Սա այն վարկային համաձայնագրերից է, որի հիմնավորվածությունն առավել քան ակնհայտ է: Տոկոսադրույքները բավականին լավն են. նշել է ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը հանձնաժողովի հոկտեմբերի 21-ի արտահերթ նիստում «Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման եւ զարգացման միջազգային բանկի միջեւ «Կրթության բարելավման ծրագրի լրացուցիչ ֆինանսավորում» վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ:
Հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է, որ ծրագրի իրականացման արդյունքում հազարավոր երեխաներ հնարավորություն կունենան ստանալ մրցունակ կրթություն: Այս համատեքստում Գեւորգ Պապոյանը կարեւորել է դասավանդողների վերապատրաստման հարցը, ինչպես նաեւ աշխատաշուկայի նոր պահանջներին համապատասխան մասնագիտությունների մագիստրոսական ծրագրերի ներդրումը բուհերում:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը հայտնել է, որ լրացուցիչ ֆինանսավորման վերաբերյալ համաձայնագրով նախատեսվում է հիմնանորոգել եւ վերակառուցել 4 ավագ դպրոց: Այդ դպրոցներն են` Վանաձորի թիվ 13 ավագ դպրոցը, Արտաշատի եւ Աշտարակի ավագ դպրոցները, Երեւանի թիվ 139 ավագ դպրոցը:
Քննարկվող համաձայնագրի շրջանակում 200 դպրոցներում կստեղծվեն բնագիտական եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների լաբորատորիաներ: Կառավարությունը նախատեսում է, որ մինչեւ 2026 թ. հանրապետության բոլոր դպրոցները պետք է ապահովվեն նման լաբորատորիաներով:
Հանրապետության 80 բնակավայրում համաձայնագրի շրջանակում կստեղծվի առնվազն 80 նախակրթարան: Ծրագրվել է մինչեւ 2026 թ. ստեղծել 500 նախակրթարան:
Բուհերը կստանան նորարարական եւ զարգացման ծրագրեր իրականացնելու դրամաշնորհներ: Այս ծրագիրը շարունակվում է նախորդ վարկային ծրագրից. բուհերն արդեն մեծ ծավալի աշխատանքներ են կատարել այս մասով:
Ընթացիկ տարվա հունիսի 9-ին ստորագրված համաձայնագրով նախատեսվում է հատկացնել 22,6 մլն եվրո գումար: Վարկի մարումը նախատեսված է 25 տարի ժամկետով. 14,5 տարին արտոնյալ է: Տոկոսադրույքը` տարեկան 0,25 տոկոս:
Ժաննա Անդրեասյանը, ի պատասխան պատգամավորների հարցերի, նշել է, որ Կառավարությունը դպրոցների հիմնանորոգման, դպրոցաշինության աշխատանքներն իրականացնում է տարբեր ծրագրերի միջոցով: Այս վարկային համաձայնագրով նախատեսվում է իրականացնել ծրագրվածի մի մասը:

“This is one of those loan agreements, the validity of which is more than obvious. The interest rates are quite good,” the Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan noted during the debate of the draft law on Ratifying the loan agreement "Additional financing for the Education Improvement Program" between the Republic of Armenia and the International Bank for Reconstruction and Development at the sitting of the Committee on October 21.
The Committee Chair emphasized that as a result of the implementation of the program, thousands of children will have the opportunity to receive a competitive education. In this context, Gevorg Papoyan highlighted the issue of teacher training, as well as the introduction of master’s programs in universities for specialists corresponding to the new requirements of the labor market.
The Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan informed that according to the agreement on additional financing, it is planned to carry out major repairs and rebuild 4 high schools. Those schools are High School N 13 in Vanadzor, high schools in Artashat and Ashtarak, High School N 139 in Yerevan.
At least 80 preschools will be established in 80 settlements of the republic within the framework of the agreement. It is planned to create 500 preschools by 2026.
Universities will receive grants to implement innovative and development programs. This program continues from the previous loan program. Universities have already done a lot of work in this regard.
According to the agreement signed on June 9 of this year, it is planned to allocate 22.6 million euros.
The loan repayment is 25 years. 14.5 years is grace period. The interest rate is 0.25% per annum.
Zhanna Andreasyan, in response to the MPs’ questions, noted that the Government implements school renovation and school construction works through various programs. This loan agreement is intended to implement a part of the planned.