ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 10-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ««Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված նախագծերի փաթեթը:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանի խոսքով՝ օրենսդրական փաթեթի նպատակը օդանավակայանի տարածքից ուղեւորափոխադրումներ կատարելու մրցակցային հավասար պայմաններ ստեղծելը եւ զբոսաշրջիկների համար պատշաճ որակ ապահովելն է: Փոխնախարարը հավելել է, որ փոփոխությունները վերաբերում են միայն մարդատար տաքսիների աշխատանքին: Օդանավակայանի տաքսիների կայանատեղից ուղեւորափոխադրում կատարելու համար սահմանվում է A տեսակի լիցենզիայի պահանջ, որի պետական տուրքը տարեկան 200 հազար դրամ է: Սահմանվել են նաեւ մեքենաների կահավորման, արտաքին տեսքի, տարիքային սահմանափակման պահանջներ. յոթ տարեկանից բարձր մեքենան շահագործելն արգելվում է: Առանց լիցենզիա օդանավակայանի կայանատեղից ուղեւորափոխադրում անելը կտուգանվի նվազագույն աշխատավարձի 50-ապատիկի չափով:
«Օդանավակայանի հատվածը կարգավորելուց բացի ցանկալի կլիներ տաքսի ծառայությունների վերաբերյալ ամբողջական կարգավորում ունենալ»,- նշել է տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը:

At November 10 sitting of the RA NA Stranding Committee on Economic Affairs, the draft law on Making Amendment and Addenda to the RA Law on Automobile Transport and the package of the enclosed ones was debated in the first reading.
According to the RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Armen Simonyan, the purpose of the legislative package is to create equal competitive conditions for the implementation of passenger transportations from the territory of the airport and to ensure proper quality for tourists. The Deputy Minister has added that the amendments only refer to the work of taxis for people. A requirement for A license category to implement passenger transportation from the airport parking for taxis is set, the state duty of which is 200.000 AMD. Requirements for car furniture, appearance, age restrictions were also set: it is forbidden to drive a car over the age of seven. The implementation of passenger transportation from the airport parking without a license will be fined 50 times the minimum salary.
“Except regulating the part of the airport, it would be desirable to have a complete regulation related to the taxi services,” the Deputy Chair of the Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan.