Ադրբեջանը պետք է դադարեցնի թշնամական հռետորաբանությունը. ասել է երկօրյա այցով Հայաստանում գտնվող Եվրոպական խորհրդարանում Հայաստանի հարցերով զեկուցող Անդրեյ Կովաչեւը հոկտեմբերի 21-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամների հետ հանդիպման ընթացքում:
Անդրեյ Կովաչեւի՝ Հայաստան այցի նպատակն է ճշգրիտ տեղեկատվություն ներկայացնել Հայաստանի մասին պատրաստվող զեկույցում, որն առաջիկայում կներկայացվի եւ կքննարկվի Եվրոպական խորհրդարանում: Նախատեսվում է, որ կառույցն այն կընդունի մինչեւ տարեվերջ:
Հանդիպման ընթացքում Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը եւ հանձնաժողովի անդամները մանրամասներ են ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական լայնածավալ ագրեսիայի վերաբերյալ: Բարձրացվել են Արցախում ապրող հայերի իրավունքների պաշտպանության ու անվտանգության խնդիրները՝ ընդգծելով, որ այսօր վերջիններս էթնիկ զտման վտանգի առջեւ են: Օրենսդիրները նշել են, որ միջազգային գործընկերներից ակնկալում են Ադրբեջանի գործողությունները դատապարտող հասցեական հայտարարություններ:

“Азербайджан должен прекратить враждебную риторику”, - заявил находящийся с двудневным визитом в Армении докладчик Европарламента по делам Армении А.Ковачев 21 октября в ходе встречи с членами Постоянной комиссии НС по внешним связям.
Целью визита А.Ковачева в Армению – предоставление достоверной информации об Армении в подготовленном докладе, который в ближайшее время будет представлен и обсужден в Европарламенте. Намечается его принятие структурой до конца года.
В ходе встречи председатель Постоянной комиссии по внешним связям Э.Агаджанян и члены комиссии представили подробности широкомасштабной агрессии Азербайджана на суверенную территорию Республики Армения. Подняты проблемы защиты прав и безопасности проживающих в Арцахе армян, подчеркнуто, что сегодня они стоят перед угрозой этнических чисток. Законодатели отметили, что ожидают от международных партнеров адресных заявлений с осуждением действий Азербайджана.