Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 21-ին Հայաստանի Հանրապետության վաստակավոր արտիստ Հայկ Հակոբյանի (Հայկո) պարգեւը` հետմահու հուշամեդալը, հանձնել է երգչի եղբայր Վահե Հակոբյանին:
Շնորհակալություն հայտնելով Ալեն Սիմոնյանին` Վահե Հակոբյանը նշել է, որ հուշամեդալն իր պատվավոր տեղը կունենա Հայկոյի ստուդիայի հատուկ անկյունում: Նա նշել է, որ ստուդիան Հայկոյի մահից հետո վերածվել է թանգարանի, որտեղ այցելում են երգարվեստի պրոֆեսիոնալներն ու նոր սերնդի շնորհալի երիտասարդները:
Հիշեցնենք, որ Ալեն Սիմոնյանը Հայ մշակույթի եւ երգարվեստի զարգացման գործում ներդրած մեծ ավանդի համար երգիչ եւ երգահան Հայկ Հակոբյանին (Հայկո) հետմահու պարգեւատրել էր  Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի հուշամեդալով:

On October 21, the President of the National Assembly of the Republic of Armenia Alen Simonyan presented the posthumous award – Commemorative Medal, of the Honorary Artist of the Republic of Armenia Hayk Hakobyan (Hayko) to Vahe Hakobyan, the singer’s brother.
Thanking Alen Simonyan, Vahe Hakobyan noted that the Commemorative Medal will take pride of place in a special corner of Hayko’s studio. He noted that the studio turned into a museum after Hayko’s death. Professional singers and gifted young people of the new generation visit the museum.
Let us remind that Alen Simonyan awarded the singer and songwriter Hayk Hakobyan (Hayko) posthumously with the Commemorative Medal of the President of the National Assembly of the Republic of Armenia for his great contribution to the development of the Armenian culture and singing.