ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, հայ-բելառուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Գեւորգյանը նոյեմբերի 10-ին հանդիպել է Հայաստանում Բելառուսի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ալեքսանդր Կոնյուկին:
Արմեն Գեւորգյանը կարեւորել է Հայաստանի եւ Բելառուսի միջեւ պատմականորեն ձեւավորված ավանդական բարեկամական հարաբերությունները, որոնք պետք է շարունակաբար զարգացնել եւ ամրապնդել: Պատգամավորն ընդգծել է երկու երկրների միջխորհրդարանական կապերի ընդլայնման անհրաժեշտությունը՝ նշելով, որ կանի հնարավորն այդ ուղղությամբ:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային զարգացումներին՝ հանձնաժողովի նախագահը բարձրացրել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների եւ գերեվարված այլ անձանց անհապաղ վերադարձի հարցը՝ խնդրի կարգավորման առումով արժեւորելով բարեկամ պետությունների հստակ ազդակներն Ադրբեջանին: Բարձր գնահատելով տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումը՝ ընդդիմադիր պատգամավորն անիմաստ է համարել այս պահին խաղաղության մասին խոսելը, երբ Ադրբեջանում գերեվարված են մեր հայրենակիցները:
Նշվել է, որ Հայաստանի եւ Բելառուսի Ազգային ժողովների միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովն ունի փոխգործակցության եւ համատեղ աշխատանքի նպաստավոր փորձ: Կարեւորվել է հանձնաժողովի աշխատանքի աշխուժացումը:
Դեսպան Ալեքսանդր Կոնյուկը եւս կարեւորել է միջխորհրդարանական կապերի, տարբեր ոլորտներում գործակցության զարգացումը: Արմեն Գեւորգյանի խնդրանքով դեսպանը մանրամասներ է ներկայացրել Բելառուսի սահմանին փախստականների հոսքով պայմանավորված իրավիճակի մասին:
Զրուցակիցները խոսել են ԵԱՏՄ շրջանակում հայ-բելառուսական համագործակցության մասին: Փոխշահավետ է համարվել առեւտրատնտեսական կապերի զարգացումն ու նշվել, որ այս ոլորտում կա չօգտագործված մեծ ներուժ:

On November 10, the Chair of the RA NA Standing Committee on Regional and Eurasian Integration, the Chair of the Armenian-Belarusian Inter-Parliamentary Committee Armen Gevorgyan met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Belarus to Armenia Aleksandr Konyuk.
Armen Gevorgyan highlighted the traditional friendly relations historically formed between Armenia and Belarus, which should continuously develop and strengthen. The MP underlined the necessity of the expansion of the two countries’ inter-parliamentary ties, noting that he would do his best in that direction.
Touching upon the regional developments, the Committee Chair voiced the issue of the immediate return of Armenian prisoners of war and other captives held in Azerbaijan, with regards to the problem settlement evaluating the distinct impulses of the friendly states to Azerbaijan. Highly assessing the establishment of peace in the region, the opposition MP has considered senseless speaking about peace at this moment, when our compatriots are captured in Azerbaijan.
It has been noted that the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the National Assemblies of Armenia and Belarus has favourable experience of collaboration and joint work. The enlivening of the Committee’s work was highlighted.
Ambassador Konyuk also emphasized the development of the inter-parliamentary relations and cooperation in different spheres. At Armen Gevorgyan’s request the Ambassador presented details about the situation conditioned by the refugees’ flow on the border of Belarus.
The interlocutors talked about the Armenian-Belarusian cooperation within the EEI framework. The development of the trade-economic ties has been deemed mutually beneficial and it has been noted that there is unused great potential in this sphere.