Արցախի միջազգային կարգավիճակի ճանաչման գործում՝ որպես արցախահայության անվտանգության կարեւոր երաշխիք: Այն կարեւոր սթափեցնող ուղերձ է ինչպես միջազգային հանրությանը, այնպես էլ ագրեսոր Ադրբեջանին եւ նրան ամեն կերպ աջակցող Թուրքիային:
Նախագահ Լարշեի եւ պատվիրակության անդամների հետ անդրադարձանք նաեւ Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց անհապաղ վերադարձի հարցին, որը գերխնդիր է մնում Հայաստանի համար: Այս հարցում Ադրբեջանի որդեգրած դիրքորոշումը միջազգային մարդասիրական իրավունքի, ինչպես նաեւ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների կոպտագույն խախտում է, որն ուղեկցվում է միջազգայնորեն փաստագրված հայատյացության ակնհայտ դրսեւորումներով:
Իմ ֆրանսիացի գործընկերոջ եւ պատվիրակության անդամների հետ կարեւորեցինք նաեւ Արցախի պատմամշակութային ժառանգության պաշտպանության  հրատապ կարեւորությունը: Առանձին անդրադարձ կատարեցինք նաեւ հայ-ֆրանսիական միջխորհրդարանական սերտ համագործակցությանը, որը Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների հիմնասյուներից մեկն է:
Ավարտելով խոսքս՝ եւս մեկ անգամ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել իմ ֆրանսիացի գործընկերներին: Ձեր ներկայությունն այսօր Ազգային ժողովում վկայությունն է Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի հանրապետությունների եւ ժողովուրդների բարեկամության: Ոչ միայն ուրախությունը, այլեւ ցավն ու դառնությունը կիսելու, միասին ճանապարհ անցնելու վկայությունն է:

Dear members of Delegation,
invitation to take part in the events of the106th anniversary remembrance of the Armenian Genocide and for visiting Armenia with the delegation of large political representation.
This year marks the 20th anniversary of the law of 2001 on Armenian Genocide Recognition by France, which was adopted on the initiative of the President Jacque Chirac and passed in the first reading in the Senate of France. I will underline that France was the first state that recognized the Armenian Genocide by law, having an important contribution to the international process of the genocide recognition and to the restoration of the historical justice towards the Armenian people. In this context, today, on April 24, we express our gratitude to the French people for hosting thousands of Armenians, who survived the Genocide and taken the path of immigration and for keeping bright the light towards future.
It is very symbolic that the visit of the President Larcher's delegation to Armenia takes place after the war unleashed against Artsakh and the Armenian people by Azerbaijan with the support of Turkey, which resulted in huge human losses and brought forth grave humanitarian consequences for Armenia and Nagorno Karabakh. Thus, we evaluate this visit as a distinct message of solidarity and support from friendly France.
We greatly appreciate the unbiased adherence of principle adopted by France and the solidarity with the Armenian people during the war days. In that context, I would like especially to stress the
historical resolution on the necessity of the recognition of the Nagorno Karabakh Republic adopted by the unprecedented large support of the votes by the Senate of France on 25 November 2020. I will underscore that the Senate of France was the first among the series of parliaments of the world that adopted a resolution with a call to recognize Artsakh, including important and influential messages directed to the peaceful settlement of the conflict.
Thus, taking the given advantage, I would like to thank the politicians having a key contribution to the adoption of this unique and important resolution for Armenia, who today have been hosted in this delegation in the National Assembly of Armenia. First of all, I would like to especially thank President Larcher for including the resolution in the agenda of the Senate and for his support shown to it and selfless faithfulness to the Armenian-French friendship.
I express my words of gratitude for the revision of the resolution, shown adherence to the principle for its establishment and their faithfulness to universal human values to the
· Chairman of the Committee on Foreign Affairs, Defense and Armed Forces Christian
Cambon;
· Chairman of the Republicans (Les Republicains) Group Bruno Retailleau;
· Chairman of the Socialists, Ecologists and Republicans Group Patrick Kanner;
· Chairman of the Centrist (Union Centriste) Group Hervé Marsseille
· Chairwoman of the Communists, Republicans, Citizen and Ecologists Group Éliane
Assassi and
· the Chairman of the Ecologists FactionGuillaume Gontard.
The adoption of this resolution, undoubtedly, is of great significance in strengthening of the
OSCE Minsk Group Co-Chairmanship format, as well as in recognition of the international status of Artsakh as an important warrant of Artsakh Armenians’ security. It is an important sobering message to the international community, as well as aggressor Azerbaijan and Turkey backing it in every way.
We also touched upon with President Larcher and the members of the delegation the issue of
the urgent return of the illegally detained Armenian prisoners of war and the civilians, which remains as a great problem for Armenia. In this issue, the position adopted by Azerbaijan is a most brutal violation of the international humanitarian law and the obligations assumed by the tripartite statement of November 9, which is accompanied by evident manifestations of internationally documented Armenophobia.
We also highlighted with my French colleague and the members of the delegation the urgent
importance of the protection of the historical-cultural heritage of Artsakh. We also separately referred to the Armenian-French inter-parliamentary close cooperation, which is one of the main pillars of the special relations between Armenia and France.
Ending my speech, I once again thank my French colleagues. Today your presence in the National Assembly is the evidence of the friendship between the Republic of Armenia and the Republic of France and the citizens. It is the evidence of not only sharing the joy, but also the pain and bitterness and passing together a path.