ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը նոյեմբերի 1-ին հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Թագուհի Թովմասյանը ներկայացրել է իր գլխավորած հանձնաժողովի լիազորությունները եւ գործունեությունը՝ նշելով, որ արդեն իսկ մոտ 10 արդյունավետ հանդիպում է կազմակերպվել, որոնց ընթացքում, մասնավորապես, քննարկվել են Արցախին, սահմանամերձ համայնքների բնակիչների իրավունքներին առնչվող հարցեր: Հանձնաժողովի նախագահը ՌԴ գործընկերների հետ համագործակցելու պատրաստակամություն է հայտնել: Դեսպանն իր հերթին նշել է, որ մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում երկու երկրների համապատասխան մարմինների միջեւ առկա է կառուցողական փոխգործակցություն:
Կողմերը կարեւորել են հայ-ռուսական հարաբերությունների բարձր մակարդակը՝ այդ հարթությունում ընդգծելով օրենսդիր մարմինների փոխգործակցության զգալի դերը:  Խորհրդարանական դիվանագիտության աշխուժացման առումով անհրաժեշտ է համարվել Հայ-ռուսական միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի նիստի անցկացումը: Անդրադարձ է եղել խորհրդարանական տարբեր հարթակներում երկու երկրների պատվիրակությունների արդյունավետ աշխատանքին:
Թագուհի Թովմասյանը խոսել է մարդու իրավունքների պաշտպանության, խոսքի ազատության սահմանափակման խնդիրների մասին: Այս համատեքստում նա տեղեկացրել է, որ առաջիկայում նախատեսում է Հայաստանում ՌԴ քաղաքացիների, ինչպես նաեւ ՌԴ-ում ապրող, այդ երկրի քաղաքացի հանդիսացող եւ չհանդիսացող հայերի քաղաքացիության խնդիրների վերաբերյալ քննարկումներ կազմակերպել:
Պատգամավորը բարձրաձայնել է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազի այն հայտարարության մասին, ըստ որի՝ այդ երկրում ՀՀ 320 քաղաքացու նկատմամբ հայտարարված է միջազգային հետախուզում: Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ այդ հարցում ակնկալում է ՌԴ աջակցությունը, որպեսզի հետախուզման մեջ գտնվող հայերը տեղեկացված լինեն իրենց նկատմամբ հարուցված քրեական գործերի եւ դրանց հետեւանքների մասին:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ Հայ առաքելական եւ Ռուս ուղղափառ եկեղեցիների արդյունավետ համագործակցությանը, Ռուսաստանում հայ համայնքի ծանրակշիռ դերակատարությանը, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանների դեմարկացիայի եւ դելիմիտացիայի գործընթացին, Արցախի կարգավիճակին: Այս առումով կարեւորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությունը:

1 ноября председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян встретилась с Чрезвычайным и Полномочным послом РФ в Армении С.Копыркиным.
Т.Товмасян представила полномочия и деятельность возглавляемой ею комиссии, отметив, что уже организовано около 10 продуктивных встреч, в ходе которых, в частности, обсуждались вопросы Арцаха, прав жителей приграничных общин. Председатель комиссии выразила готовность сотрудничать с российскими коллегами. В свою очередь, посол отметил, что между соответствующими органами двух стран существует конструктивное взаимодействие в сфере защиты прав человека.
Стороны отметили высокий уровень армяно-российских отношений, подчеркнув значительную роль сотрудничества между законодательными органами. С точки зрения активизации парламентской дипломатии признано необходимым проведение заседания комиссии по армяно-российскому межпарламентскому сотрудничеству. Затронута эффективная работа делегаций РА и РФ на различных парламентских площадках.
Т.Товмасян коснулась вопросов защиты прав человека и ограничения свободы слова. В этом контексте она сообщила, что в ближайшее время намечается провести обсуждения по проблемам   гражданства граждан РФ в Армении, а также проживающих в России армян – граждан и не граждан страны.
Депутат озвучила заявление генпрокурора Азербайджана, согласно которому в этой стране 320 граждан РА объявлены в международный розыск. Председатель комиссии отметила, что рассчитывает на поддержку России в решении данного вопроса, чтобы разыскиваемые армяне были проинформированы о возбужденных против них уголовных делах и их последствиях.
Собеседники также коснулись эффективного сотрудничества Армянской Апостольской и Русской Православной церквей, весомой роли армянской общины в России, процесса демаркации и делимитации армяно-азербайджанской границы, статуса Арцаха. В этой связи особо отмечена деятельность сопредседателей Минской группы ОБСЕ.