ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, հայ-բելառուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Գեւորգյանը նոյեմբերի 10-ին հանդիպել է Հայաստանում Բելառուսի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ալեքսանդր Կոնյուկին:
Արմեն Գեւորգյանը կարեւորել է Հայաստանի եւ Բելառուսի միջեւ պատմականորեն ձեւավորված ավանդական բարեկամական հարաբերությունները, որոնք պետք է շարունակաբար զարգացնել եւ ամրապնդել: Պատգամավորն ընդգծել է երկու երկրների միջխորհրդարանական կապերի ընդլայնման անհրաժեշտությունը՝ նշելով, որ կանի հնարավորն այդ ուղղությամբ:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային զարգացումներին՝ հանձնաժողովի նախագահը բարձրացրել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների եւ գերեվարված այլ անձանց անհապաղ վերադարձի հարցը՝ խնդրի կարգավորման առումով արժեւորելով բարեկամ պետությունների հստակ ազդակներն Ադրբեջանին: Բարձր գնահատելով տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումը՝ ընդդիմադիր պատգամավորն անիմաստ է համարել այս պահին խաղաղության մասին խոսելը, երբ Ադրբեջանում գերեվարված են մեր հայրենակիցները:
Նշվել է, որ Հայաստանի եւ Բելառուսի Ազգային ժողովների միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովն ունի փոխգործակցության եւ համատեղ աշխատանքի նպաստավոր փորձ: Կարեւորվել է հանձնաժողովի աշխատանքի աշխուժացումը:
Դեսպան Ալեքսանդր Կոնյուկը եւս կարեւորել է միջխորհրդարանական կապերի, տարբեր ոլորտներում գործակցության զարգացումը: Արմեն Գեւորգյանի խնդրանքով դեսպանը մանրամասներ է ներկայացրել Բելառուսի սահմանին փախստականների հոսքով պայմանավորված իրավիճակի մասին:
Զրուցակիցները խոսել են ԵԱՏՄ շրջանակում հայ-բելառուսական համագործակցության մասին: Փոխշահավետ է համարվել առեւտրատնտեսական կապերի զարգացումն ու նշվել, որ այս ոլորտում կա չօգտագործված մեծ ներուժ:

10 ноября председатель Постоянной комиссии НС по региональным вопросам и вопросам евразийской интеграции, председатель армяно-белорусской межпарламентской комиссии А.Геворгян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Беларуси в Армении А.Конюком.
А.Геворгян отметил важность исторически сложившихся традиционных дружеских отношений между Арменией и Беларусью, которые необходимо постоянно развивать и укреплять. Депутат подчеркнул необходимость расширения межпарламентских связей между двумя странами, отметив, что сделает все возможное в этом направлении.
Касаясь региональных развитий, председатель комиссии поднял вопрос о немедленном возвращении армянских военнопленных и удерживаемых в Азербайджане лиц, отметив четкие сигналы дружественных стран азербайджанцам по урегулированию проблемы. Высоко оценив установление мира в регионе, оппозиционный депутат выразил мнение, что в данный момент, когда наши соотечественники находятся в азербайджанском плену, говорить о мире бессмысленно.
Отмечено, что Межпарламентская комиссия по сотрудничеству НС РА и НС Беларуси имеет положительный опыт взаимодействия и совместной работы. Подчеркнута важность активизации деятельности комиссии.
Посол А.Конюк также отметил развитие межпарламентских связей, сотрудничества в различных сферах. По просьбе А.Геворгяна он проинформировал о ситуации на границе Беларуси из-за наплыва беженцев.
Собеседники коснулись армяно-белорусского сотрудничества в рамках ЕАЭС. Признано взаимовыгодным развитие торгово-экономических связей, отмечен большой неиспользованный потенциал в этой сфере.