Սա այն վարկային համաձայնագրերից է, որի հիմնավորվածությունն առավել քան ակնհայտ է: Տոկոսադրույքները բավականին լավն են. նշել է ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը հանձնաժողովի հոկտեմբերի 21-ի արտահերթ նիստում «Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման եւ զարգացման միջազգային բանկի միջեւ «Կրթության բարելավման ծրագրի լրացուցիչ ֆինանսավորում» վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ:
Հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է, որ ծրագրի իրականացման արդյունքում հազարավոր երեխաներ հնարավորություն կունենան ստանալ մրցունակ կրթություն: Այս համատեքստում Գեւորգ Պապոյանը կարեւորել է դասավանդողների վերապատրաստման հարցը, ինչպես նաեւ աշխատաշուկայի նոր պահանջներին համապատասխան մասնագիտությունների մագիստրոսական ծրագրերի ներդրումը բուհերում:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը հայտնել է, որ լրացուցիչ ֆինանսավորման վերաբերյալ համաձայնագրով նախատեսվում է հիմնանորոգել եւ վերակառուցել 4 ավագ դպրոց: Այդ դպրոցներն են` Վանաձորի թիվ 13 ավագ դպրոցը, Արտաշատի եւ Աշտարակի ավագ դպրոցները, Երեւանի թիվ 139 ավագ դպրոցը:
Քննարկվող համաձայնագրի շրջանակում 200 դպրոցներում կստեղծվեն բնագիտական եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների լաբորատորիաներ: Կառավարությունը նախատեսում է, որ մինչեւ 2026 թ. հանրապետության բոլոր դպրոցները պետք է ապահովվեն նման լաբորատորիաներով:
Հանրապետության 80 բնակավայրում համաձայնագրի շրջանակում կստեղծվի առնվազն 80 նախակրթարան: Ծրագրվել է մինչեւ 2026 թ. ստեղծել 500 նախակրթարան:
Բուհերը կստանան նորարարական եւ զարգացման ծրագրեր իրականացնելու դրամաշնորհներ: Այս ծրագիրը շարունակվում է նախորդ վարկային ծրագրից. բուհերն արդեն մեծ ծավալի աշխատանքներ են կատարել այս մասով:
Ընթացիկ տարվա հունիսի 9-ին ստորագրված համաձայնագրով նախատեսվում է հատկացնել 22,6 մլն եվրո գումար: Վարկի մարումը նախատեսված է 25 տարի ժամկետով. 14,5 տարին արտոնյալ է: Տոկոսադրույքը` տարեկան 0,25 տոկոս:
Ժաննա Անդրեասյանը, ի պատասխան պատգամավորների հարցերի, նշել է, որ Կառավարությունը դպրոցների հիմնանորոգման, դպրոցաշինության աշխատանքներն իրականացնում է տարբեր ծրագրերի միջոցով: Այս վարկային համաձայնագրով նախատեսվում է իրականացնել ծրագրվածի մի մասը:

“Это одно из тех кредитных соглашений, обоснованность которого более чем очевидна. Процентные ставки приемлемые”, - заявил на внеочередном заседании комиссии 21 октября председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам НС Г.Папоян в ходе обсуждения законопроекта о ратификации кредитного соглашения “Дополнительное финансирование программы совершенствования образования” между Республикой Армения и Международным банком реконструкции и развития (ЕБРР).
Председатель комиссии подчеркнул, что в результате реализации программы тысячи детей получат возможность получить конкурентоспособное образование. В этом контексте он акцентировал внимание на вопросе подготовки учителей, а также введения в вузах магистерских программ по специальностям, соответствующим новым требованиям рынка труда.
Заместитель министра ОНКС Ж.Андреасян сообщила, что соглашение о дополнительном финансировании предусматривает капитальный ремонт и реконструкцию 4 средних школ в Ереване, Ванадзоре, Арташате, Аштараке.
В рамках обсуждаемого соглашения в 200 школах будут созданы лаборатории науки и информационных технологий. Правительство планирует к 2026 г. обеспечить такими лабораториями все школы страны.
По соглашению в 80 населенных пунктах республики будет создано не менее 80 дошкольных учреждений. Намечается до 2026 г. открыть 500 дошкольных учреждений.
Вузы получат гранты на реализацию инновационных и девелоперских проектов. Эта программа является продолжением предыдущей кредитной программы. Университеты уже проделали большую работу в этом направлении.
Соглашением от 9 июня текущего года предусматривается выделить 22,6 млн евро. Погашение кредита – в течение 25 лет, из них 14,5 лет льготные. Процентная ставка - 0,25% годовых.
Ж.Андреасян, отвечая на вопросы депутатов, сообщила, что правительство осуществляет работы по ремонту и строительству школ посредством различных программ. Данное кредитное соглашение предназначено для реализации части намеченного.