Ադրբեջանը պետք է դադարեցնի թշնամական հռետորաբանությունը. ասել է երկօրյա այցով Հայաստանում գտնվող Եվրոպական խորհրդարանում Հայաստանի հարցերով զեկուցող Անդրեյ Կովաչեւը հոկտեմբերի 21-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամների հետ հանդիպման ընթացքում:
Անդրեյ Կովաչեւի՝ Հայաստան այցի նպատակն է ճշգրիտ տեղեկատվություն ներկայացնել Հայաստանի մասին պատրաստվող զեկույցում, որն առաջիկայում կներկայացվի եւ կքննարկվի Եվրոպական խորհրդարանում: Նախատեսվում է, որ կառույցն այն կընդունի մինչեւ տարեվերջ:
Հանդիպման ընթացքում Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը եւ հանձնաժողովի անդամները մանրամասներ են ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական լայնածավալ ագրեսիայի վերաբերյալ: Բարձրացվել են Արցախում ապրող հայերի իրավունքների պաշտպանության ու անվտանգության խնդիրները՝ ընդգծելով, որ այսօր վերջիններս էթնիկ զտման վտանգի առջեւ են: Օրենսդիրները նշել են, որ միջազգային գործընկերներից ակնկալում են Ադրբեջանի գործողությունները դատապարտող հասցեական հայտարարություններ:

Azerbaijan should stop its hostile rhetoric: the European Parliament's Standing Rapporteur on Armenia Andrey Kovatchev being in Armenia on a two-day visit said during the meeting with the members of the NA Standing Committee on Foreign Relations on October 21.
The aim of Andrey Kovatchev’s visit is to present exact information on Armenia in the preparing report, which will be introduced and debated in the European Parliament. It is designed that the structure will adopt it until the end of the year.
At the meeting the Chair of the Standing Committee on Foreign Relations Eduard Aghajanyan and the Committee members gave details on the Azerbaijani large-scale aggression against the sovereign territory of the Republic of Armenia. The problems of the protection of rights and security of the Armenians living in Artsakh, underlining that today the latter stand before the danger of the ethnic cleansing. The legislators noted that they expect the targeted statements condemning the actions of Azerbaijan.