ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 10-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ««Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված նախագծերի փաթեթը:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանի խոսքով՝ օրենսդրական փաթեթի նպատակը օդանավակայանի տարածքից ուղեւորափոխադրումներ կատարելու մրցակցային հավասար պայմաններ ստեղծելը եւ զբոսաշրջիկների համար պատշաճ որակ ապահովելն է: Փոխնախարարը հավելել է, որ փոփոխությունները վերաբերում են միայն մարդատար տաքսիների աշխատանքին: Օդանավակայանի տաքսիների կայանատեղից ուղեւորափոխադրում կատարելու համար սահմանվում է A տեսակի լիցենզիայի պահանջ, որի պետական տուրքը տարեկան 200 հազար դրամ է: Սահմանվել են նաեւ մեքենաների կահավորման, արտաքին տեսքի, տարիքային սահմանափակման պահանջներ. յոթ տարեկանից բարձր մեքենան շահագործելն արգելվում է: Առանց լիցենզիա օդանավակայանի կայանատեղից ուղեւորափոխադրում անելը կտուգանվի նվազագույն աշխատավարձի 50-ապատիկի չափով:
«Օդանավակայանի հատվածը կարգավորելուց բացի ցանկալի կլիներ տաքսի ծառայությունների վերաբերյալ ամբողջական կարգավորում ունենալ»,- նշել է տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը:

10 ноября Постоянная комиссия НС по экономическим вопросам обсудила в первом чтении пакет проектов о внесении изменений и дополнений в закон “Об автомобильном транспорте” и прилагаемый пакет.
По словам заместителя министра территориального управления и инфраструктур РА А.Симоняна, цель законодательного пакета – создание   равных конкурентных условий для пассажирских перевозок с территории аэропорта и обеспечение надлежащего качества для туристов. Замминистра добавил, что изменения касаются только работы пассажирских такси. Требуется лицензия типа А на перевозку пассажиров со стоянки такси аэропорта, ежегодная госпошлина на которую составляет 200 тыс. драмов. Также установлены требования к оснащению и внешнему виду автомобиля, запрещается эксплуатация машины старше семи лет. За перевозку пассажиров со стоянки аэропорта без лицензии взимается штраф в 50-кратном размере минимальной зарплаты.
“Помимо регулирования аэропортового сектора, было бы желательно комплексно отрегулировать услуги службы такси”, - отметил заместитель председателя комиссии по экономическим вопросам Б.Тунян.