ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը նոյեմբերի 1-ին հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Թագուհի Թովմասյանը ներկայացրել է իր գլխավորած հանձնաժողովի լիազորությունները եւ գործունեությունը՝ նշելով, որ արդեն իսկ մոտ 10 արդյունավետ հանդիպում է կազմակերպվել, որոնց ընթացքում, մասնավորապես, քննարկվել են Արցախին, սահմանամերձ համայնքների բնակիչների իրավունքներին առնչվող հարցեր: Հանձնաժողովի նախագահը ՌԴ գործընկերների հետ համագործակցելու պատրաստակամություն է հայտնել: Դեսպանն իր հերթին նշել է, որ մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում երկու երկրների համապատասխան մարմինների միջեւ առկա է կառուցողական փոխգործակցություն:
Կողմերը կարեւորել են հայ-ռուսական հարաբերությունների բարձր մակարդակը՝ այդ հարթությունում ընդգծելով օրենսդիր մարմինների փոխգործակցության զգալի դերը:  Խորհրդարանական դիվանագիտության աշխուժացման առումով անհրաժեշտ է համարվել Հայ-ռուսական միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի նիստի անցկացումը: Անդրադարձ է եղել խորհրդարանական տարբեր հարթակներում երկու երկրների պատվիրակությունների արդյունավետ աշխատանքին:
Թագուհի Թովմասյանը խոսել է մարդու իրավունքների պաշտպանության, խոսքի ազատության սահմանափակման խնդիրների մասին: Այս համատեքստում նա տեղեկացրել է, որ առաջիկայում նախատեսում է Հայաստանում ՌԴ քաղաքացիների, ինչպես նաեւ ՌԴ-ում ապրող, այդ երկրի քաղաքացի հանդիսացող եւ չհանդիսացող հայերի քաղաքացիության խնդիրների վերաբերյալ քննարկումներ կազմակերպել:
Պատգամավորը բարձրաձայնել է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազի այն հայտարարության մասին, ըստ որի՝ այդ երկրում ՀՀ 320 քաղաքացու նկատմամբ հայտարարված է միջազգային հետախուզում: Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ այդ հարցում ակնկալում է ՌԴ աջակցությունը, որպեսզի հետախուզման մեջ գտնվող հայերը տեղեկացված լինեն իրենց նկատմամբ հարուցված քրեական գործերի եւ դրանց հետեւանքների մասին:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ Հայ առաքելական եւ Ռուս ուղղափառ եկեղեցիների արդյունավետ համագործակցությանը, Ռուսաստանում հայ համայնքի ծանրակշիռ դերակատարությանը, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանների դեմարկացիայի եւ դելիմիտացիայի գործընթացին, Արցախի կարգավիճակին: Այս առումով կարեւորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությունը:

On November 1, the Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Taguhi Tovmasyan met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation (RF) to the Republic of Armenia Sergei Kopyrkin.
Taguhi Tovmasyan presented the authorities of the Committee led by her, noting that already about 10 effective meetings were organized, during which, particularly, issues on Artsakh and the rights of the residents of the border communities were discussed. The Committee Chair expressed readiness for cooperating with the RF colleagues. In his turn the Ambassador has noted that in the sphere of the protection of human rights constructive cooperation exists between the two countries’ relevant bodies.
The sides highlighted the high level of the Armenian-Russian relations, underlining the considerable role of collaboration of the legislative bodies on that plane. In the enlivening of the parliamentary diplomacy the holding of the sitting of the Armenian-Russian Inter-Parliamentary Committee on Cooperation was considered necessary. The effective work of the two countries’ delegations on the parliamentary different platforms was touched upon.
Taguhi Tovmasyan spoke about the protection of human rights and the problems of restriction of the freedom of speech. In this context she has informed that in the near future she designs to organize debates on the problems of the RF citizens in Armenia, as well as the citizenship of the Armenians living in the RF, being and not being citizens of that country.
The MP voiced about the statement of the Prosecutor General of Azerbaijan, according to which, international search is announced towards the RA 320 citizens in that country. The Committee Chair has stated in the issue of that problem solution she expects the RF support, in order the Armenians being in search will be informed about the criminal cases sued towards them.
The interlocutors also referred to the effective cooperation between the Armenian Apostolic and the Russian Orthodox, the weighty role of the Armenian community in Russia, the demarcation and delimitation process of the borders between Armenia and Azerbaijan and the Artsakh status. In this respect, the activities of the OSCE Minsk Group Co-Chairs were emphasized.