Կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ Վահագն Ալեքսանյանը հարց է ուղղել ՀՀ վարչապետին  ՀՀ տարածք Ադրբեջանի ապօրինի ներխուժման հետեւանքով վերջինիս կողմից 41 քառ. կմ օկուպացված լինելու մասին:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է, որ  երեկվա գործողությունների հետեւանքով բալանսը չի փոխվել: Մինչեւ այդ էլ է այդքան եղել: Վարչապետը նշել է, որ այնպես չէ, որ այդ 41 քառակուսի կմ-ը լիարժեք վերահսկվում է Ադրբեջանի ԶՈՒ-ի կողմից: Ըստ նրա՝ մայիսի 12-ից հետո գործընթացի հետեւանքով տարբեր հատվածներում Ադրբեջանի եւ մեր ԶՈՒ դիրքերը շախմատաձեւ դասավորված են, երբեմն՝ մեկը մյուսի մեջ անտրամաբանական ձեւերով մխրճված: Ըստ գործադիրի ղեկավարի՝ հիմա կարեւոր է դաշտը ճիշտ պատկերացնել:
«Առաջին պատերազմի արդյունքներով նաեւ Սովետական Ադրբեջանի տարածքներ կան, որոնք գտնվել են եւ գտնվում են ՀՀ-ի վերահսկողության ներքո: Այս հանգամանքների բերումով է շատ կարեւորվում սահմանազատման-սահմանագծման գործընթացը: Երբ ասում ենք, որ ՀՀ տարածքներից Ադրբեջանն օկուպացրել է, ինչը ճշմարտություն է, միջին վիճակագրական միջազգային հանրության ներկայացուցիչն ասում է՝ դա միանշանակ չէ, Ադրբեջանից էլ կան տարածքներ, որոնք ՀՀ-ի վերահսկողության ներքո են: Ադրբեջանի երեկվա ներխուժման հետեւանքով բալանս չի փոխվել»,-ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

В ходе процедуры вопросов-ответов   НС член фракции НС “Гражданский договор” В.Алексанян задал премьер-министру РА вопрос в связи с незаконным вторжением Азербайджана на территорию РА и оккупацией 41 кв.км.
Н.Пашинян ответил, что в результате вчерашних действий баланс не изменился – так   было и раньше. Премьер-министр отметил, что   41 кв.км не полностью контролируется азербайджанскими вооруженными силами. По Пашиняну, вследствие процесса после 12 мая позиции Азербайджана и ВС РА в разных частях построены в шахматном порядке, иногда нелогично перемежаясь друг с другом. По словам главы исполнительной власти, сейчас важно правильно представлять поле.
“По итогам первой войны есть также территории Советского Азербайджана, которые были и находятся под контролем РА. В силу этих обстоятельств   процесс демаркации-демаркации крайне важен. Когда говорим, что Азербайджан оккупировал территории Армении, что верно, представитель среднестатистического международного сообщества говорит: это неоднозначно – есть   также территории Азербайджана, находящиеся под контролем РА. Вследствие вчерашнего азербайджанского вторжения баланс не изменился”, - заметил Н.Пашинян.