Կրթության մինչեւ 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագրի վերջնանպատակն է ձեւավորել ազգային եւ համամարդկային արժեքների վրա հիմնված, ՀՀ զարգացմանը միտված, արդյունավետ եւ միջազգայնորեն մրցունակ կրթական համակարգ: Այն անհատին հնարավորություն կտա կյանքի բոլոր փուլերում ստանալու իր կարիքներին եւ ընդունակություններին համապատասխան որակյալ կրթություն, ապահովելու իր երկրում սեփական բարեկեցության կառուցման համար անհատի մրցունակ մասնագիտական պատրաստվածությունը, ինչպես նաեւ ակտիվ քաղաքացիական դիրքորոշումը: ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանն այս մասին ընդգծել է ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հոկտեմբերի 21-ին կազմակերպած քննարկման ժամանակ: Առանցքում «Հայաստանի Հանրապետության կրթության մինչեւ 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիրը հաստատելու մասին» օրենքի նախագիծն է եղել:
Ծրագիրն անցել է մշտական ընդգրկուն, մասնակցային գործընթաց՝ ներառելով ոլորտի շահառուներին, ինչպես նաեւ միջազգային գործընկերներին:
Ծրագիրն իրականացվել է երեք ռազմավարական ուղղություններով՝ համընդհանուր, ներառական, սովորողակենտրոն կրթական միջավայրի ստեղծում ՀՀ ամբողջ տարածքում, կրթության արդյունավետության բարձրացում՝ ուղղված բոլոր մակարդակներում՝ ուսումնական հաստատություններից մինչեւ պետական մարմիններ կառավարման արդյունավետության ապահովման եւ ռեսուրսների արդյունավետ ու նպատակային օգտագործման: Հաջորդը՝ կրթական ծառայությունների եւ արտադրանքի միջազգայնացումն ու արտահանումն է՝ շահեկանորեն փոխակերպելով Հայաստանի դերը գլոբալ կրթական համակարգում:
Վահրամ Դումանյանի խոսքով՝ համալիր միջոցառումների արդյունքում 2030 թ. շուրջ 7600 օտարերկրյա ուսանողների թիվն առնվազն կկրկնապատկվի: Մասնագիտական եւ բարձրագույն կրթական համակարգում նախատեսվում է բարձր առաջադիմություն ցուցաբերող, սակայն սոցիալապես անապահով ուսանողներին պետական կրթաթոշակների տրամադրում եւ փոխհատուցում՝ բացառելով անվճարունակության պատճառով նման ուսանողների՝ բուհից դուրս մնալու դեպքերը:
Շարունակական կրթության ապահովման տեսանկյունից առանցքային է ֆորմալ եւ ոչ ֆորմալ կրթության կրեդիտների հաշվառման եւ փոխանցման մեխանիզմների ներդրումը հանրակրթության, մասնագիտական կրթության եւ բարձրագույն կրթության շարունակական եւ լրացուցիչ կրթության համակարգում: Նախարարը խոսել է ոչ ֆորմալ կրթական ծրագրերի ռեեստրի ստեղծման մասին: Նշվել է, որ արվեստի, գեղարվեստի, երաժշտական եւ սպորտային դպրոցները, մանկապարտեզները, կենտրոնները կունենան գործունեության միասնական չափորոշիչներ:
Կարեւորվել է մեծահասակների կրթության հնարավորությունների շարունակական զարգացումը: Կընդլայնվեն հայեցի կրթություն ստանալու, աշխարհասփյուռ հայության հնարավորությունները:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ խորհրդարանի կողմից ծրագրի հաստատումից հետո Կառավարությունը կհաստատի նաեւ ծրագրի իրականացման գործողությունների պլանը՝ սահմանելով հստակ ժամկետային թիրախներ եւ ծախսային գնահատականներ: Ընդգծվել է, որ գործողությունների ծրագրի մշակումը եւս կիրականացվի հնարավորինս մասնակցային, գործընթացում կընդգրվեն շահագրգիռ բոլոր կողմերը:
«Կրթության շահառուները բոլորս ենք՝ անհատից մինչեւ պետություն, հետեւաբար նաեւ պատասխանատուն ենք: Ուստի, միայն համատեղ ջանքերով կարող ենք ապահովել մեր երեխաների եւ երիտասարդների 21-րդ դարին վայել կրթությունը: Կրթությանն ուղղված ֆինանսական միջոցները ոչ թե ծախս են, այլ անհրաժեշտ ներդրում պետության եւ հասարակության զարգացման, մեր վաղվա oրվա եւ ապագայի համար»,- եզրափակելով խոսքը՝ ընդգծել է Վահրամ Դումանյանը:
Հարցուպատասխանի ձեւաչափում, ինչպես նաեւ ելույթների ընթացքում ոլորտի մասնագետներն անդրադարձել են բուհերի մրցունակության բարձրացմանն ուղղված քայլերին ու վարկանիշավորման գործընթացին, բուհերից բացի դպրոցներում եւս հետազոտական աշխատանքների իրականացման կարեւորությանը, հետազոտահեն կրթության անհրաժեշտությանը, հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար կրթության մատչելիությանն ու հասանելիությանը:
Նախարարը, փոխնախարարներ Ժաննա Անդրեասյանը, Արթուր Մարտիրոսյանը եւ Կարեն Թռչունյանն անդրադարձել են հնչած մտահոգություններին:
Կարեւորվել է ավագ դպրոցում եւ բուհում աշխատաշուկա մտնող երիտասարդների համար աշխատանքային իրավունքներին ու հարաբերությունների առանձնահատկություններին վերաբերող դասընթացների կազմակերպումը: Անդրադարձ է եղել բուհերի լիցենզավորման պահանջների վերանայման նպատակահարմարությանը:
Նախարարը փաստել է, որ բուհերը պետք է մրցակցեն միջազգային ասպարեզում ընդունված չափանիշներով: Միջազգային չափորոշիչներին համապատասխանելու առումով Վահրամ Դումանյանը կարծիք է հայտնել, որ պետք է բուհի շենքը կառուցելու չափանիշներն էլ փոխվեն: Խոսելով բուհերի հավատարմագրման եւ լիցենզիայի համար անհրաժեշտ պայմանների մասին՝ նա նշել է, որ այս գործընթացում հաջորդական քայլեր պետք է իրականացվեն՝ միտված ոլորտը քայլ առ քայլ բարելավելուն:
Հարցին ի պատասխան՝ ԿԳՄՍ փոխնախարար Արթուր Մարտիրոսյանը տեղեկացրել է, որ ծրագրում հաշվի են առնվել ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման ծրագրի նպատակները, եւ ամբողջ ռազմավարության հենքը որակյալ կրթական ծառայությունների համընդհանուր հասանելիությունն է:
Անդրադարձ է եղել բուհերի խոշորացման նպատակահարմարությանը, գործընթացի թափանցիկությանը: Կարծիք է հնչել, որ խնդիրը պետք է լինի համակարգի առողջացումը, իսկ բուհերի խոշորացմամբ հարցը չի լուծվելու, ուստի որոշակի ժամանակ է պետք՝ իրավիճակը գնահատելու եւ լուծումներ գտնելու համար:
Քննարկման մասնակիցները համակարծիք են, որ կրթության ոլորտում առկա են խնդիրներ, որոնք համատեղ ջանքերով պետք է լուծվեն. ամփոփելով քննարկումը՝ նման կարծիք է հայտնել հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը: Քննարկումները շարունակական դարձնելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել:
Քննարկմանը մասնակցել են Կառավարության, հասարակական կազմակերպությունների, բուհերի ներկայացուցիչներ, կրթության ոլորտի պատասխանատուներ:

“The ultimate goal of the Draft Education Development Strategy 2030 is to form an effective and internationally competitive educational system based on national and universal values, aimed at the development of the Republic of Armenia. It will give an individual the opportunity to receive a quality education in accordance with his/her needs and abilities at all stages of life, to ensure the individual’s competitive professional training in order to build his/her own well-being in his/her country, as well as an active civic position,” the RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan noted during the discussion organized by the Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport on October 21. The draft law on Approving the Draft Education Development Strategy 2030 of the Republic of Armenia was at the core.
The program went through an ongoing comprehensive, participatory process, including the beneficiaries of the sector, as well as international partners.
The program was implemented in three strategic directions: creating a universal, inclusive, learner-centered educational environment throughout the Republic of Armenia, increasing the effectiveness of education aimed at ensuring the efficiency of management and efficient and targeted use of resources at all levels, from educational institutions to state bodies. Next is the internationalization and export of educational services and products, profitably transforming the role of Armenia in the global education system.
According to Vahram Dumanyan, as a result of complex measures, the number of about 7.600 foreign students will at least double in 2030. It is planned to provide state scholarships and compensation to high-achieving, but socially vulnerable students in the professional and higher education system, excluding the cases of expulsion of such students from the university due to insolvency.
From the point of view of ensuring continuous education, the introduction of mechanisms for accounting and transferring credits of formal and non-formal education in the system of continuous and additional education of general, vocational and higher education. The Minister spoke about the creation of a register of non-formal educational programs. It was noted that art, fine arts, music and sports schools, kindergartens, centers will have common standards of activity.
The continuous development of education opportunities for adults was emphasized. Opportunities for Armenians around the world to receive an Armenian education will be expanded.
The Minister informed that the Government will also approve the action plan for the implementation of the program after the approval of the program by parliament, setting clear time targets and coast estimates.
“We are all beneficiaries of education, from an individual to the state, therefore we are also responsible. Accordingly, we can ensure the education of our children and young people suitable for the 21st century only with joint efforts. Financial means for education are not an expense, but a necessary investment for the development of the state and society, for our tomorrow and future,” Vahram Dumanyan emphasized, concluding the speech.
The specialists of the field referred to the steps aimed at increasing the competitiveness of universities and the ranking process, the importance of carrying out research works in schools in addition to universities, the need for research-based education, the accessibility and availability of education for people with disabilities in the Q&A format, as well as during the speeches.
The Minister, the Deputy Minister Zhanna Andreasyan, Artur Martirosyan and Karen Trchunyan referred to the expressed concerns.
Organization of courses related to labor rights and specifics of relations for young people entering the labor market in high school and university was highlighted. Reference was made to the expediency of revising the licensing requirements of universities.
The Minister stated that universities should compete in accordance with the standards accepted in the international arena. In terms of compliance with international standards, Vahram Dumanyan expressed an opinion that the standards for building the university building should also be changed. Speaking about the necessary conditions for the accreditation and license of universities, he noted that successive steps should be taken in this process aimed at improving the sector step by step.
In response to the question, the Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Artur Martirosyan informed that the UN Sustainable Development Goals were taken into account in the program, and the basis of the whole strategy is universal access to quality educational services.
There was a reference to the expediency of the enlargement of universities, the transparency of the process. An opinion was voiced that the problem should be the recovery of the system, and the issue will not be resolved, so some time is needed to assess the situation and find solutions.
“The participants of the discussion agree that there are problems in the field of education, which should be solved by joint efforts,” the Committee Chair Sisak Gabrielyan expressed such opinion, summarizing the discussion. An agreement was reached to make the discussions continuous.
Representatives of the Government, non-governmental organizations, universities, officials of the field of education took part in the discussion.